Nedělní porážka jim zkomplikovala situaci. Slováci po nezdaru s Lotyši (2:3 SN) neměli jistotu, byť pravděpodobnost, že je čtvrtfinále nemine, byla vysoká. Sami by večer se Švédy, kteří po popoledním triumfu Velké Británie nad Rakouskem měli jisté derby proti Finsku, nesměli získat ani bod, zatímco obhájci bronzových medailí Lotyši by totiž museli plnohodnotně porazit Američany. Vše rozlouskl už odpolední program a triumf zámořského celku, kterému v hale viditelně fandilo i množství slovenských fanoušků. USA tak potvrdilo své druhé místo ve skupině.

Na soupeře i místo zápasu si však musí počkat. Pokud Švýcaři porazí večer Finy, pocestují Američané do hlavního města k souboji s Čechy v čele s Davidem Pastrňákem. Pokud uspěji Seveřané, střetne se celek nabitý hráči z NHL v Ostravě se Švýcarskem.

Brankář Kristers Gudlevskis při nájezdech proti Slovensku měl viditelně zdravotní problémy. Mohlo za to teplo v Ostravar Aréně.
MS v Ostravě trápí teplo, hráči kolabují: Extrém, říkají. Co na to vedení haly?

Jistotu stěhování z domácího prostředí na Moravě do hlavního města má už nyní Slovensko, na které bude čekat vítěz skupiny A – Kanada. Při případném vítězství nad dosud suverénním Švédskem by se sice mohli bodově dotáhnout třetí Němce, kteří si poradili s Francií (6:3), ale v tom případě rozhoduje o pořadí vzájemný zápas, v němž už v úvodu šampionátu uspěli obhájci stříbra z loňského roku. Přeskočit je tak nemohou.

Čtvrtfinálové dvojice (čtvrtek 23. května):

Praha: Kanada - Slovensko, Česko - USA/Německo
Ostrava: Švédsko - Finsko, USA - Švýcarsko nebo Švýcarsko - Německo