Všechno to začalo v roce 1996 ve zlaté Vídni a pokračuje dodnes. Věrní hokejoví příznivci Petr a Yveta Marinovovi nechybí už dvacet let na žádném světovém šampionátu v ledním hokeji. Výjimku tvoří jen mistrovství světa, které hostí Česká republika.

„U nás jsme byli všehovšudy na dvou utkáních v Praze, protože nemůžeme sehnat lístky. První mistrovství mělo i špatnou organizaci, když nebyl žádný stan pro fanoušky a navíc byly dlouhé fronty na zápas. Ale v roce 2015 už se to zlepšilo,“ přiznal Petr Marinov, jenž objíždí hokejové šampionáty vždy po boku své manželky Yvety.

Fanoušek fotbalové Argentiny s bulharskými kořeny, který je povoláním učitel na oderské základní škole, vypráví v rozhovoru například o překupnících, o spaní ve stanu při mínus třech stupních nebo o tom, jak chtěl lístky od Davida Moravce výměnou za králíka.

Jak vzpomínáte na své první MS. Kde a kdy to bylo?

První mistrovství světa proběhlo v roce 1996 v Rakousku ve Vídni. Na toto mistrovství mě pozval kamarád, který emigroval do Rakouska, a který mi tam předal českou vlajku s nápisem Odry, která se mnou cestovala už na dvacet mistrovství světa. Viděl jsem tehdy semifinále, ale na finále jsem nemohl odcestovat, protože jsem dostal salmonelu. To mi uteklo první finále, které jsem mohl vidět a hned by to byl první titul. Pamatuji se, že kluci po zápase utíkali na pivko, tak jsme jim jedno dali.

Kolika MS už jste se s manželkou zúčasnili a vozíte si z každého MS nějaké suvenýry?

Letos ve Francii a v Německu to bylo dvacáté mistrovství světa. Do roku 2005 jsme spali v autě. Vzpomínám si, že v Basileji jsme spali ve stanu a v noci byly mínus tři stupně. Jinak si z každého mistrovství vozím puky.

Zúčastnili jste se někdy i finálových zápasů nebo zápasů o 3. místo, ve kterých hrála ČR?

Finále jsme nikdy neviděli. Nejblíže jsme byli k finále v Kolíně v roce 2010, kde stál lístek 100 euro, ale musel jsem odjet zpátky do školy, protože na mistrovství si beru neplacené volno a supluje za mě Janička. Nejdůležitější pro nás bylo vždy čtvrtfinále. Dostat se přes něho, to byl náš hlavní úkol. Viděli jsme semifinále ve Finsku za 50 euro s Kanadou. Tehdy jsme měli lístky od překupníků, které potkáváme pravidelně na každém mistrovství.

Určitě máte řadu historek, ať už s fanoušky z jiných zemí nebo přímo s hokejisty. Na které vzpomínáte nejvíce?

Pamatuji se na Moskvu v roce 2007, kdy jsme nemohli do stadionu s bubny. Vždycky musel přijít tehdejší manažer pan Kusý a ředitel turnaje, aby nás tam pustili. Nebo ve Finsku, kde bylo na vlajce napsané Odolena Voda a pořadatelé se prali o to, aby se vlajka sundala a přitom ji roztrhali. Taky jsem viděl překupníka, jak roztrhal lístky na zápas přímo přede mnou. Ještě si vzpomínám, jak jsem chtěl lístky od Davida Moravce a slíbil jsem mu za to králíka. David byl i mým nejoblíbenějším hráčem, což bylo v reportáži, kterou s náma dělala Česká televize. David tady totiž u nás na Dobešově pomáhal nemocnému chlapci. Ještě musím vzpomenout na Lotyšsko, kde bylo deset tisíc Rusů a my se shlukovali do kotle a pořadatelé s námi vůbec nehli. Taky o nás fanoušcích jednou natočila dokument Česká televize a ukazovali právně naši vlajku s nápisem Odry. Reportérka Darina Vymětalíková řekla, že naše vlajka by měla viset v síni slávy (úsměv).

Co vás na nějakém MS za tu dobu nejvíce překvapilo?

Překvapila mě organizace a atmosféra na šampionátu v Bělorusku. Každý den tam vyhrávala muzika, cítili jsme se tam bezpečně a nikdo nás neotravoval. Byl to rozdíl oproti Rusku, kde chtěli pořád nějakou bumážku (doklad). Nejvíc mě štve, že si u nás a na Slovensku musíme kupovat lístky na dvojutkání. Samostatný lístek na černém trhu stál na zápas Slovensko - Česko klidně i 200 euro. Ještě musím připomenout příhodu ze Švédska, kde nám praskla poloosa. Přijela odtahovka a odvezla nám auto, že jsme ani nevěděli kam. Pomohl nám až švédský kamarád Jane, který žije v Česku, ale taky s náma začal jezdit na hokej. Oprava nakonec stála patnáct tisíc korun.

Za tu dobu už určitě znáte některé další české fanoušky, kteří pravidelně navštěvují MS. Jste spolu v kontaktu i přes rok a máte případně i nějaké srazy?

Nejvíc jezdíme s Dvořákama, kteří jsou z Olbramovic, což je u Benešova, ale potkáváme se i s fanoušky z Německa, Finska a Švédska, se kterými se setkáváme pravidelně na každém mistrovství. Srazy míváme právě u Dvořáků, když je mistrovství u nás a navíc se vídáme i na narozeniny.

Jak jste si užili letošní MS v Německu a Francii a kolik zápasů ČR jste viděli?

Mistrovství ve Francii bylo naplánováno na celý pobyt, ale kamarád Dvořák onemocněl a tak jsme jeli autobusem dvacet hodin do Paříže, vypili půl litra slivovice, viděli dva zápasy proti Kanadě a Bělorusku, při kterých byla vynikající atmosféra s trubačem, koupili si bagetu, projeli Seinu a jeli domů. Pak jsme jeli s Dvořákama autem do Kolína a čekali na naše, kteří tam ale nakonec nepřijeli, protože čtvrtfinále proti Rusku odehráli v Paříži. Na čtvrtfinále jsme se tak dívali v pubu asi se sto Rusama, kteří po zápase říkali izvinavaj. Snědli jsme koleno z Kolína za 17 euro, vypili pšeničné pivo a jeli opět bez medaile domů. Čekání na medaili trvá už příliš dlouho.

Chystáte se i příští rok do Dánska?

Určitě vyrazíme i do Dánska do kempu na celé mistrovství. Pro fanouška je totiž daleko lepší, když je mistrovství v jedné zemi.

OČIMA PETRA A YVETY MARINOVOVÝCH:

3 NEJVYDAŘENĚJŠÍ MS:
Kanada: „Úplná svoboda na stadionu, super ubytování, lístky taky na pohodu a na stadion se dalo chodit i s lahváčky.“
Lotyšsko: „Super ubytování stejně jako ceny a lístky na zápasy. A výborní byli místní fanoušci.“
Švédsko: „Výborný kemp, výlety a lístky stály tolik, co metro. Navíc jsme měli večeře u Češky, která pracovala ve Stockholmu, a se kterou jsme se seznámili na tržnici.“

3 NEJMÉNĚ VYDAŘENÁ MS:
Rusko: „Určitě Moskva, kde nebyl stadion u metra a navíc bylo všechno drahé. Naopak v Petrohradě to bylo super. V Moskvě jsme viděli utkání se Švédskem a pak jsme jeli vlakem do Petrohradu.“
Česká republika: „Jedná se o první mistrovství v Praze z roku 2004, špatně dostupné vstupenky, vůbec nebyl stan pro fanoušky a velké čekací doby.“
Slovensko: „Podobné jako u nás při prvním mistrovství."