Začal zvolna, postupem času byl však bronzový medailista z posledních dvou světových šampionátů stále více vidět. Porážku 0:2 ale se svými novými spoluhráči neodvrátil. „Kousali jsme až do konce. Škoda, že jsme tu nějaký bod neuhráli," litoval kladenský rodák přezdívaný Baby Jágr, který odehrál v zámoří 315 zápasů, v nichž zaznamenal 62 gólů a 87 asistencí.

Chybělo málo a dnes jste mohl hrát v třineckém dresu. Vedení slezského klubu ale na poslední chvíli od dohody odstoupilo. Byla nějaká chuť jim to dát sežrat?

Když jsem trénoval v Kanadě, měli jsme s Třincem domluvu. Bohužel když jsme do Česka přiletěli, tak nám i s Ondrou (Pavelcem) řekli, že dohoda padá. Takový je život. Nechci to už více komentovat. Prostě to nevyšlo a jsem v Chomutově. Abych se ale přiznal, extra motivaci jsem proti nim neměl.

Michael FrolíkV posledních dnech se toho o vás napsalo mnoho. Po Třinci padly i námluvy s Litvínovem. V čem byl tam problém?

V Litvínově mě lákalo zahrát si s bráchou (Martinem), ale bohužel to nevyšlo. Byl jsem ve spojení s vedením klubu, kde mi ale nakonec řekli, že mě nechtějí. Tím to pro mě bylo jednodušší, nemusel jsem se rozhodovat.

Odmítnutí Třince a Litvínova mělo stejné důvody?

V těch klubech o tom rozhoduje představenstvo, rada. Ty se sešly a řekly mi, že nemají zájem, nemají finance. Jsem rád za nabídku z Chomutova, která byla výborná.

Pojďme k samotnému zápasu. Dlouho jste tady drželi bezbrankovou remízu, ustáli jste sedm oslabení. To osmé už ale ne…

Před zápasem jsme se bavili o tom, že má Třinec výborné přesilovky, nějakých třicet procent úspěšnost, což je hodně vysoké číslo. V oslabení jsme hráli dobře, ale v tom osudném osmém jsme tam začali zbytečně lítat. Viděli jsme, že to hrají na Růžu (Růžičku), který ten gól nakonec dal. Byla to možná i trochu moje vina, měl jsem se asi více stáhnout k brance.

Třinečtí si dlouho nevěděli rady s brankářem Kostúrem, který předvedl při svém debutu v české extralize fantastický výkon…

Pokud byl první (smích)… Chytal opravdu výborně. Byl to náš nejlepší hráč. Musím ho pochválit, častokrát nás podržel.

Jak jste spokojen s vaší premiérou v chomutovském dresu? Vypadalo to, že sil jste měl dostatek. Jako pravé křídlo první formace jste chodil na přesilovky i oslabení…

Hlavně bylo super, že jsem už mohl do extraligy naskočit. Nebylo to ještě úplně ono, ale věřím, že se budu pořád zlepšovat, s kluky si sedneme a týmu to bude šlapat. Mrzí mě ta porážka. Kousali jsme až do konce. Škoda, že jsme tu nějaký bod neuhráli.

Větší kluziště nebudou problém?

Je pravda, že jsem poslední měsíc a půl trénoval v Kanadě, kde je to hřiště menší, byl jsem na něj zvyklý. Tady v Třinci to ale není nějak extra veliké. Každopádně najíždění a systém je jiný. Z nároďáku vím, že to trvá pár zápasů, než si na ten přechod zvyknete. Mělo by to být brzy v pohodě. (noh)

Kouzlo boha odčaroval až ostrostřelec Růžička

Třinec - Chytal jako nadčlověk. A to si odbyl ve svých dvaatřiceti letech premiéru v české extralize. Chomutovský gólman Matúš Kostúr ve včerejším utkání 5. kola nejvyšší soutěže v Třinci přiváděl domácí až do 56. minuty k šílenství.

Až pak dokázal odčarovat kouzlo rodáka z Banské Bystrice kanonýr Martin Růžička, který napálil v přesilovce puk za jeho záda a pořádně si ulevil. Pojistku přidal v poslední minutě do prázdné branky Jiří Polanský.

„Bylo to neuvěřitelné. Chytal jako pánbůh," řekl po utkání Růžička, který vstřelil už svůj šestý gól v sezoně. V třineckém dresu bodoval už potřinácté v řadě.

„Těch šancí jsme dneska měli strašně moc. Hlavní ale je, že jsme vyhráli. Když dáte vítězný gól, navíc vůbec první v zápase, někdy čtyři pět minut před koncem, těší tři body mnohem víc, než když máte pět nula," hlásil Martin Růžička.

Oceláři měli po celý zápas výraznou převahu a byla jen otázka času, kdy se prosadí. Minuty však neúprosně ubíhaly a sám třinecký snajpr to nenesl nejlépe. V jednu chvíli, po jedné z několika neproměněných šancí, zlostně práskl hokejkou při odjezdu na střídačku o mantinel.

„Těch šancí jsem měl dneska hodně, byla tam i prázdná branka. Štvalo mě to," vysvětloval své chování Růžička, kterého jen pár vteřin před vítěznou trefou Kostúr fantasticky vychytal. „Chytl to výborně. Skočil mi tam. Naštěstí jsem se za chvíli dočkal," ulevila si opora Ocelářů.

Růžička si před třetí třetinou vyměnil hokejku a i to možná konečně přineslo vytouženou radost z gólu. „Zkoušel jsem něco změnit a vyšlo to," usmíval se Růžička, který si během utkání vzpomněl na poslední domácí vystoupení proti Brnu. „Přiznávám, že to i dneska smrdělo stejným průběhem. Taky proti Brnu jsme tlačili, a nakonec prohráli (2:4). Myslím, že tým se z toho zápasu poučil a dnes to potvrdil. Hodně jsme si dávali pozor na jejich brejky. Nechtěli jsme inkasovat a to se nám podařilo," dodal Růžička.