Mistr padl na vlastním ledě potřetí v řadě, celkem už doma ztratil sedmnáct bodů. Jihočeši, kteří se prezentovali sebejistým výkonem, naopak oslavili osmé vítězství z posledních devíti duelů, čímž si upevnili pozici lídra. Gólem a asistencí se na českobudějovickém úspěchu podílel Kašpařík s Mikušem.

V úvodu nic nenaznačovalo tomu, že bude muset Třinec skousnout další porážku. Sváteční podvečer začal pro domácí nejlépe jak mohl. Už po 86 vteřinách poslal domácí do vedení obránce Zíb, když dorazil puk za záda bezmocného Kováře, ležícího v brankovišti a sápajícího se po ztracené hokejce. Jihočeši pokračovali v trpělivé hře, dále spoléhali na brejky a ještě do první přestávky stačili zápas otočit.

Potřebovali na to pouze dvě a půl minuty. Nejprve srovnal bekhendovým blafákem Gulaš, kterého vyslal do sóla šikovnou přihrávkou přes střední pásmo obránce Mikuš. Do vedení pak poslal hosty Lukáš Květoň, když v oslabení volil při úniku dvou na jednoho nekompromisní švih na lapačku. Jihočeši se nechali inspirovat dobrým třineckým startem do třetiny. Někteří z fanoušků ještě usedali na svá místa, zato v českobudějovickém táboře už se znovu slavilo.

Pouhých třiadvacet vteřin potřeboval ve druhé třetině k navýšení náskoku Kašpařík, který dorazil ránu Kotalíka. „Po tom gólu na nás padla deka. Oni se dostali na koně a patnáct minut nás k ničemu nepustili,“ podotkl třinecký útočník David Ostřížek. Hosté hráli v pohodě, dobře bránili a při každém protiútoku byli nebezpeční. Po jednom z rychlých výpadů se prosadil ve skrumáži dorážkou z brankoviště útočník Červený.

Jakékoli myšlenky na úspěch vzal Třinci, který snížil před koncem druhé třetiny Orsavou na 2:4, po deseti vteřinách třetího dějství Šimánek poté, co nachytal pokusem téměř z poloviny hřiště Hamerlíka na hruškách. Zklamaná třinecká jednička přenechala místo v brance parťákovi Vojtkovi. „Šel jsem do čtyř hráčů na modré, takže mi nezbývalo, než to jen tak nahodit. Jestli to gólman podcenil, nebo to přes beka neviděl, těžko říct. Každopádně to bylo z dálky a měl to chytit,“ vykládal Jiří Šimánek.

Deset minut před koncem vrátil Oceláře do hry přesným bekhendem akvitní Ostřížek, více už ale mistr nestihl. V dlouhé hře bez brankáře sice ostřeloval Kováře ze všech pozic, ale ten už gól pustit nehodlal. Zaslouženou výhru Českých Budějovic pečetil čtyři vteřiny před závěrečnou sirénou žabkou do prázdné svatyně obránce Mikuš. „Už bychom měli začít doma vyhrávat, fanouškům se to přestává líbit a já se jim nedivím,“ řekl Ostřížek. „Hráli jsme na brejky, dali z nich góly. Zápas nám prostě vyšel,“ dodal Šimánek.

„Dostáváme zbytečné góly po podcenění a individuálních chybách. Snad se to brzy zlomí, nejlépe už teď v úterý s Bolkou,“ doufá Ostřížek, který dosáhl v 50. minutě své premiérové trefy v extralize. Dočkal se ve 36. zápase. „Puk jsem si vzít nezapomněl,“ pousmál se teprve jednadvacetiletý třinecký forvard, který začínal s hokejem v pěti letech ve Frýdku-Místku. Právě čtvrtá útočná lajna mladíků Orsava – Ostřížek – Rufer ukázala, že si šanci v nabitém kádru mistra zaslouží.

TŘINEC - Č. BUDĚJOVICE 3:6, 16. kolo extraligy

Branky a nahrávky: 2. Zíb (Polanský), 38. Orsava (Rufer, Ostřížek), 50. Ostřížek (Davison) - 15. Gulaš (Mikuš), 18. L. Květoň (Kolarz), 21. Kašpařík (Kotalík), 33. Červený (Martynek), 41. Šimánek (Kašpařík), 60. Mikuš. Rozhodčí: Blecha, Polák - Bryška, Novák. Vyloučení: 3:4. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 4104

Třinec: Hamerlík (41. Vojtek) - Hrabal, Zíb, Lojek, Hudec (22. Cartelli), Richter, Davison - D. Květoň, Bonk, Klimenta - Kohn, Peterek, Adamský - Hrňa, Polanský, McGregor (41. Marosz) - Orsava, Ostřížek, Rufer. Trenéři: Marek a B. Kopřiva

České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Kranjc, Novák, Vydarený, Kolarz, Mikuš - Kotalík, Kašpařík, Šimánek - Gulaš, Langhammer, Podlešák - L. Květoň, Červený, Martynek - Kuchejda, Mertl, Pšurný. Trenéři: F. Výborný a Kupka

Hlasy trenérů po utkání:

Břetislav Kopřiva (Třinec): „Hráli jsme víceméně na polovině Českých Budějovic, ale tahle hra nám nenese ovoce už delší dobu. Mužstva přetlačujeme, ale bohužel nedáváme góly a z rychlých protiútoků inkasujeme. Dneska jsme si nepohlídali začátky třetin, dostali jsme laciné branky a tak silné týmy jako České Budějovice si vedení kvalitní defenzivou dokážou pohlídat.“

Milan Kupka (České Budějovice): „Domácí začali aktivně, což umocnili rychlým prvním gólem. My jsme se jejich aktivitu snažili nějak otupit a po dvou akcích jsme výsledek ještě v první třetině otočili. Po třetím gólu se zdálo, že jsme domácí zarazili. Přidali jsme ještě čtvrtou branku a dobrou defenzivou v třetí třetině jsme utkání dovedli do vítězného konce.“