Polsko, Lotyšsko, Německo, Švédsko a samozřejmě Slovensko. Část obsazení „ostravské“ skupiny, vše hokejové země s obrovskou fanouškovskou základnou, což slibuje doslova nájezd lidí do třetího největšího českého města a také značný nápor. Na to vše se musí pořadatelé ve spolupráci s policií, hasiči, zdravotníky, nebo dopravním podnikem připravit.

Jaký je tedy aktuální stav vrcholící příprav? „Čekají nás různé dočasné stavby uvnitř arény i venku. S tím souvisí spousta harmonogramů, ladění termínů a další navazujících činností. V aréně vznikne nejvíce staveb kvůli přijíždějícím týmům, takže šatny a prostor jejich přípravy, a samozřejmě veškeré mediální zázemí,“ řekla Irena Šašková, zástupkyně ostravského prezidenta MS IIHF v ledním hokeji.

Martin Lukeš.
Lukeš: Neudělat ostudu je málo. Součinnost stoperů Baníku vázla už před gólem

I ona sama zmínila, že vzhledem k fanzónám na parkovištích před halou bude omezen počet parkovacích míst. „Prosíme fanoušky, aby to brali v potaz, využili záchytných parkovišť a městskou hromadnou dopravu (MHD),“ doplnila Šašková.

„Chtěli bychom fanoušky poprosit, aby v maximální možné míře využili MHD, která bude v zápasové dny jezdit v kratších intervalech, a nepokoušeli se dojet autem k aréně, kde se dají očekávat kolony,“ dovysvětlil vedoucí oddělení dopravy ostravský organizačního týmu Vlastimil Bijota.

Záchytná parkoviště budou Lipový dvůr na ulici Ruská a pak v Dolních Vítkovicích, kam budou naváděny i autobusy. U Ostravar Arény bude během šampionátu parkování možné pouze na ulici Závodní, tedy naproti stadionu. Výrazně budou posíleny obvyklé linky a spoje. Ve dnech hokejových zápasů budou na linkách 2, 7, 11 a 12 vypravována kapacitnější vozidla, současně bude zavedena tramvajová linka „X“, která bude fungovat na trase Nádraží Vítkovice, Sport Aréna, Dolní Vítkovice, Plynárny a zpět.

Mladí fotbalisté Baníku Ostrava na Turnaji národů, kde porazili Manchester United a obsadili třetí místo. Střelcem Slezanů byl i Simon Baroš, mladší bratr legendy Milana Baroše. V neděli se pak fotbalisté vydali do Osvětimi na přednášku o holocaustu.
Turnaj národů v Ostravě: Baroš v. Rooney, rekord Baníku i uctění památky

„Mistrovství světa je pro nás událostí roku, DPO bude vozit fanoušky z řady zemí, můžeme tak udělat Ostravě velkou reklamu. Chceme ukázat, že ostravská MHD je na špičkové úrovni. Posílíme spoje ve městě a počítáme i s přílety lotyšských fanoušků na Letiště Leoše Janáčka Ostrava, proto posilujeme i autobusovou linku Airport Express z letiště do centra města,“ uvedl Daniel Morys, generální ředitel DPO.

Podnik připraví rovněž zvýhodněnou hokejovou jízdenku, jejich cena bude 250 korun a platnost bude sedm dní. Po skončení programu daného dne pak bude připraven koordinovaný odvoz fanoušků ze zastávky Sport Aréna. Tramvajové vsuvky pojedou ve směrech Dubina, Výškovice, centrum a Poruba. V terénu budou i asistenti přepravy, aby lidem pomohli.

POZOR NA PŘEKUPNÍKY

Na šampionát se intenzivně chystají i složky Integrovaného záchranného systému (IZS). O bezpečnost v hale i kolem se bude starat agentura, nicméně policie bude supervizorem na všech potřebných místech. „Jsem dotazován, kolik policistů se bude účastnit jednoho operačního dne. Budou to nižší stovky. Všechny složky – letecká služba, speciální pořádková jednotka, zásahová jednotka, pyrotechnici – budou rozmístěny tak, aby dokázaly zasáhnout v případě problému,“ pronesl ředitel krajské policie Tomáš Kužel s tím, že po vjezdu do města budou lidé informováni a směrováni z jednotlivých parkovišť až k hale.

Fotbalisté Baníku Ostrava (v bílém) v utkání 29. kola FORTUNA:LIGY na Spartě.
Baník na Spartě: z debaklu drama, útok nad obranou a zábava. Co fans a policie?

Jako na každé takové akci varuje před překupníky lístků. „Na vstupenkách jsou prvky, které aspoň trochu znemožní padělání. Nicméně pokud mohu doporučit, tak by měli kupovat lístky pouze na oficiálních portálech,“ nastínil Kužel, přičemž nabádá, aby fanoušci nenosili do haly předměty mimo ty nezbytné, aby se neprotahovala bezpečnostní kontrola a probíhala plynule.

„Doporučujeme nechat nadměrné a přebytečné věci doma nebo případně v úschovnách kolem haly. Seznam zakázaných předmětů nalezne každý na své vstupence,“ odhalil vedoucí oddělení security Miloš Benda, který doporučuje lidem včasný příchod na utkání.

Připraveni jsou záchranná zdravotní služba, potažmo i hasiči, kteří vychází z dobrých zkušenosti z roku 2015. Hasiči dokonce vytvořili speciální sedmou jednotku, která se bude věnovat pouze turnaji v aréně, multifunkční hale a fanzonách. Zbylých šest bude fungovat klasicky. „Větší bude i kapacita počet anglicky a německy mluvících operatorů v operačních střediscích, jelikož očekáváme větší počet hovorů,“ nastínil Radim Kuchař, ředitel krajských hasičů.