Léta dbají na špičkovou výchovu mladých hráčů. Hokejové Vítkovice pravidelně dávají těm nejtalentovanějším, nejlepším a nejprůbojnějším odchovancům šanci ukázat své umění v seniorském týmu. V tomto trendu hodlají v Ostravě pokračovat a dále zkvalitňovat péči o své „ovečky".

Proto se klub rozhodl v rámci projektu Akademie Českého svazu ledního hokeje otevřít Analytické centrum rozvoje mládeže. Jeho úkolem je nabídnout každému hokejistovi od nejútlejšího věku možnost, aby trénoval efektivně a vyvaroval se špatných tréninkových návyků.

„Hokejové mládeže bohužel ubývá, dost často se stává, že jsou hráči špatně trénovaní. Abychom tomu všemu předešli, rozhodli jsme se rozjet tento projekt. Naším cílem je dbát na vývoj jednotlivce opravdu už od jeho začátků až téměř do dospělosti," říká koordinátor centra Pavel Prorok, který v minulosti hájil barvy hokejových Vítkovic, se kterými v roce 1981 získal i mistrovský titul.

O co jde v praxi? „Mimo klasické tréninky na ledě i mimo něj budou mít hokejisté a trenéři k dispozici nové tréninkové pomůcky. Například malou plochu se syntetickým ledem, která už je v provozu v Multifunkční hale u ČEZ Arény. Ta slouží jednak k tréninku brankářů, jednak k rozvoji střelby," podotýká Prorok.

Tréninkovou plochu se syntetickým ledem už od začátku července využívají také brankáři áčka pod vedením jejich trenéra Martina Pruska. „Je to dobrá věc. Můžeme si vyzkoušet bruslení stejně jako na klasickém ledě, kde je to ale lehčí. A třeba i udělat rozklek je náročnější. Jde to prostě hůř," hlásí vítkovická brankářská jednička Roman Málek.

Dalším netradičním pomocníkem v centru bude takzvaný skatemill. „Jedná se o zařízení, které je obdobou běžeckého pásu, ale uzpůsobené pro bruslení. Slouží k tomu, aby trenér s pomocí audiovizuálních pomůcek a speciálního počítačového programu sledoval techniku bruslení i samotný pohyb hráčů a poté mohl pomocí analýzy zjistit, co dělá špatně," vykládá Prorok.

Podle jeho slov otevřením centra rozvoje se Vítkovice řadí mezi evropskou špičku v možnostech výchovy mladých hráčů. „Samozřejmě je asi zbytečné se bavit o zámoří, protože tam taková centra fungují už delší dobu, nicméně v Evropě a v Česku je tohle v podstatě absolutní novinka. Například skatemill je zatím jen v Chomutově, i když na trochu odlišnější bázi, dále v Brně a pak až u slovenských sousedů v Banské Bystrici a v Bratislavě," vyjmenovává místa koordinátor centra, které má bohaté využití.

„Pracujeme taky s termokamerami. Nejde jen o to, že hráč přijde na bruslařský pás a trenér si jej natočí. Bude možné hokejisty měřit v zátěži. Dále chceme navázat na systém HRV, což je test, který pomáhá optimalizovat tréninkové zatížení pro každého hráče jednotlivě, podle jeho možností a předpokladů. A s tím budeme opět zavádět kartu každému hráči, do které se budou zapisovat výsledky měření a testů. Ty budou probíhat každé tři měsíce a umožní nám i trenérům podrobně sledovat vývoj daného hráče," přibližuje Prorok, který není v centru zdaleka sám.

Fyzickou kondici, cvičení, relaxační cvičení a odstraňování chyb při tréninkovém procesu má na starosti Igor Horyl, kondiční trenér vítkovického áčka. Šéftrenér centra je současný kouč juniorky Jakub Petr, který si vzal pod svá křídla přípravu tréninků hokejových dovedností. Brankářům se pak věnuje Martin Prusek. Vítkovice v projektu dále spolupracují i s Fakultou tělesné výchovy Ostravské univerzity, na které budou probíhat testy a měření výkonnostní a odrazové síly.

Celý projekt je v prvotní fázi. „Jdeme postupnými krůčky. Plochu s umělým ledem už máme, na dalších věcech pracujeme. Až bude vše dokončeno, budou Vítkovice v celé republice jediným takto špičkově vybaveným centrem pro výchovu a rozvoj mladých hráčů," klade důraz na význam centra Prorok a dodává: „Naším cílem bude co nejlépe trénovat mladé hráče, snažit se co nejefektivněji odstranit ať už tréninkové či pohybové nedostatky, pravidelně sledovat jednotlivé hráče a také působit jako konzultační středisko, aby měl kdokoli z rodičů nebo trenérů k dispozici všechny potřebné informace, a pokud budou chtít, mohou s námi i spolupracovat, abychom opravdu vychovávali úspěšné, dobré a zdravé hokejisty. Snažíme se přiblížit vývoji, který úspěšně funguje v zámoří, a toto centrum by nám to mělo umožnit."