Pro své hráče dělají, co se dá. V hokejových Vítkovicích se už nějaký čas netrénuje jen na ledových plochách ostravské ČEZ Arény, ale i v jejich útrobách. Rok činnosti má za sebou Analytické centrum rozvoje mládeže.

To se letos v dubnu rozrostlo o další moderní tréninkovou pomůcku. Po umělé ledové ploše pro gólmany a hráče mají ve Vítkovicích i skatemill, tedy speciální bruslařský trenažér.

Ostrava se tak po Brnu a Chomutovu stala teprve třetím místem v republice, kde si mohou hokejisté všech věkových kategorií zdokonalit techniku bruslení.

„Jde o zařízené, které je obdobou běžeckého pásu. Jen je uzpůsobeno pro bruslení," říká člen Analytického centra Jakub Petr, který ve Vítkovicích působí jako trenér juniorského týmu a je zároveň úspěšný reprezentační kouč hráčů do 18 let, s nimiž nedávno vybojoval na Memoriálu Ivana Hlinky po letech čekání bronzové medaile.

„Díky přizpůsobení rychlosti pohybu pásu může trenér průběžně opravovat jednotlivé chyby v bruslení. Pořízený videozáznam se analyzuje přes grafický program a kouč tak může hráči přesně ukázat odchylky v jeho technice bruslení a následnými tréninky pracovat na jejich postupném odstraňování," vysvětluje Jakub Petr.

Skatemill, který na světě vyrábí hned několik firem, je hlavně v zámoří už léta velmi populární. Ve světě jich je kolem stovky. V Česku jde však stále o nedostatkové zboží.

„Získali jsme do Ostravy i know-how pana Benického, který tento přístroj vynalezl a uvedl do praxe ve Vancouveru v Kanadě," zdůraznil Jakub Petr.

„V zámoří jsem otestoval sedmdesát špičkových hráčů NHL s tím, jestli dovedou najednou bruslit, kontrolovat puk, mít hlavu nahoře a ještě registrovat dění okolo sebe. A kolik hráčů to zvládlo? Pouze dva," vypráví Dušan Benický.

Jeho přístrojem prošla řada hvězdných hráčů, namátkou napřílkad Bondra, Hedican, Bure, Larionov, Šlégr, Vokoun, Jágr, Demitra, Modano a řada dalších.

Z Vítkovických odchovanců má zkušenosti se skatemillem třeba obránce Filip Kuba.

„Hlavně pro mladé kluky je to hodně velká pomoc, protože samotný styl bruslení je v dnešním hokeji klíčový. Stroj samozřejmě znám ze zámoří, kde ho využívá většina klubů. Jeho výhodou určitě je, že hned po tréninku ukáže trenér při videorozboru každému chyby, které dělal," vykládá Kuba, jehož syn Filip pravidelně na skatemill chodí.

„A musím říct, že mu hodně pomáhá. Hlavně v technice bruslení, která je pro hokejistu nesmírně důležitá. Sám jsem byl překvapený, jak během léta zlepšil skluz, správný postoj i stabilitu. Po dvou třech týdnech bylo u něj znát zlepšení. Věřím, že když se ke skatemillu přidá i klasické bruslení na ledě, tak progres bude ještě větší," míní zkušený bek, který naposledy hájil v zámořské NHL barvy Floridy.

Sám si bruslení na skatemillu vyzkoušel v roce 2005 během stávky v zámoří. „Ale bral jsem to spíše na zlepšení fyzické kondice, v mém věku už styl bruslení asi těžko nějak změním," usmál se Filip Kuba.

Skatemill je druhým speciálním zařízením, které ve Vítkovicích momentálně mají. Rok už tam využívají umělou ledovou plochu pro tréninky gólmanů i hráčů.

„Každý hokejista, a zejména ten mladý, musí neustále rozvíjet pohybové dovednosti s holí. A právě trénink na syntetickém ledě je k tomu ideální," říká koordinátor centra Pavel Prorok, který v minulosti hájil barvy Vítkovic, s nimiž v roce 1981 získal i mistrovský titul.

Umělý led je prospěšný také pro gólmany, o které se stará ve Vítkovicích Martin Prusek.

„Trénujeme bez puku i s pukem. Nepotřebujeme celou ledovou plochu k tomu, abychom pracovali na tom, jak se pohybovat a přesunovat v brankovišti," podotýká Prusek s tím, že plocha je pro brankáře nejpotřebnější v období, kdy ještě není led.