„Naše cesty se rozcházejí, ale ve zcela korektním duchu,“ znělo oficiální prohlášení HC Vítkovice Ridera. Tato slova potvrdil na začátku tohoto týdne i generální manažer a hlavní trenér Jakub Petr. „Neřeknu nic nového. Korektní rozchod z obou stran," pronesl po prvním tréninku na ledě.

Bývalý vůdce čtvrtfinalisty z posledních dvou ročníků extraligy promluvil až ve čtvrtek. Na tiskové konferenci, kterou sám svolal. „Nedělám to proto, abych zadělal na válku přes noviny. Chci jen uvést na pravou míru, že jsem odešel kvůli trenérům, kteří se mnou nenašli společnou cestu,“ uvedl hned na začátku Olesz.

Spouštěčem „tiskovky“ se měl stát rozhovor, v němž Vladimír Vůjtek starší v novinách prohlásil, že Olesz nebyl spokojený se svou rolí v týmu. „S panem majitelem Alešem Pavlíkem jsem situaci řešil celou dobu a měli jsme gentlemanskou dohodu, že se k tomu nebudeme vyjadřovat. Jen se vydá tiskové prohlášení, to já respektoval. Neměl jsem potřebu to komentovat. Na základě článku v Deníku Sport z minulého týdne, kde vyšlo, že jsem nebyl ochotný respektovat roli v týmu, jakou mi přidělili, jsem ale musel reagovat, protože je to lež. O mé roli se mnou nikdo nikdy nemluvil,“ ohradil se Olesz.

Já nevěřím jim a oni zase mě, říká hokejista

Kategoricky odmítl, že by za jeho koncem stála ekonomická situace klubu, podoba kádru, věkový průměr, odchody dosavadních opor nebo jeho vlastní plat. „Vítkovice mám rád, ale důvodem jsou trenéři, se kterými se neshodnu,“ prozradil někdejší reprezentant.

„Pan Pavlík se snaží, shání sponzory a peníze. Nevýhodou je, že na hale není každý den, a věří určitým lidem. Těm ale nevěřím já a oni nevěřili mně. Mrzí mě, jak se vše odehrálo, protože se to mohlo vyřešit po sezoně z očí do očí. Generální manažer mi mohl říct, že se mnou nepočítá, a ne tvrdit opak, přitom sestavu chystali beze mě. Mohli ušetřit za výplaty a já si mohl najít klub. Ale oni jsou trenéři, já jsme pro ně zlo, tak jsem šel," pokrčil rameny hokejista, který v NHL odehrál 365 utkání.

"Nechci, aby mi Jakub Petr a Pavel Trnka ukončili kariéru tím, že budu hrát šest minut za zápas. Aspoň vidíte, jaký ke mně měli respekt. Není se co divit, že i já ho poté k trenérskému tandemu postupně ztrácel. Svými kroky si o to řekl,“ podotkl Olesz.

„Měli jsme společný cíl, který se postupem času změnil. Někteří lidé upřednostňovali zájmy své nad zájmy klubu, do toho jsem jim přestal sedět se svými názory, protože jsem na nich nebyl závislý. Přesto jsem se snažil dělat vše nejlepší pro vítkovický hokej. Pak se mě na něco zeptali a já odpověděl špatně,“ pokračoval.

Co tím myslí ale nespecifikoval. „Problém byl, že jsem jim řekl do očí pravdu,“ poznamenal jen Olesz, který na začátku letní přípravy odevzdal kapitánské céčko, jež mu ve Vítkovicích tři roky patřilo. „Nedovedl jsem si představit své fungování pod pány Petrem a Trnkou. A asi to uspíšilo můj konec. Spíše si ale myslím, že ten nastal tím, že jsem jim říkal své názory,“ zopakoval.

Jako Malík nebo Varaďa

Připustil, že jej dokonce napadlo svou hokejovou kariéru uzavřít. Novou chuť do hry mu ale vrátil syn. A pak přišel za majitelem s nečekanou nabídkou. „Ve vtípku jsem nabídl, že kdyby chtěl, tak můžu být generální manažer. Taky se smějete? Žena doma spadla pod stůl,“ rozesmál sál Olesz. „Ale taková je realita. Když nemůžete být pod někým, tak jsem se zeptal, jestli můžu být nad ním. Když někteří lidé mají tu drzost o mě v Ostravě mluvit tak, jak mluví, mimo noviny, tak já se dotázal normálně a slušně,“ dovysvětlil hráč.

Třiatřicetiletý hokejista se tak zařadil k hráčům jako Marek Malík nebo Václav Varaďa, kterým návrat do Vítkovic nevyšel podle představ. „Chtěl jsem to zlomit, nepovedlo se. Těžko říct, čím to je, ale asi je to ostravské specifikum. Holt štěstí musíme hledat jinde. Jestli jel kolem pomyslný vlak, tak teď nabral i mě. Ale jedeme dál,“ usmál se Olesz. „Milan Baroš jednou řekl, že z Baníku musel odejít, aby se pak mohl vrátit. A že dokud tady bude pan Šafarčík, tak zde nebude hrát. U mě je to podobné. Dokud ve Vítkovicích budou tito trenéři, já tady hrát nebudu. Mrzí mě, že musím odejít za těchto okolností. Třeba se ale jednou vrátím,“ doplnil s tím, že budoucnost nyní řeší.

Nevyloučil angažmá v zahraničí, ani v Česku. Variantou je i Třinec nebo dokonce prvoligová Poruba. „Každý tým má možnost mě kontaktovat, jestli má zájem. Je to téma k řešení. Vím, že vítkovický fanoušek to neuvidí rád, ale doba je taková, že nechci sedět doma a čekat na jiné kluby mimo Moravskoslezský kraj. Chtěl bych to mít blízko a Třinec je klub, který bude opět útočit na nejvyšší cíle. Nebránil bych se tomu. A když by mi dali nějakou roli, já bych ji přijal,“ přiznal.

„A Poruba? Je to možnost, domluvil jsem se s Milošem Holaněm, že budu s nimi trénovat. Je rozdíl, jestli trénujete v deseti lidech, nebo s týmem. Navíc chuť do hokeje mám, člověka to musí hlavně bavit. Jinak to nemá smysl,“ uzavřel Rostislav Olesz.

Fotogalerie: Rostislav Olesz

Vyjádření klubu HC Vítkovice Ridera
HC Vítkovice Ridera se k prohlášení bývalého hráče A-týmu a někdejšího kapitána Rostislava Olesze nebude vyjadřovat, ani na něj nebude jinak reagovat. Klub se již k odchodu hráče vyjádřil prostřednictvím slov svého šéfa Aleše Pavlíka při oznámení ukončení spolupráce s hráčem. A-mužstvo se aktuálně plně soustředí na přípravu na novou extraligovou sezonu a osobní názor bývalého hráče ponechává bez komentáře. Zdroj: www.hc-vitkovice.cz