„Přijít mohou kluci a holky ve věku tří až sedmi let, ale nebráníme se ani o něco starším," řekl Moravec, který má ve Vítkovicích na starosti nábor mladých hokejistů do přípravky a rozvoj dovedností u mládeže.

Ve Vítkovicích pomáháte vychovávat nové hráče. Zkuste vysvětlit nerozhodnutým rodičům proč by své dítě měli přivést na hokej právě k vám…

Chceme, aby se děti hokejem bavily a měly z něj radost. Vypěstovat v nich vášeň pro tento sport. Stále si hrajeme a přitom se učíme bruslit, střílet, nahrávat a dělit se o jeden puk, když je ve hře více hráčů. A proč by měly zamířit zrovna do Vítkovic? Jsme tradiční klub a z celého bližšího i vzdálenějšího okolí máme nejlepší podmínky, nejvíce zkušeností a také největší úspěchy s výchovou nových talentů.

Vítkovice podporují nábor nejmenších dětí i různými aktivitami. Již zítra pořádáte akci Den s hokejem. O co vlastně jde?
Jde o společensko-náborovou akci. Přijít mohou všichni, kteří chtějí dát dítě na hokej, ale i ti, kteří si chtějí jen zabruslit a poznat atmosféru tréninku na ledě. Prostě to jen vyzkoušet. Bude tam ukázkový, mnou moderovaný trénink 3. a 4. třídy. Potom pomohou trenéři všech kategorií dětem s prvními krůčky na ledě. Rodiče mohou samozřejmě na led také. Přijít mohou kluci a holky ve věku tří až sedmi let, ale nebráníme se vlastně ani o něco starším. Budeme rozdávat každé ratolesti drobné dárky, vyfotí se s Rytířem Vítkem. Děti si užijí spoustu legrace a zábavy na ledě i mimo něj.

Neustále se mluví o tom, že současné děti nemají o sport zájem. Jak to vidíte vy, po více než půl roce v roli trenéra těch nejmenších?
Myslím si, že mají zájem, ale nemají venku dostatek prostoru, kde by mohli sportovat. Bavíme se o všeobecném sportování. Dále jsem přesvědčen, že ne každý rodič si najde čas na své dítě, aby s ním chodil i na jiná sportoviště, než je jeho koníček, například hokej, fotbal, tenis a další. Chybí jim všestrannost. Když jsem u rodičů, často vidím, že se jim snaží ulehčovat, jak jen to jde. Nosí jim výstroj, hokejku nebo i pití a v pozdějším věku je dovážejí na tréninky apod. Je to koníček dítěte, ne rodiče, ten byl na začátku nejdůležitější jako impuls. Velký dík jim za to patří, ale co je jednoduché a bez obtíží, nevydrží první větší překážku.

Obecně je mezi lidmi názor, že hokej je drahý sport. Je to pravda?
Je to mýtus a velké nedorozumění. Výstroj dostanou zapůjčenou od klubu, hokejka a brusle také vydrží dva nebo tři roky, podle růstu jedince a potom máme oddílové příspěvky v řádech několik set korun za měsíc. Hráči, potažmo rodiče, si neplatí autobusy na utkání.