Čeští junioři v semifinále přehráli po velkém dramatu Švédy 2:1 v prodloužení a poprvé od roku 2005 získají medaili. „Klukům jsem věřil. Máme velmi kvalitní trenérský štáb, Radim Rulík přesně ví, co chce. To samé Marek Židlický, nikomu nebude nadávat, ale ze své cesty neuhne,“ řekl pro Deník Zbyněk Irgl. „Náš letošní ročník má obrovskou kvalitu, jsou to skvělí hráči, kteří navíc táhnou za jeden provaz,“ dodal dvaačtyřicetiletý rodák z Ostravy, který hrál extraligu za Vítkovice, Třinec i Olomouc. V KHL za Jaroslavl, Mytišči nebo Minsk.

Roman Čechmánek. Ilustrační foto.
Expert Čechmánek: Gólman Suchánek nepřehrává a dává týmu klid

Irgl parádní tažení mladých českých hokejistů sleduje. S napětím fandil i během semifinálové bitvy se Švédy, proti kterým Češi v poslední minutě třetí třetiny vyrovnali na 1:1 a v závěru prodloužení rozhodli o svém postupu do finále. Irgl české mladíky chválil, zarazila ho ale taky jedna věc na švédské straně.

„Po prvním gólu Švédů někteří hráči na lavičce zůstali sedět, neradovali se. To se přece nemůže stát. Šlo vidět, že nebyli kompaktní. Kdybych tam byl trenérem já, tak vím, že by ti kluci okamžitě skončili,“ podotkl Irgl, kterého tento moment nahlodal k tomu, že si poprvé v životě založil účet a vsadil si. „Když jsem viděl, že se neradují, a když jsme potom přečkali dlouhé oslabení tří proti pěti, tak jsem vsadil na naše vítězství. Věřil jsem, že hokejový bůh existuje,“ usmál se.

Česká dvacítka slaví historický postup do finále mistrovství světa
Hokejová fantazie. Česká dvacítka porazila Švédsko a na MS si zahraje o zlato

Čeští junioři narazí ve finále na domácí Kanadu (pátek 0.30 hodin), kterou už jednou na šampionátu dokázali porazit. Může se jim to povést znovu? „Už před turnajem jsem věřil, že můžeme dojít do finále. Kluci však chtějí zlato, což je strašně důležité. Nejsou vykulení z úspěchu, naopak ví, že na to mají. Kanada je ohromně silná, ale šanci máme,“ prohlásil Irgl.

Mimochodem, Zbyněk Irgl byl v roce 2000 členem juniorského výběru, který na šampionátu ve Švédsku vybojoval pro český hokej historicky první zlato. Tým, ve kterém figurovali taky Josef Vašíček, Václav Nedorost nebo Martin Havlát, tehdy porazil ve finále po nájezdech Rusko. „Pamatuji si, jak jsem doma říkal, že jedeme vyhrát. Měli jsme skvělý tým, bylo to podobné jako letos. Pět nebo šest hráčů prošlo v prvních dvou kolech draftu NHL, spousta kluků byla v kanadské juniorce, kde byli produktivní. Proti zámořským týmům jsme budili velký respekt. Já jsem nám věřil,“ zavzpomínal na zlatý úspěch, který se teď zase připomíná. „I já jsem zavzpomínal. Pustil jsem si nájezdy,“ prozradil Irgl.

Hokejový agent Jaroslav Balaštík.
Za úspěchem juniorky stojí výjimečná obrana a individuality, vnímá Balaštík

Bývalý reprezentační útočník, který má ve sbírce také stříbro ze seniorského mistrovství světa 2006, hokej stále sleduje. Je předsedou odvolací komise, na led už ale nechodí. „Žiju si poklidný život. Dělám kondičáka. Je to můj koníček, který mě naplňuje. U sportu jsem pořád, ale provozuji ho tak, že jsem pánem svého času,“ uzavřel Zbyněk Irgl.