Pouze jedenáct hráčů z vítkovického kádru pamatuje loňskou jízdu extraligou, kterou zastavily až Pardubice. A historie se opakuje. Jen s tím rozdílem, že Ostravané se střetnou s Východočechy už v semifinále a budou mít výhodu domácího prostředí. Série začínáv sobotuv ČEZ Aréně od 17 hodin.

„Výhoda to je jen v případě, že budeme doma vyhrávat. Pardubice mi ale přijdou, že kolikrát hrají lépe venku než doma. Bude to strašně těžká série. Nám může hrát do karet to, že půlka mančaftu tu sérii nezažila, bude to pro ně jednodušší,“ myslí si vítkovický útočník Viktor Ujčík, který má ještě v živé paměti loňský boj o zlato.

„Loni nás smetli čtyři nula na zápasy, letos se nám proti nim taky nijak zvlášť nedařilo. Takže žádný slávek,“ usmívá se s třemi brankami a pěti kanadskými body nejproduktivnější vítkovický hráč v play off.

V Pardubicích všichni fandili ve středečním rozhodujícím utkání mezi Libercem a Slavií výběru Vladimíra Růžičky. „Vítky jsou pro nás asi o něco lepší soupeř než Třinec. Ten mi přijde agresivnější, zato Vítky jsou podle mého spíš techničtější. V sezoně se nám proti nim docela dařilo, ale na to vůbec nemůžeme koukat,“ ví dobře pardubický obránce Aleš Píša.

„Stačí si vzpomenout na Zlín. S tím máme bilanci v základní části poslední dobou také horší a v play off to dopadlo úplně jinak,“ pokračuje zkušený bek perníkářů.

Vítkovice sice skončily po základní části třetí, o jedno místo před Pardubicemi, proto také zahájí semifinálovou sérii na domácím ledě, ale rozhodně se jako favorit necítí. Kvalit soupeře jsou si všichni ve vítkovické kabině velmi dobře vědomi.

„Favorit určitě nejsme. Pardubice hrají fantasticky, přejely Zlín bez porážky, mají neskutečnou šňůru, to taky o něčem svědčí. Vypadá to, že je to mužstvo, které to v play off umí, sedí jim ten tlak. Máme před nimi respekt, ale strach určitě ne,“ zdůrazňuje Ujčík.

Nejen v Pardubicích kroutí všichni nechápavě hlavou nad tím, co Vítkovice v této sezoně s novým týmem a pod novými trenéry dokázaly.

„Odehrály výbornou základní část. Po odchodu několika kvalitních hráčů překvapily, jak situaci zvládly, byly kvalitní ve všech řadách. Mají velké beky Malíka, Trnku, Reháka a další hráče silné v předbrankovém prostoru. V útoku tým táhnou Jirka Burger s Viktorem Ujčíkem a na ně se nabalilo dravé mládí. Vítkovice mají hlavně vyvážené mužstvo,“ podotýká pardubický asistent Pavel Hynek.

Klíčové budou, jak to pravidelně ve vyřazovacích bojích bývá, výkony gólmanů. „Na začátku série to z Málka trochu padalo, ale pak se rozchytal k vynikajícím výkonům a po čtvrtfinále vede statistiky gólmanů. V sobotu ale začíná nová série a tlak bude na všechny stejný. Po návratu ze Švédska zažil parádní sezonu a navíc mu na začátku pomohlo mužstvo, on mu to teď vrací,“ všiml si Hynek.

„Máme výhodu v tom, že žádný velký tlak na nás nikdo nevyvíjí. Před sezonou byly úplně jiné prognózy, někteří mluvili o tom, že ani nepostoupíme do play off, a my jsme teď v semifinále. Každý si to chce hlavně užít. Takový úspěch se nemusí opakovat každý rok, tak proč z toho nevytěžit maximum. Budeme se rvát. Chceme hrát co nejlépe, moc se těšíme,“ hlásí odhodlaně Ujčík, podle kterého má mužstvo ještě dostatek sil pokusit se jít dál.

„Ano, měli jsme o dva zápasy více, ale skončili už v neděli a v pondělí a úterý měli úplně volno. Problém bych v tom neviděl, vůbec žádnou výhodu v tomto Pardubice nemají. Sil máme ještě pořád dost,“ tvrdí Ujčík. Ten už pěkně zarůstá a není sám.

„Všichni se teď neholíme. Určitá pověrčivost v týmu panuje. Před čtvrtfinále nikdo s ničím dalším nepřišel a postoupilo se, takže si myslím, že to tak i zůstane. Ale obarvit si třeba hlavu nebo něco podobného nikdo zakázané nemá,“ říká Ujčík a dodává. „Co říkám na to, že bychom postoupili do finále a narazili na Třinec? Je to hrozně daleko, ale kdyby na to došlo, byla by to velká bomba tady pro ten kraj.“

JAKUB NOHAVICA
PAVEL RYŠAVÝ