Toto gesto bývá výrazem úcty k vítězi už mnoho let, avšak frustrace z výsledku byla pro kapitána asi příliš velká na to, aby ctil fair play. Několik ruských hráčů kanadskému útočníkovi, který si připsal již několik startů v NHL, poté odmítlo podat ruku.

"Tohle není chování muže ani hokejisty," zlobil se ruský obránce Jegor Zamula. "Kanaďané se nás báli. Během chvíle jsme měli zápas pod kontrolou a oni odešli. Tohle nebyli Kanaďani," rýpnul si bek působící v Calgary Hitmen do soupeře, jenž si připsal prohru s nejvyšším rozdílem v historii juniorských šampionátů.

Hokejoví mistři byli součástí přestávkového programu.
OBRAZEM: Juniorští mistři světa z roku 2000 se sešli v Ostravě

Kanadský hokejový svaz se posléze omluvil Ruské hokejové federaci, tak i Mezinárodní hokejové federaci (IIHF) a všem fanouškům. Podobně později se vyjádřil i sám Hayton.

Hayton se za své chování ještě v noci oficiálně omluvil. „Chci se hluboce omluvit ruskému celku a jeho fanouškům za to, že jsem během ruské hymny nesundal helmu. Ztratil jsem se v okamžiku. Rozhodně jsem tímhle gestem nezamýšlel urazit tým, který proti nám odehrál výborný zápas. Tohle gesto by také nemělo odvrátit pozornost od jejich skvělého výsledku. Já osobně dlužím svému týmu a celé Kanadě lepší výkony,“ uvedl Hayton.

Trenér Václav Varaďa neskrýval po zápase s Německem zklamání.
Šílený start. Rozhodla oslabení, hodnotil trenér Varaďa

Chování svého kapitána následně odsoudila i kanadská federace v oficiálním prohlášení. "Máme obrovský respekt k Ruské hokejové federaci, jejím hráčům, trenérům, managementu a fanouškům. Od našich sportovců očekáváme, že budou projevovat stejný respekt. Omlouváme se všem za tento incident," uvedli představitelé Hockey Canada.