„Tyto kempy jsou nesmírně důležité nejen v hledání nových talentů, hráčů a hráček pro ligu i reprezentaci, ale zároveň pro celou naši společnost. Je to motivace k aktivní formě života s postižením i bez. Parahokej umožňuje sportovat všem společně,“ vysvětlil Jiří Šindler, předseda Českého para hokeje.

I on sám během kempu vyjel na ostravský led. „V horkém létě jsem si užil jeden trénink a mám určitě co dohánět. Je to opravdu neskutečně náročný sport a všechny hráče naprosto obdivuji,“ konstatoval Jiří Šindler.

ČR – IPH Team 2:3 (IPH Cup v para hokeji v Ostravě, o 3. místo, 30. 9. 2022).
IPH Cup: Česku bronz unikl, zlato do USA. Para hokejisty ocenil Hadamczik

Nováčkům se během čtyř dnů věnovali zkušení trenéři české reprezentace Jiří Bříza a Jakub Novotný, kustodi Vladimír Kudela a Petr Stránský, fyzioterapeutka Michaela Dobešová i reprezentanti Radek Zelinka a David Vrubel.

„Líbila se mi jejich práce a nasazení, byla tady opět skvělá energie. Vidím už teď, že někteří hráči mají ten potenciál nejen do ligy, ale i pro reprezentaci. Určitě s námi budou dál pokračovat, což nás zase motivuje k další práci,“ potěšila trenéra Jakuba Novotného šestnáctka noviců na ledě.

Naučili se správně usadit do parahokejové sledge i držení hokejky, aby pak mohli na ledě zatáčet nebo přihrávat. „Posadit někoho do saní vůbec poprvé je opravdu těžké, ale my jsme jim společně poradili, jak na to, aby měli co nejlepší odrazy, aby co nejpohodlněji, i s ohledem na jejich handicap, seděli od toho prvního sklouznutí,“ dodal Jakub Novotný, kouč reprezentace.

Jiří Šindler, šéf para hokejistů a člen výkonného výboru Českého hokeje.
Nejsem typický bafuňář, těší se šéf českého para hokeje na turnaj v Ostravě

Para hokej si zkusil i šestadvacetiletý Daniel Palátka ze Sedlčan. „Parahokej a kluky z repre jsem sledoval pravidelně, ale díky facebooku jsem zjistil, že se pořádají tyhle Parahokejové rozvojové kempy, tak jsem se přihlásil a vyšlo to,“ přiblížil svou cestu na led s hokejkou.

Sport mu není cizí, se svým handicapem se předtím věnoval stolnímu tenisu, ale kvůli zdravotním problémům musel slibně rozjetou kariéru předčasně ukončit. „Mám tady větší prostor než za stolem, ale hlavně ta parta mě nadchla, ta je tady naprosto úžasná,“ pochvaloval si Daniel Palátka čtyřdenní kemp v Ostravě.

Parahokejový rozvojový kemp v Třinci.
VIDEO: V Třinci se konal parahokejový kemp. Na ledě trénovalo i čtrnáct nováčků

Celkem šestnáctka účastníků, mezi nimiž byly i čtyři zeny, absolvovala sedm hodin tréninků na ledě i společnou parahokejovou teorii. „Rady trenérů jsou samozřejmě skvělé, ale od reprezentačních kluků jsem okoukával fakt hodně věci, protože mají skvělou obratnost, a je radost se na to dívat,“ prozradil Daniel Palátka.

V Ostravě měl kemp premiéru, předtím ho letos hostily Liberec, Kladno a Třinec.