Ostrava a Třinec přivítají na přelomu prosince a ledna jednu z nejatraktivnějších hokejových akcí - Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji juniorů 2020. „Světový šampionát dvacítek je z pohledu světového hokeje jednou z nejvýznamnějších akcí - co se týká důležitosti, řadí se za turnaj na olympijských hrách a mistrovství světa dospělých,” říká Renáta Mecová, marketingová koordinátorka šampionátu.

Čtyři roky po MS 2015 se Ostrava a Třinec chystají na další velký hokejový svátek. Jak ho vnímáte?

Pozitivně. Pokud budu akci brát z pohledu hokejového fanouška, těším se, že uvidím trochu jiný hokej, který má ve světě velkou sledovanost a v němž můžou zazářit budoucí hvězdy. Když to budu brát pracovně, vnímám to tak, že nás před a v průběhu vánočních svátků čeká mnoho práce.

Jak náročná byla jednání, aby se MS 20 v rámci České republiky uskutečnilo právě v Ostravě a Třinci?

Osobně jsem se úvodních jednání neúčastnila, tahle část je na nejužším vedení Českého hokeje, ale co vím, jednání začala probíhat zhruba před dvěma roky a nebyla úplně jednoduchá, jelikož zájem o pořádání šampionátu byl i v jiných městech. V podstatě hodně rozhodla zkušenost z pořádání velkého mistrovství světa v roce 2015.

MS20 patří mezi nejatraktivnější hokejové šampionáty. Proč? V čem je hokej dvacetiletých jiný než ten seniorský?

V podstatě jsem na tuto otázku trochu již odpověděla v úvodu, ve světě jsou tyto šampionáty sledovanější s ohledem na možné budoucí hokejové hvězdy. Je jiný v tom, že na turnaji hraje méně týmů, jak při seniorském šampionátu. Nejsem úplně hokejový odborník, ale co vím od kolegů, tyto akce navštěvují agenti, skauti, kteří sledují mladé hokejisty budoucí talenty a následně je draftují do velkých klubů. Tak jako se v roce 2012 předvedl brankář Petr Mrázek, který je jakýmsi ambasadorem šampionátu a jeho vítězné gesto posloužilo i jako vzor pro logo mistrovství. O Mrázkovi do roku 2012 v podstatě nikdo pořádně nevěděl a dnes hraje rodák z Ostravy za NHL.

Jak těžké bylo nastavení cenové politiky? Většina fanoušků příznivé ceny přivítala, ale objevily se i názory, zda MS není příliš “levné”…

Nastavení cen vstupného není nikdy jednoduché. Jednání byla dlouhá, jelikož spoustu věcí řešíme společně s Českým hokejem, pražskými kolegy, přičemž metropole mívá mnohdy jiný pohled. Museli jsme brát v potaz náš region a přihlédnout ke kupní síle. Hledali jsme kompromisy, aby ceny byly únosné pro kraj a myslím, že se nám to povedlo. Dle reakcí na sociálních sítích byla spousta lidí překvapená, že jsou vstupenky levné. Možná očekávali stejné částky, jako v roce 2015, ale šampionát dvacítek není u nás tak sledován jako velké mistrovství, proto naše filozofie byla, aby v době Vánoc byly vstupenky dostupné všem a na šampionát mohlo přijít co nejvíce fanoušků.

Je rozpočet akce porovnatelný s “velkým” MS 2015?

Není, je nižší. Nákladově se musí šetřit, výnosy ze vstupného jsou menší, bývá menší návštěvnost, takže logicky celkový rozpočet by měl být menší.

Věříte, že MS20 bude mít početnou diváckou kulisu, jak tomu bylo u MS 2015? V období vánočních svátků by světový hokej mohl být pro fanoušky lákadlem.

Věříme, že by mohl mít pěkně početnou kulisu díky rozlosování skupin. Češi hrají v OSTRAVAR ARÉNĚ, a mají velmi atraktivní soupeře jako je Kanada, Rusko, Amerika či Německo. V Třinci očekáváme, že přísun fanoušků by mohl být zajímavý s ohledem na „domácí“ Slovensko a velmi kvalitní týmy ze severských zemí. No a co si budeme povídat, lepší, než sedět o vánočních svátcích u televizních obrazovek, kde už pár let vysílají stejné pohádky a filmy, bude určitě lepší vzít celou rodinu a přijít fandit nejenom českému týmu. Jako organizátoři věříme, že atmosféra bude výborná.

Co pro fanoušky jako organizátoři připravujete? Bude v hale kromě hokeje nějaký program?

Hledáme ideální řešení, jak návštěvníkům pobyt v hale zpříjemnit - abychom jim nabídli víc než hokej. Zábavu budeme koncentrovat spíše dovnitř arény, v zimním počasí je totiž organizace venkovní fanzóny, jakou si diváci pamatují ze šampionátu v roce 2015, náročná zejména s ohledem na počasí.

Jak vůbec probíhají přípravy? Už se uskutečnily nějaké obhlídky s IIHF - a s jakým výsledkem?

Přípravy jsou již v plném proudu, vždyť šampionát je už za půl roku. Průběžně probíhají inspekční návštěvy jednotlivých zástupců IIHF. Je to různé, jednou přijedou rozhodčí, kteří si obhlídnou obě haly, jak v Ostravě a Třinci, podruhé přijedou zástupci médií, kteří řeší například kamerové pozice nebo kde bude tiskové středisko či zázemí pro televizní společnosti. Za pár dní máme plánovanou velkou inspekční návštěvu, kdy zástupci IIHF přejedou ze šampionátu v Bratislavě do Ostravy a Třince. Jsem přesvědčena, že s přípravami budou spokojení.

Jak probíhá spolupráce mezi pořadatelskými městy - vždyť v rámci hokejové extraligy patří Vítkovice a Třinec mezi rivaly… Připraví haly nějaké novinky?

Jelikož mám na starosti marketing a event v obou městech, ze své pozici můžu říct, že spolupráce s oběmi pořadatelskými městy je výborná. Město Ostrava je již dlouhodobě podporovatel velkých sportovních akcí, je již zběhlý a spolehlivý partner. Město Třinec je pro nás v komunikaci nováček, ale není nováček v pořádání různých sportovních akcí a za sebe můžu říct, že jsem se setkala se skvělými lidmi, kteří šampionát ve svém městě chtějí a dělají všechno proto, aby tam byl a byl pořádně vidět.