Hokejový útočník Rostislav Olesz bude i v nadcházející sezoně oblékat dres extraligových Vítkovic. Devětadvacetiletý odchovanec ostravského klubu, který odehrál v NHL 365 zápasů, v nichž zaznamenal 134 bodů (57+77), se včera dohodl s vedením na nové tříleté smlouvě.

„Měl jsem i jiné nabídky, ale nakonec jsem se rozhodl zůstat doma v Ostravě, kde budu chtít pomoci Vítkovicím a dosáhnout co nejlepších výsledků. Snad se nám bude dařit. Každopádně nás čeká hodně tvrdá práce," řekl Olesz, který včera dopoledne absolvoval s mužstvem druhý trénink na ledě.

V minulém ročníku extraligy odehrál Olesz po návratu ze Švýcarska za Vítkovice, včetně play-off, 43 utkání, ve kterých posbíral 24 bodů (12+12) a vzhledem k odchodu kompletního útoku Romanovců (Rudolf Huna Ondřej Roman Vladimír Svačina) je nyní nejproduktivnějším hráčem uplynulé sezony.

Po odchodu Ondřeje Romana a jeho parťáků z útoku drtivá většina fanoušků ostravského klubu sledovala, kam povedou vaše kroky. Vy ale zůstáváte ve Vítkovicích…

Měl jsem i nabídky z jiných klubů, nakonec jsem se ale rozhodl zůstat doma v Ostravě. A to i kvůli rodině a manželce, která tady začíná dělat své věci a malý nastupuje do školky. Nechtěl jsem moc opouštět město. Jsem rád, že jsme se nakonec dohodli, podali si s panem Černíkem po jednání ruku a já zůstávám ve Vítkovicích.

Brzy vám bude třicet, šlo vám taky o délku smlouvy?

Chtěl jsem raději dlouhodobý kontrakt, abych zase po sezoně neřešil svou budoucnost. Myslel jsem na to, ať to má trochu řád. Vítkovice mi nakonec nabídly smlouvu na tři roky, a tím pádem nebylo co řešit.

Dobře, ale přece jen jinam vás to netáhlo?

Ve smlouvě mám klauzuli, že v případě zájmu ze Švýcarska mohu odejít. Ale víte, já už prošel světem, odehrál jsem mnoho těžkých zápasů a uvědomuji si, že tady ve Vítkovicích musím vzít zodpovědnost na sebe. Ale neutáhnu to sám, třeba jako hráč v tenise. Budeme muset makat jako mužstvo, šlapat a vyhovět si v útoku, sednout si. Loni bylo vidět, že Ondra Roman na to se spoluhráči z útoku nestačil. Neříkám, že jeden dva hráči budou muset mít čtyřicet a více bodů, bude stačit patnáct dvacet, ale u mnohem více kluků.

Jaká máte před startem extraligové sezony očekávání?

O těch je zatím předčasné hovořit. V tomhle má navíc hlavní slovo vedení klubu. My hráči musíme odvést na ledě maximum, dát do toho všechno. Musíme táhnout za jeden provaz, to znamená společně si užívat výhry, ale taky společně vstřebávat nepříjemné porážky. A klidně to i rozvedu.

Dobře, povídejte…

Bavme se o kádru. Oslabení v útoku je jasné, o něm si nebudeme nic namlouvat. Hlavně odchod Ondry Romana je citelná ztráta. Na druhé straně je tu generace mladých kluků, okolo třiadvaceti čtyřiadvaceti let, kteří to už mají táhnout a být na ledě velice platní. V létě ukázali, že na to fyzicky mají, teď to jen potvrdit na ledě.

Jak jste vnímal, když po sezoně odešel právě Roman a spol.?

Přišlo mi, že zmizeli najednou. Takový je ale sport, nikdo to nemá jednoduché. Na jedné straně je to dobře pro naše mladé kluky, kteří tady ve Vítkovicích tři roky čekali, teď mají šanci ukázat, že na to mají a více prostoru měli dostat dřív.

Ještě poslední věc. Co první tréninky na ledě?

Fyzicky se cítím úplně v pohodě, ale jeden problém tu je, a to jsou brusle. Co mám zkušenost, tak během prvního týdne to je peklo. Musím to prostě vydržet.