„Takový vývoj jsem očekával. Lidem, kteří naposledy klub vedli, nešlo o hokej. Je smutné, že klub s takovou historií je na pokraji krachu. Ti, co tomu napomohli, by měli nést odpovědnost. Jejich účetnictvím by se mělo zabývat zastupitelstvo a finanční úřad.

Pokud se tvrdě po tom nepůjde, za rok budeme ve stejné situaci,“ zdůrazňuje Alois Hadamczik. „Samostatnou kapitolou nového klubu byly členské příspěvky. Rodiče je platili za děti, byť ty nebyly členy spolku,“ dodává bývalý kouč národního týmu.

Sám už o klub zájem nemá stejně jako o vstup do Slezského FC. V následujícím rozhovoru se také vyjádřil i ke svým trenérským ambicím.

Momentálně se hodně řeší situace v opavském hokeji. Co vy na ni jako bývalý majitel říkáte?

Když jsem viděl, kteří lidé do klubu vstupují a jak urputně o to bojují, tak to pro mě není žádné překvapení. Je to smutná záležitost konce hokeje v Opavě, potažmo celé historie. Za to nesou určití lidé odpovědnost a měli by být potrestáni.

A s vámi to nic nedělá? Když jste klub prodával, hodně se to řešilo. Hovořilo se o tom, že bez Hadamczika to bude šlapat lépe. Berete současnou situaci jako satisfakci?

Opavskému hokeji jsem přál to nejlepší. Když něco předávám, chci, aby to fungovalo dál. Sport miluji, dělám pro něj maximum.

Vezměte si, v jakém stavu jsem předal Baník. Měl kádr na mistra, nakonec ho komplet rozkradli. Někdo si může položit otázku, proč mě opavský hokej zajímá. Zajímá mě proto, že si pamatuji, že jako dítě jsem se k hokeji dostal díky Opavě. Chodil jsem na zápasy a atmosféra mě polkla.

Opavě jsem vděčný za to, že mě vtáhla do hokeje. Pak jsem měl v klubu vnuky. Nechtěl jsem se Slezanu zbavovat, bohužel ale jiná možnost nebyla. Nová garnitura ve městě pořád hledá něco, co nikde nemůže najít.

Věci, které jsou dávány ven, jsou dávány jako nepravdy. Třeba k nám přišli čtyři lidé z města na účetnictví, které bylo úplně v pořádku. Kdyby nám dali o pár korun více, tak děláme hokej dál.

Měl jsem vytvořený projekt na opravu zimního stadionu. Dělal ho architekt Horák, ale byl autorem mých nápadů. Vydělali by na tom i politici, kteří by v době voleb otvírali stadion po generálce, mohli mít plusové body. Bohužel válka politiků mezi sebou po volbách určila jiný směr.

Vaši následovníci hovořili o tom, že klub byl bez mládeže a hráče, které jste mohli mít, jste poslali jinam…

Je to jenom jejich alibi, aby odůvodnili fakt, že během sezony odhlásili tři soutěže.

Začnu postupně. Opavský hokej měl za nás mládež na takové úrovni, aby mohl hrát nejvyšší soutěže. Kvůli stadionu nebyla základna širší, navíc jsme na ni nedostávali příliš hodně peněz. Doplňovali jsme tým o tři čtyři cizí kluky, a to proto, aby místní mohli extraligu hrát. Bez cizích by nemohli hrát.

Pokud rodiče přijdou na stadion a vidí špínu a hnus, co tam je, odradí je to. Není to ale dáno uklízečkami, nýbrž špatným technickým stavem. Je tam plíseň, díra ve střeše, chybí plexi na mantinelech.

Musím říct, že lidi z technických služeb se chovali arogantně. Zajímala je jenom úspora, bohužel ne na správných místech. Šetřilo se na rozvoji mládeže.

To ale odbočujeme od tématu, zajímá mě to s těmi hráči…

Nové vedení klubu si založilo svůj vlastní spolek místo toho, aby dál pokračovalo s občanským sdružením, které fungovalo. Zastupitele jsem upozorňoval, že není nutno nový spolek zakládat. To ale nebylo bráno v potaz a rázem byl problém.

Ideálním řešením přitom bylo svolat valnou hromadu členů Slezanu Opava. Já bych na ní poděkoval za spolupráci a odstoupil bych. Členové by zvolili nové lidi, kteří by kandidovali, a klub s novým vedením mohl fungovat dál, a to bez úhony a ztráty jediné koruny a hráčů.

Tenhle scénář se jim nelíbil. Důvod je jasný, v případě špatné práce je mohla valná hromada kdykoliv odvolat. Nechtěli vůbec, aby jim někdo viděl pod prsty, to je jednoznačné. A tak se stalo, že každého hráče, kterého chtěli, museli nově zaregistrovat.

Registrace stály 480 tisíc korun, tím pádem šlo o vyhozené peníze, to je první škoda.

Druhá je taková, že každý hráč nebo rodič vám musí přestupní lístek podepsat. Pokud vám to nepodepíše, tak je hráč zdarma volný pro jiné kluby. V tu dobu už byli ve Vítkovicích Štěpánek a Kosina. Jen u těchto dvou přišel klub o 700 tisíc. Nadělali škodu tím, že nezískali podpisy rodičů, kteří jim nedůvěřovali.

Kluků, kteří takto z Opavy odešli, bylo více. Ale když nemáte hráče, nemůžete hrát soutěže. Proto byly ty výmluvy o přetahování hráčů.

Pro mě jsou to sprostí lháři. Opava je bohužel v současné době na úrovni Krnova a to je smutné. Nám se dařilo za čtyři miliony od města vychovat tolik mladých hráčů, jako některým týmům v extralize. Namátkou vzpomenu Machovského, Štencla, začal u nás Faksa, Vitásek přišel jako mladý zdevastovaný hráč, kterého objevil Karel Suchánek, a nakonec se dostal až do reprezentace.

Trenčan k nám přišel v patnácti letech, nakonec chytal za Slovan Bratislava. V juniorce Vítkovic jsou dnes Kosina, Hartmann, Štěpánek, ve starším dorostu jsou Kunz, Vojtovič, Beránek, Kilnar, Kadula, Věntus. V Třinci v juniorce Kvasnica. V Brně je Frydrych, Opava má hráče v Karlových Varech. K tomu mí oba vnuci.

Polovička těchto kluků by zadarmo z Opavy nemohla odejít, kdyby nedošlo k založení nového klubu. Za to by někdo měl nést odpovědnost.

Nesehrálo svou roli i to, že klub vlastní město, a tím pádem velkou roli hraje politika?

První strašnou nezodpovědnost města vidím v tom, že patnáct let se hovoří o tom, jak se opraví stadion. Vynaložila se spousta peněz na opravu Komerční banky, na vytvoření pěších zón. Peníze se vynakládají všude jinde. Tvrdím, že s lepším zázemím by Opava hrála první ligu a přišlo by do hokeje třikrát více žáků. Stačilo 120 milionů a stadion by byl top opravený.

Zvládl bych to najednou a ne na deset etap, jak politici hovoří.

A k té politice: třeba takový Stanjura zachránil fotbal, pomohl hokeji. Ve volbách dali lidé hnutí ANO velkou podporu, ale byla to nesourodá skupina lidí, která se hádala mezi sebou. Dnes tam sedí jedna parta, která je za ANO, druhá, která není. Toho využil mluvka Witassek, který je skvěle ovládá, ale žádné činy za ním nejsou.

Musím vzpomenout na pana Javorského z KSČM, který tenkrát řekl, aby to za rok nebylo ještě horší. Hovořilo se o dvacetiletých vizích a vidíte, Javorský měl pravdu.

Připadá mi, že hledáte jenom samá negativa…

Ale ona jsou. Klub po nás dostal vybavenou posilovnu z techno gymu. Kdyby se měla kupovat v plné výši, stálo by to milion a půl. Pořídili jsme ji starší za 500 tisíc.

Když vezmu slib o dvacetileté vizi a akademii, tak je nesmysl, abyste měli dvě ledové plochy. Navíc na to nemáte ani počet dětí. Tohle mohou mít jen velké kluby. Dělali jsme áčko za 2,5 miliónu, jim nestačí 3,5.

Když vezmu další věc, my jsme z devadesáti procent vozili děti autobusy, za jejich éry vozili děti převážně rodiče. Navíc od Vánoc neměli dvě žákovské kategorie a juniorku, na to musíte mít navíc další peníze. To jsou otázky, které by si měli položit zastupitelé.

Když pan Glos tvrdí, že dal do klubu milion korun, já tvrdím, že nedal. Chtěl bych vidět darovací smlouvu a účetnictví, kam peníze šly. Další milion měl dát Opava Net. Tím pádem si museli žít jako králové a s áčkem hrát na postup do WSM ligy.

Co mě zaráží na těchto lidech, je to, že si vzali pár kýblů barvy, natřeli stadion a dali fotku Faksy, se kterým neměli vůbec nic společného. Dali heslo hrajeme fér, což je dobré pro lidi. Jenomže opak byl pravda, hrajeme unfér, to tam mělo být napsáno.

Jak to vidíte dál s opavským hokejem?

Řeknu to tvrdě, ale kdybych byl nyní zastupitel, dál hodně nahlas bych uvažoval o tom, zda má hokej v Opavě vůbec pokračovat. Stadion je v dezolátním stavu, klub je zadlužený, navíc bez hráčů. Teď si položme otázku, co s tím dál?

Jestli to bude jako za komunistů, tak hokej bude jen přežívat. Pan Witassek to zase nějak okecá. Mimochodem toho pána označuji za hrobaře opavského hokeje.

Vy byste vzal klub znovu pod svá křídla?

V žádném případě. To nejde. Můžu si v Kravařích založit nový klub, mám pěkný stadion a měl bych větší úspěšnost než oni v Opavě. Když to udělám, všichni z Opavy utečou a půjdou za mnou, protože jim dám zázemí.

Co vy a hokej, trénování vás neláká?

Dva roky jsem měl problémy s kolenem, stále ještě je mám, ale je to únosné. Nechci práci v klubu, který hraje na dvanáctém třináctém místě. Poučil jsem se s Brnem, také tato sezona mě poučila. Pokud neuvidím tým, který může nést zodpovědnost, tak do toho nevstoupím. Jinou soutěž než ligu trénovat nechci.

Trénování vám nechybí?

Hokej mám rád, hodně ho sleduji. Radost mi dělají mí dva vnuci, kteří budou hrát v Salzburgu v hokejové akademii, určitě se tam pojedu podívat.

Poslední otázkou odbočíme od hokeje. Město Opava vyhlásilo výběrové řízení na vstup do Slezského FC, vy jste o tom neuvažoval?

Ani mě to nenapadlo, ani bych to nechtěl. Cítím zodpovědnost vůči veřejnosti, která požaduje úspěchy.

Dělal jsem celý život hokej, Baník jsem vzal jen kvůli bráchy. Prodat ho byla moje nevětší chyba v životě. Bohužel v té době jsem měl šanci dělat národák, tak jsem ho prodal. Opavský fotbal ať dělají lidé, kteří ho dělají. Dělá se dobře, protože ho vlastní město.