Nakonec ale zůstal. „Zkoušíme nové věci, je to náročné. Kvůli tomu to děláme, tréninky nás baví, všichni jsme se na to těšili, až začneme. Jsme tady, já osobně si to musím vytrpět první týden dva a pomalu to pak směřovat na ligu,“ dodal Dominik Lakatoš, který se vyjádřil také k dopingu Hradce Králové během semifinálové série play off minulé sezoně právě s Vítkovicemi.

Jak vidíte aktuální kádr?
Je to jako každý rok. Někdo odejde, někdo přijde. Kostra zůstala. Věřím, že všichni noví kluci budou pro nás velkými posilami a dokážou nám pomoci. Budeme se prát o nejvyšší příčky.

Hokejisté Vítkovic se připravují na nadcházející sezonu, v pondělí 24. července 2023 poprvé vyjeli na led.
Vítkovice poprvé na ledě, kapitánem Lakatoš. Jedna opora však chyběla. Proč?

Několik hráčů odešlo, co vy? Uvažoval jste o změně?
Já smlouvu měl, věděl jsem, že tu zůstanu a chci tu být. Už jsem to říkal, těžko by se mi někde cestovalo po republice, zvykl jsem si tady, máme to tu rádi a cítím se tu dobře.

Zahraničí vás nelákalo?
Každého hráče láká, že si může zkusit ještě nějakou jinou ligu. Ale jak říkám, pořád mám smlouvu tu a těším se na další sezonu ve Vítkovicích.

Ve vašem případě se ale objevovaly spekulace o KHL…
To nevím, jestli o mě byl zájem, to nemám tušení. Každopádně jsem tu, takže to asi takový zájem nebyl.

Hokejisté Vítkovic během suché letní přípravy.
Letní dřina skončila. Vítkovice se chystají na led, i letos vyrazí do Švýcarska

Řešil byste nabídku z KHL, nebo je to zavřená kapitola?
Já si nikam dopředu nezavírám dveře, všechno radši nechávám otevřené. Nikdy nevíte, co přijde, a za jaké situace. Nerad dělám takové to, že tam bych nikdy nešel. Situace je jaká je, pro nás tam teď není místo, ani se tam neženeme. To je asi k tomu všechno. Prostě tam nejsem a jsem tu.

Minulá sezona byla velmi slušná. Je výzva potáhnout to ještě dál?
Každou sezonu jsou nové výzvy, každý v týmu, i jinde, chtějí hrát co nejvíc nahoře. Jde o to se připravit, pak hrát zápas od zápasu. A uvidíme, co to na konci základní části přinese. Složení týmu je velmi kvalitní, zase se tady udělalo kus práce, takže si myslím, že můžeme zase atakovat stejné pozice.

Semifinále play off hokejové extraligy - 7. zápas: HC Vítkovice Ridera - Mountfield Hradec Králové, 15. dubna 2023, Ostrava. Brankář Vítkovic Aleš Stezka a Dominik Lakatoš z Vítkovic.Semifinále play off hokejové extraligy - 7. zápas: HC Vítkovice Ridera - Mountfield Hradec Králové, 15. dubna 2023, Ostrava. Brankář Vítkovic Aleš Stezka a Dominik Lakatoš z Vítkovic.Zdroj: Deník/Vladimír Pryček

Semifinále play-off hokejové extraligy - 7. zápas: HC Vítkovice Ridera - Mountfield Hradec Králové, 15. dubna 2023, Ostrava.
Doping Hradce proti Vítkovicím: co hrozí hokejistům a o co může přijít klub

Týmu jste už v minulé sezoně šéfoval jako kapitán. Co jste říkal na doping v Hradci, který vás vyřadil v semifinále?
Nechci to zlehčovat, ani nechci, aby bylo ticho po pěšině. Těžko se mi to hodnotí. Stala se jedna blbá věc v Pardubicích a všichni to řešili, rozebírali, slyšeli o tom pořád. A ten kluk (Jan Mandát) nemohl dlouho hrát hokej. Dlouho se o tom mluvilo, měl to dlouho na talíři, což je podle mého špatně. Jsme lidi, každý má právo udělat chybu. Zase bych to nezlehčoval. Je rozdíl, když má borec nějaký problém, nebo jdete na zápas o všechno. My na něj dřeli celý rok, abychom pak došli do semifinále, kde se stalo tohle.

Člověk musí být zklamaný…
Kdyby to měl jeden hráč, mávnete nad tím rukou. Když to mají všichni tři údajně náhodně vybraní? To je výsměch hokeji, když mají všichni tři vybraní pozitivní test na cokoliv. Jedno, jestli to bylo po prášcích na bolení hlavy, nebo si vzali cokoliv jiného. Každý má právo udělat chybu, ale nevím. Je to zvláštní, nechápu to. Ještě když se to neřeší, tresty nepadly… Řešilo by se to stejně, kdyby se to stalo v jiném týmu? Nevím, teď je to jedno, těžko se mi to hodnotí. Neříkám, že Hradec celou sezonu nemakal, chraň bůh, ale nevím. Je to strašný. Těším se, až budeme hrát proti nim.

Semifinále play off hokejové extraligy - 7. zápas: HC Vítkovice Ridera - Mountfield Hradec Králové (na snímku Juraj Mikuš z Vítkovic, Christophe Lalancette z Hradce Králové, Dominik Lakatoš z Vítkovic a Aleš Jergl z Hradce Králové)
S ředitelem antidopingu nejen o Hradci a Vítkovicích: Protočily se mi panenky

Vy si pečlivě hlídáte, jaký prášek si vzít můžete, jaký ne?
O tom to není. Od toho máte kondičního, fyzioterapeuta, kteří by měli poradit. Každý si má hlídat, co dělá, od toho jsme profesionálové.

Jste příznivec exemplárních trestů?
To ne, já vůbec. Chci, aby hráči hráli. Obětovali jsme hokeji celý život, a aby kvůli jedné blbosti kluci přišli o nějaký rok nebo kolik? To je za mě špatně, ale já nejsem ten, co má řešit, co bude a nebude. Jen říkám svůj názor.

Brankář Matěj Machovský v nadsázce říkal, že jste po něm chtěli stříbrnou medaili, když z Hradce přišel do Ostravy…
No, tak snad nám ji vychytá teď. (usmívá se)

Budete hrát také Liga mistrů. Těšíte se?
Je to dobré zpestření před sezonou. Hrál jsem ji dvakrát nebo třikrát v Liberci, dobrá konfrontace s kvalitními evropskými týmy. Zkusíme si i něco jiného, jen dobře pro nás všechny.