Je to už patnáct let, kdy zářili jako zahraniční posily v dresu hokejových Vítkovic. O víkendu se vrátil bývalý ruský obránce Dmitrij Jerofejev a jeho krajan z útoku Alexandr Prokopjev zpět na místo činu.

Důvod? Oba přijali pozvání svého kamaráda a tehdejšího spoluhráče Davida Moravce, který se včera v Ostravě oficiálně loučil se svou bohatou a úspěšnou kariérou exhibičním utkáním Legend Vítkovic a Legend českého hokeje.

Je to už patnáct let, co jste působili v Česku, jak to máte s jazykem?

Jerofejev: Česky rozumím všechno, přece jen jsem strávil ve Vítkovicích celkem čtyři sezony. S mluvením už je to horší. Pár slovíček bych ale snad ještě někde vytáhl.

Prokopjev: Mluvit jsem už zapomněl, něco ze sebe ale dostanu. Je to však těžké. Ruština nám jde daleko lépe.

Jak vlastně vzpomínáte na angažmá ve Vítkovicích?

Jerofejev: Velice rád. Byly to jedny z nejlepších roků mé kariéry. Mám mnoho krásných vzpomínek.

Prokopjev: Já tady byl sice jen dva roky, ale mám stejné pocity jako Dmitrij, jedním slovem super.

Vidět se po tak dlouhé době s lidmi, se kterými jste se denně potkávali, fungovali spolu a stali se z vás kamarádi, to muselo být příjemné…

Jerofejev: Moc rád jsem se do Ostravy zase vracel. Pořád tady mám řadu fanoušků, kamarádů. Netěšil jsem se jen na Davida a další bývalé spoluhráče, ale třeba taky na Frantu Černíka. Zajímalo mě, jak se mu daří.

Prokopjev: Měl jsem z toho dobrý pocit. A to nejen proto, že jsem se zase viděl a popovídal si s bývalými spoluhráči, ale taky soupeři. Hlavně během sobotní večeře jsme si všichni zavzpomínali. Potěšilo mě, že jsme si měli stále co říct.

Čemu se teď věnujete? Zůstali jste i po konci hráčské kariéry u hokeje?

Jerofejev: Zůstali. Oba pracujeme pro CSKA Moskva. Já trénuju tamní farmu a baví mě to. Je to zajímavé.

Prokopjev: Já zase trénuju v CSKA Moskva mladší dorost, tedy kluky do šestnácti let. Naplňuje mě to, je to fajn. Snažíme se předávat hráčům dříve získané zkušenosti.

Když pominete trénování, jak často se dostanete na led?

Jerofejev: V Rusku hráváme dvakrát týdně zápasy.

Prokopjev: Jo, jo, pořád se udržujeme. Hokej nás neustále naplňuje.

Hokejista Moravec si v rozlučce zahrál v útoku i se synem

Olympijský hokejový vítěz z Nagana David Moravec se v nedělní exhibici v Ostravě slavnostně rozloučil s aktivní kariérou. Souboj vítkovických legend s týmem bývalých osobností české reprezentace, přinesl obligátní remízu 9:9Olympijský hokejový vítěz z Nagana David Moravec se v nedělní exhibici v Ostravě slavnostně rozloučil s aktivní kariérou. Souboj vítkovických legend s týmem bývalých osobností české reprezentace, ve kterém dvaačtyřicetiletý dvojnásobný mistra světa nastoupil na obou stranách, přinesl obligátní remízu 9:9.

Moravec udělal tečku za úspěšnou kariérou až dva roky poté, co jako hráč třetiligové Karviné hokejku a brusle pověsil na hřebík. Na ostravský led sezval dřívější spoluhráče včetně Pavla Patery, Františka Kučery, Jaroslava Špačka, Libora Procházky a Romana Čechmánka, se kterými na olympiádě v roce 1998 byl u největšího českého úspěchu posledních dekád.

„Moc si vážím toho, že nakonec přijeli všichni, které jsem pozval. Přípravě jsme věnovali hodně času a jsem moc rád za to, jak to vyšlo, byl jsem z toho fakticky naměkko," řekl Moravec.

Celý exkluzivní rozhovor s Davidem Moravcem pro Deník.cz najdete zde.Více snímků fotografa Deníku Pavla Sonnka z nedělní exhibice najdete v přiložené fotogalerii. 
Jakoby symbolicky po něm štafetu hokejového rodu Moravců převzal desetiletý syn David, který se po boku otce třikrát zapsal mezi střelce. Ale bývalého útočníka Vítkovic, Třince, Plzně, Jaroslavle, Wolfsburgu, Hämeenlinny či Malmö a držitele jednoho startu v NHL v dresu Buffala nadchl i přílet někdejších spoluhráčů z Vítkovic Dmitrije Jerofejeva a Alexandra Prokopjeva, jejichž pětka se v polovině devadesátých let stala postrachem extraligových soupeřů.

„Spoustu let jsme se neviděli, nejsme ani ve stálém kontaktu, ale povedlo se je tady dostat a byla to bomba, že je zase mohli vidět lidi ve vítkovickém dresu. Oba pracují v CSKA Moskva a dalo to dost úsilí je tady dostat," řekl Moravec. (čtk)