Teč Moravčíkovy střely, zasunutí puku do prázdné branky a tvrdá rána. Tři góly hostů v prvních dvaceti minutách určily ráz zápasu. Výrazně tomu pomohly i přesilové hry, v nichž sparťané skórovali dvakrát. Vítkovice se ale nevzdaly, ve druhé třetině hrály daleko lépe, měly několik šancí a bombou Solovjova snížily.

Zimní utkání Tipsport ligy, FC Baník Ostrava - MFK Karviná, 6. ledna 2022 v Ostravě. Zleva Adam Jánoš z Karviné a Matyáš Bitta z Ostravy.
„Darebák“ Jánoš o sobě i Karviné: Musí se to skloubit. Baník? Asi je uzavřený

Ruský obránce, jehož fanoušci v Ostravar Aréně často vyzývají ke střelbě pokřikem „šajbu, šajbu“, byl však jediným střelcem domácích. Více už Vítkovice i přes množství šancí nestihly. Naopak v závěru se v další přesilové hře prosadil Roman Horák.

Pohodový konec zápasu fanouškům okořenily bitky. Nejprve se do sebe pustili kanadský útočník Samuel Bitten a sparťan Ondřej Mikliš. O chvíli později pak i Marek Kalus a Jan Buchtele. V obou případech zvítězili vítkovičtí bijci. Blízko k incidentu měli i Solovjev s Formanem, zde však ruský zadák vše vyřešil hned úvodní ranou, kterou poslal soupeře k ledu. Lakatoš inkasoval trest do konce utkání za kravatu Voženílkovi. Dalším bitvám zabránili už vlastním tělem sudí.

Utkání 2. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Fastav Zlín, 1. srpna 2021 v Ostravě. (zleva) Collins Yira Sor z Ostravy a Martin Cedidla ze Zlína.
Zástupci rychlíka Baníku: Velký přestup se uskuteční, ale nespěcháme. Co Sparta?

„Přece si nenecháme rozbít hubu, ne?“ reagoval hostující kouč Josef Jandač na to, že se jeho hráči do bitek zapojili. „Mužstvo se k tomu postavilo dobře, ale my rvačky nevyvolali. Míček odpovědi asi není na mé straně,“ dodal. „Emotivní zápas. První dvě rvačky férové, závěr možná zbytečný,“ připustil vítkovický Miloš Holaň.

Více litoval nezvládnutých oslabení a třech inkasovaných branek. „Špatný vstup, přesilovky nám nevyšly, kdy jsme se ve skóre mohli přiblížit. Vše se ale odvíjelo od první třetiny. Za to jsme si nezasloužili vyhrát,“ přiznal Miloš Holaň.

Fotbalový klub FC Baník Ostrava zahájil 4. ledna 2022 v Ostravě jarní přípravu. Trenér Baníku Ondřej Smetana.
Trenér Baníku Smetana: Almási? Pro mě neprodejný. Čeká boj o jedničku

I podle Jandače určila výsledek první třetina. „Dobře jsme vstoupili do zápasu, rozhodly přesilovky, rozhodly oslabení," pronesl s tím, že se na početní výhody Ostravanů nijak speciálně nepřipravovali. „Jako na jiné soupeře," uvedl Jandač.

„Pomohlo nám, že se zrušil turnaj v Davosu a měli jsme čas na trénink. I s Ligou mistrů jsme dlouho hráli obden, měli jsme spoustu zraněných a to vše se promítalo do minulého období. Někteří hráči se nám vrátili, jiní ještě ne, každopádně se to posunulo. Když nemáme šibeniční program a jsme srovnaní s ostatními týmy extraligy, tak je to lepší," uzavřel Josef Jandač.

Utkání 2. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Fastav Zlín, 1. srpna 2021 v Ostravě. (zleva) Filip Kaloč z Ostravy a David Lischka z Ostravy oslavují gól.
Kauza Lischka: chce si Sparta vynutit mladíka Baníku? Jak by u zdi volil kouč?

Vítkovice Ridera – Sparta Praha 1:4 (0:3, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Solovjov (R. Polák, J. Hruška) - 10. E. Thorell (Moravčík, Řepík), 14. E. Thorell (Buchtele, D. Kaše), 16. Řepík (R. Horák, Sobotka), 52. R. Horák (T. Pavelka, Řepík). Rozhodčí: Hejduk, Pilný - Lučan, Kis. Vyloučení: 6:6, navíc Bitten, M. Kalus oba 5 min., Lakatoš 5 min. a do konce utkání - Mikliš, Buchtele oba 5 min. Využití: 0:3. Diváci: 1000 (omezený počet).

Vítkovice: Stezka – A. Solovjov, R. Polák, Galvinš, Plášil, P. Koch, L. Kovář, Gewiese – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Dej, Marosz, Roberts Bukarts – Bitten, Flick, M. Kalus – Fridrich, Chlán, Bernovský. Trenéři: Holaň, Philipp a Šimíček.

Sparta: Salák – Moravčík, Mikliš, A. Polášek, T. Pavelka, Tomáš Dvořák, M. Jandus – Buchtele, Sobotka, Chlapík – E. Thorell, R. Horák, M. Řepík – D. Kaše, D. Voženílek, M. Forman – J. Strnad, Vitouch, Dvořáček – J. Konečný. Trenéři: Jandač a Hořava.