Odpískal konec tréninku, jako první slezl z ledu, zasunul hokejku do řady k ostatním a s úsměvem pronesl. „Už mě můžete vyzpovídat."

Trenér Miloš Holaň se po letech vrací na ostravský led, byť v barvách Němanu Grodno jako soupeř.

Zápas však ještě ani nezačal a už ho potkala smůla. „Něco na mě vlezlo, mám chřipku. Těšil jsem se na rodiče, manželku a děti, ale bohužel. Dva dny ležím na hotelu a léčím se," přiznal.

Věří však, že v sezoně si čas na cestu do Ostravy najde. „Hrajeme ve čtvrtky a soboty, takže snad v některý týden na den až den a půl bych se tady mohl dostat," doufá český kouč, který dnes povede běloruské Grodno proti „svým" Vítkovicím. A otci, který taky za Vítkovice hrával a později ho dlouhé roky trénoval, by rád k narozeninám věnoval vítězství. „Samozřejmě mi bude fandit, to je jasné," dodává s úsměvem Miloš Holaň.

Jaká byla cesta do Ostravy?

Já jsem nejel s mužstvem, ale sám už o den dříve, takže jsem měl cestu dobrou a rychlou (usměje se). Kluci jeli dvanáct hodin, což je určitě pro ně velký záhul. Museli jsme totiž změnit plán, jelikož v naší hale byly volby prezidenta země, takže jsem rád, že nám Vítkovice vyšly vstříc a mohli jsme přijet dřív. Myslím ale, že kluci cestu zvládli bez problémů. Všichni se do Ostravy těšili.

Hráči už mají odvoleno?

Ani jsem se jich neptal. Tam je to ale asi dané. Normálně nám ale kvůli tomu zavřeli zimák, takže jsme se s tím museli vyrovnat.

Měl jste trochu potíže s horečkami. S trochou nadsázky: jste tak už řádně nažhavený na Vítkovice?

(smích) Kdyby jo, tak je to dobré, ale já už toho ze střídačky tolik neovlivním. Klukům však věřím. Jdeme to zkusit, budeme se rvát. Kluci hrají na hranici svých sil, nic neodfláknou, ale jen kvalitní týmový výkon v čele s brankářem přinese dobrý výsledek.

Za dosavadní výkony v Lize mistrů se nemusíte stydět.

Kdo by po losu řekl, že Mannheim porazíme 2:0, a v dalších zápasech prohrajeme 1:2 a 0:2? Každý nás pasoval do role outsidera, což se asi potvrdí a nepostoupíme. Mě potěšilo, že jsme neutržili žádné debakly, třeba 1:9 nebo něco podobného.

Nezažíváte to sice poprvé, ale jaké to je přijet domů do Ostravy jako soupeř?

Trochu zvláštní, ale už jsem to zažil, když jsem trénoval Spartu a Boleslav. Je to už dávno, co jsem odešel deset či dvanáct let. Vždy se tu ale rád vracím. Mám tu známé, takže je to příjemné. I soustředění bych zde udělal, ale už v sobotu jedeme zpátky.

Sentiment tedy nehrozí?

To ne, už jsem se trochu poučil a beru to s nadhle- dem.

Něman trénujete od léta. S jakými hokejovými podmínkami a poměry jste se tam setkal?

Na zimáku jsme v pronájmu, ale jinak máme vše, co potřebujeme. Nemám si na co stěžovat. Navíc máme malý zimák pro tři tisíce diváků, který je pořád vyprodaný, a to kluky neustále žene dopředu. Samy Vítkovice říkaly, že se tam těžko hrálo.

Jak by si váš celek vedl v naší extralize?

To nedokážu říct, protože to se podle mě ani srovnat nedá. V Bělorusku obecně není velká konkurence. Když jsem se rozhodl někoho vyhodit, okamžitě ho braly jiné kluby. Štve je, že se musí stěhovat třeba 500 kilometrů, ale že by nehráli hokej? To nehrozí.

Na podobné poměry jste ale asi zvyklý. Přece jen jste v minulosti vedl i ukrajinský Kyjev.

Běloruská liga je kvalitnější, ale v Kyjevě jsem měl k dispozici lepší tým. Kdyby to nebylo čtyři roky zpátky, tak bych si některé kluky z Kyjeva klidně vytáhl do Grodna. Oni jsou ale ve vyšší ruské lize. Uvidíme, třeba to vyjde v příští sezoně. Navíc jsem zvědavý, jak budou hrát Češi a Slováci, kterých tu pár je.

Ambice do nové sezony jsou tedy střídmé?

Než jsem přišel, tak vedení mělo velké cíle. Šéf klubu, který je bývalý trenér nároďáku, už mi ale dává za pravdu, že kvalita hráčů moc dobrá není. Třeba když jsem s hráči dělal osobní pohovory, zjistil jsem, že v kádru je šest pravých křídel, sedm levých a jen dva centři. Tohle prostě oni neřeší. I proto jsem rád za Ligu mistrů, protože mi to ukáže, jak mužstvo bude pracovat v play-off.

Věříte, že když se vám angažmá v Bělorusku povede, tak může přijít nabídka třeba z ruské KHL?

Proč by nemohla přijít? Je zapotřebí udělat nějaký výsledek, aby byla za mnou dobrá práce. Třeba do Minsku je to kousek. Bylo by to určitě lákadlo, ale nyní jsem v Grodnu a jsem spokojený.