Dva zápasy = čtyři body. Za úspěšný mohou považovat slovenští hokejisté vstup do 79. mistrovství světa v Ostravě. Jednoduché to však neměli.

Na důležitá vítězství v boji o čtvrtfinále, resp. postup na ZOH, se nadřeli. Pokaždé nebyli daleko od porážky v normální hrací době. Problémem byli dlouho hlavně brankáři soupeřů Patrick Galbraith a Kevin Laland. „Dva body bereme. Myslím, že po tom průběhu jsou cenné," prohlásil po úspěšné bitvě s Dánskem (4:3 po nájezdech) Dominik Graňák, autor třetího gólu.

Včerejší bitvu s Běloruskem, ke které svěřenci Vladimíra Vůjtka nastoupili i se zámořskými posilami z Detroitu Tomáši Tatarem a Jurčem, zvládli 2:1 v prodloužení. Bezbrankový stav změnil až v čase 51:27 Sergej Kosticyn, na což odpověděl první reprezentační trefou Andrej Meszároš.

Obránce Buffala pak krásnou brankou rozhodl i prodloužení. „Pořád se to říká, ale je jedno, kdo ty branky dá. Hlavní je tým a jeho výhra, což se podařilo," řekl hrdina včerejšího večera.

Slovenský tým zatím trápí produktivita. Z celkem 73 střel za 130 minut hry dali Vůjtkovi svěřenci jako favorité zápasů jen pět branek, z toho čtyři vstřelili obránci.

„Těžko předpokládat, že se zde budou stále naplňovat očekávání a statistiky. Jsme rádi, že jsme se vždy dostali z těžké situace a vyhráli," hájí své útočné kolegy obránce Graňák. Smůla se zatím drží hlavní ofenzivní zbraně Mariána Gáboríka. Zahodil řadu šancí a k tomu také tři nájezdy. Dva v rozstřelu s Dánskem, a pak trestné střílení proti Bělorusku.

„To se musí proměňovat. Stejně jako přesilovky. Bohužel mi to, stejně jako v sobotu, opět nevyšlo. Zkoušel jsem to na lapačku, ale vystihl mi to," popsal situaci z páté minuty Gáborík.

Trenér Vladimír Vůjtek byl dvoubodovým vítězstvím nad Dány zklamaný. Ve druhém utkání stejný bodový příděl bral. „Čekali jsme, že to nebude jednoduché. Tentokrát ale výsledek beru, protože jsme devět minut před koncem prohrávali. Čtyři body nejsou zklamání, nešlo čekat, že všechna utkání v pěti dnech vyhrajeme," zůstal nad věcí Vladimír Vůjtek, kterému, stejně jako Slovensku, fandí celý náš region.