Pro šestitisícové Kravaře to bude sportovní, ale v každém případě i společenská událost roku.

Místní sportovní komplex Buly Aréna bývalého kouče hokejové reprezentace Aloise Hadamczika si totiž za své útočiště během MS v Ostravě vybral slavný ruský celek.

Informaci Deníku potvrdil nejen šéf organizačního výboru MS v Ostravě Aleš Pavlík, ale také manažer Buly Arény Marcel Hadamczik (na snímku vpravo).

Prostě se jim tam líbí

Důvodů, proč si Rusové vybrali právě moderní sportovní centrum v Kravařích, je hned několik.

Ten hlavní a zásadní je velmi jednoduchý: prostě se jim tam líbí.

Ostatně i manažer ruské reprezentace Andrej Safronov získal od vlastních hráčů ty nejlepší reference.

„V minulosti u nás byli na soustředěních Dinamo Minsk, Dynamo Moskva nebo CSKA Moskva a vždy byli maximálně spokojeni," uvedl Marcel Hadamczik a připustil, že velkou roli mohlo sehrát i to, že Buly Aréna je prověřená také soustředěními české hokejové reprezentace.

„Vím, že manažeři reprezentace i dalších ruských klubů tátovi (Alois Hadamczik) volali a na možnosti ubytování se ptali. Je jasné, že ještě před finálním rozhodnutím si nás důkladně prověřili. S tím ale vždycky musíte počítat," usmál se Marcel Hadamczik.

V KRAVAŘSKÉ BULY ARÉNĚ najdou ruští hokejisté dokonalý komfort.

Pocta

Podle jeho slov bude pro celé Kravaře a hlavně pro zaměstnance Buly Arény ubytování ruské reprezentace velká pocta a zároveň odměnou za jejich dlouholetou práci.

„Máme z toho radost, i když víme, že to je taky velký závazek a odpovědnost. Vše musí fungovat jako švýcarské hodinky. Strach z toho ale nemáme, na vše jsme připraveni. Za jedenáct let provozu si troufnu říct, že jsme získali i dostatek zkušeností. Víme, na co musíme klást největší důraz, aby byli hokejisté i další členové výpravy spokojení," řekl Marcel Hadamczik.

KlidI když mají Rusové celý komplex už několik měsíců rezervovaný, žádné speciální požadavky zatím do Kravař nenahlásili.

„Manažer ruského národního týmu se tady během inspekční cesty v Ostravě zastavil a se vším byl spokojený. Počítám s tím, že detaily budeme řešit tak měsíc před šampionátem," pokračoval Hadamczik.

Rusové si mohou být jistí tím, že v Kravařích najdou nejen komfort, ale hlavně klid. Trenér Oleg Znaroks, kterého shodou okolností Alois Hadamczik při svém působení ve Vítkovicích právě do ostravského klubu na krátké angažmá přivedl, podobnou destinaci mimo hlavní dění MS hledal.

Rusové v Kravařích stráví takřka tři týdny, protože v Ostravě odehrají nejen všechny zápasy ve skupinách, ale také čtvrtfinále. „Až v případě postupu by je čekal přesun do Prahy," připomněl Hadamczik.

„Ruská výprava by měla mít celkem šedesát členů. Hráči budou mít každý vlastní pokoj, proto je pro další členy realizačního týmu rezervováno i nedaleké Buly Centrum. Rusové tak budou mít k dispozici 45 pokojů, včetně prezidentských apartmánů.

V KRAVAŘSKÉ BULY ARÉNĚ najdou ruští hokejisté dokonalý komfort.

Relax

Samozřejmostí je to, že mohou využívat celý komplex Buly Arény, včetně hokejové haly nebo aquaparku. „To jsou taky jediné provozy, které zůstanou během MS v hokeji otevřeny. Jinak bude areál na požadavek Rusů uzavřen," připomněl Hadamczik.

Právě bezpečnost je jedna z klíčových věcí, které v posledních dnech a týdnech nejčastěji řeší. „Kromě bezpečnostní agentury od pořadatelů MS budeme mít u hotelu také svou vlastní. Rusům doopravdy zajistíme klid pro přípravu i regeneraci během šampionátu." K zápasům i tréninkům do ostravské ČEZ Arény bude ruský tým doprovázet policejní doprovod. „Máme zjištěno, že ani ve špičce nezabere cesta více než třicet minut," řekl Marcel Hadamczik.

Jasno zatím není v tom, kdo bude Rusům vařit. „To jsou věci, které budeme ještě dolaďovat. Jsme připraveni samozřejmě i na možnost, že si přivezou svého kuchaře. V tom žádný problém doopravdy není."

Hadamczik neplánuje, že by si členové personálu museli osvěžit základy ruštiny. „Všichni hráči umí anglicky, takže to ani nebude třeba," uvedl Hadamczik a připustil, že spokojenost hráčů je závislá i na takové maličkosti, jako je dobré wi-fi připojení k internetu. „To je taky věc, kterou rozhodně nepodceníme."

Z jeho slov je cítit, že i když MS začíná až za 77 dní, Rusové by v nadsázce mohli přijet už zítra. V kravařské Buly Aréně bude vše připraveno.


*Pro zvětšení obrázku na něj klikněte


Aleš Uher, Klára Kohutová

Dlouholetí přátelé  
 
Bývalého kouče české reprezentace Aloise Hadamczika a kouče Ruska Olega Znarokse pojí dlouholeté přátelství ještě z doby, kdy působili v Německu. Alois Hadamczik navíc bývalého elitního útočníka Lotyšska trénoval. A v sezoně 1993/94 dokonce i v celku Vítkovic, kde Oleg Znaroks odehrál tři zápasy ve vyřazovacích bojích a blýskl se gólem a asistencí. Snímky: Aleš Krecl


Buly Aréna: sportovní ráj

Dynamo Moskva i Karel GottV kravařské části Kouty před jedenácti lety vyrostl ucelený sportovně rekreační komplex, který si za dobu svého fungování vybudoval velké renomé.

I proto do Kravař často jezdily a jezdí nejen české hokejové reprezentační výběry, ale i slavné hokejové kluby, jako Dynamo Moskva, CSKA Moskva nebo naposledy v létě Dynamo Minsk. Služeb Buly Arény využili i Jaromír Jágr, zpěvák Karel Gott nebo Miro Žbirka.

Místní sportovní areál je často obsazen i prvoligovými fotbalovými kluby před zápasy na Bazalech, kde sídlí ostravský Baník.

Součástí rozsáhlého komplexu je kromě hotelu se třemi konferenčními sály a aquaparku také zimní stadion s ledovou plochou o rozměrech 28 x 59 metrů, deseti šatnami a tribunou se 640 sedačkami a dalšími místy ke stání.

Kromě toho v komplexu nechybí fotbalové hřiště s umělým povrchem a osvětlením, hřiště pro basketbal, volejbal či nohejbal.

K dispozici je i tenisová hala, tři antukové dvorce nebo adventure golf. Nechybí ani wellness zóna, fitcentrum s víceúčelovou tělocvičnou a bowlingová dráha.

Děti se mohou vyřádit na hřišti s množstvím atrakcí.

Za modlitbou musí Rusové do Ostravy nebo Bruntálu…

K tématu

Rusové jsou považováni za silně věřící národ (počet věřících se v současné době odhaduje na 100 milionů osob). Většina Rusů vyznává ruskou pravoslavnou církev jako tradiční autoritu a symbol ruské kultury.

Dá se očekávat, že také řada ruských hokejistů si během MS v Ostravě najde chvíli, aby navštívili některý z kostelů.

Kam by mohli hokejisté Ruska vyrazit pro duchovní podporu?

Tradice pravoslaví není v Moravskoslezském kraji pevně rozšířená, proto se většina pravoslavných obcí dělí o kostely s římskokatolickou církví.

Ostrava-Pustkovec: kaple svatých Andělů Strážných

Kaple zůstala majetkem římskokatolické farnosti, ale byla zapůjčena pravoslavné církvi, která zde mívá od října 2003 pravidelné nedělní bohoslužby. V kapli je umístěn nový ikonostas, který nechala církevní obec vyrobit.

Ostrava-Michálkovice: pravoslavný chrám Narození přesvaté Bohorodice

Drobná stavba kostelíka s atikovým štítem a malou věží.

Opava: kaple svaté Alžběty

K pravoslavným bohoslužbám byla v padesátých letech minulého století zapůjčena od římskokatolické církve.

Bruntál: chrám Panny Marie těšitelky

Chrám je pro pravoslavné účely zapůjčen od římskokatolické církve. Byl vybudován v první polovině osmnáctého století. Od roku 2006 je vysvědcen pravoslavnými vladyky, a tedy přizpůsoben pro pravoslavné bohoslužby.

Frýdek Místek: chrám svatého Jošta

Pravoslavná obec jej má pronajatý od římskokatolické farnosti Frýdek. Kostelík byl založen na začátku sedmnáctého století a svou akustikou je vhodný pro pravoslavné bohoslužby.