Pomyslné pořadatelské žezlo hokejového mistrovství světa převzala Česká republika od Běloruska, kde v neděli vyvrcholil nejnavštěvovanější šampionát v historii. Příští rok (od 1. do 17. května) bude nejlepší hokejisty světa hostit Praha a Ostrava, kam se šampionát vrací po jedenácti letech.

Do ostravské skupiny byly během letošního šampionátu v Bělorusku zařazeny Slovensko, Finsko, Rusko, USA, Dánsko, Slovinsko, Bělorusko a Norsko.

Třešnička na dortu

Na rozdíl od mistrovství, které Ostrava spolupořádala v roce 2004, se publikum dočká i dvou bitev ve vyřazovacích bojích. „To je taková třešnička na dortu. Zápasy play-off jsou přece jen něco jiného a jsme rádi, že se nám povedlo do Ostravy čtvrtfinále dostat," řekl šéf organizačního výboru MS v Ostravě Aleš Pavlík.

Je rád, že v ČEZ Aréně najde domácí prostředí Slovensko.

„Počítáme s tím, že zápasy slovenské reprezentace budou opět beznadějně vyprodané. Ale věříme, že se nám i díky pozitivní kampani podaří přilákat do haly i české fanoušky s dětmi. Věříme, že se nám i se zkušenostmi z pořádání minulého MS v Ostravě v roce 2004 podaří výrazněji zatáhnout do dění širokou sportovní veřejnost. I proto klademe velký důraz a důležitost vybudování fanzóny, kde by mohli lidé sledovat zápasy, i když třeba nebudou mít na daný zápas vstupenku. Naším plánem a velkým snem je to, aby hokejem žil celý region, respektive celá Česká republika," uvedl Pavlík.

Vrcholné hokejové akce

Předprodej vstupenek by měl být zahájen v listopadu. „Dolaďujeme ceny lístků, ale chceme jít cestou balíčků na jednotlivé dny, které budou dostupné i pro rodiny s dětmi," poznamenal Pavlík.

Za velkou výhodu považuje i to, že ostravská ČEZ Aréna je až na drobné detaily už nyní připravena pro pořádání vrcholné hokejové akce.

Podle slov Aleše Pavlíka čeká z nezbytných úprav ostravskou ČEZ Arénu už jen instalace televizní kostky nad ledovou plochou a výměna světel.

MS V LEDNÍM HOKEJI (od 1. do 17. 5. 2015)
Skupina A (Praha):Švédsko, Kanada, ČR, Švýcarsko, Lotyšsko, Francie, Německo, Rakousko.

Skupina B (Ostrava): Finsko, Rusko, USA, Slovensko, Norsko, Bělorusko, Slovinsko, Dánsko.

„Kostka bude zavěšena během léta před nadcházející extraligovou sezonou, aby si celý tým během domácích zápasů Vítkovic vyzkoušel její funkčnost a byl na MS připravený. Uskuteční se ještě výměna světel a některé další menší úpravy. Ale všechno podstatné v zázemí haly je v podstatě připraveno," řekl Aleš Pavlík.

ČEZ Aréna patří po dobudování tréninkové haly k nejmodernějším v Evropě.

Pod jednou střechou propojuje týmové zázemí s tréninkovou plochou i hlavním kluzištěm.

„Mužstva se ,suchou nohou´ dostanou ze šatny jak na hlavní, tak na vedlejší ledovou plochu, mají tady kompletní regenerační linku, je tu zázemí pro vedení týmů. Pár kroků od stadionu je hotel, nemusí se nikam složitě přejíždět. Ostrava je po této stránce vybavena opravdu dokonale. Jsem už teď přesvědčen o tom, že tohle jednotlivé celky ocení, protože tak to není moc zvykem nikde ve světě," uzavřel Aleš Pavlík.

Šampionát v roce 2015 se v Praze a Ostravě bude hrát od 1. do 17. května. Od semifinále už turnaj bude vrcholit v pražské O2 Areně.