Domácím úvod zápasu vyšel. Káňa hledal před brankou volného Ujčíka, ten puk zpracoval, zkušeně obkroužil branku a vyzval k zakončení devatenáctiletého mladíčka Hlinku, který zblízka prostřelil Faltera a radoval se z druhé trefy v této sezoně.

Kdo z vítkovických fanoušků čekal, že po přestávce jeho miláčci ještě zvýší tempo a přidají další branky, ten musel být zklamán. Naopak Kladno čím dál víc vystrkovali růžky a Prusek v brance se začínal potit.

Přečíslení dva na jedno řešil v přesilovce Kuchler ranou mimo a stejně dopadl v ještě větší příležitosti osamocený Kotrla, jehož pokus se lehce otřel o Pruskovu lapačku.

Ve třetí třetině mohli domácí ukončit ve čtyřicet sekund dlouhé přesilovce pět na tři dosavadní mizérii, ale jen v ní pokračovali, když se ani nezmohli na jedinou nebezpečnou střelu.

Vítkovice si dále koledovaly a trest na sebe nedal dlouho čekat. Vosátko putoval na trestnou lavici za podražení a Kladno dokázalo jeho faul potrestat. Nahození Šmacha od levého mantinelu usměrnil za Pruskova záda šikovnou tečí Bicek.

O vítězi nerozhodlo ani prodloužení, ve kterém v největší šanci napálil Vosátko od modré pravou tyč, a tak přišly na řadu samostatné nájezdy. V nich byl jediným úspěšným střelcem vítkovický Ujčík. Zkušený forvard byl i přes výhru hodně zklamán.

„Nás ze střídačky z toho bolely oči stejně jako diváky. Bohužel hra se nám teď vůbec nedaří, hrozně se na góly nadřeme, je to strašně upracované. Musíme to ale zvládnout, čekají nás nějaké zápasy do přestávky, pak trošku spočineme a snad nastartujeme lepší sérii, než kterou máme teď,“ doufá Viktor Ujčík.

Ani domácí kouč nebyl s výkonem svých svěřenců spokojen. „Vypadá to, že s posledním Kladnem jsme získali jen dva body. V první třetině jsme byli lepší, protože soupeř nehrál tak dobře. Vytvořili jsme si šance, ale nebylo to ono. Od druhé třetiny Kladno přidalo a v závěru také vyrovnalo. Poslední pětiminutovku jsme ještě zkoušeli rozhodnout v krátkých střídání, ale nevyšlo to. Teď se nám nedaří, trápíme se. Šancí je méně, chybí tam jednodušší tlak do branky,“ uvedl kouč Vítkovic Mojmír Trličík.

Toho navíc rmoutí některé zdravotní komplikace hráčů. „Už na rozbruslení si lehce natáhl Strapáč úpon na rameni, během utkání odstoupil s bolavými zády Trnka a na konci si v rýze poranil kotník Prusek,“ vyjmenoval ztráty Trličík. „Žádné zranění se naštěstí nejeví jako vážné,“ dodal optimisticky.

46. kolo hokejové extraligy: HC VÍTKOVICE STEEL – HC VAGNERPLAST KLADNO 2:1 sn (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 6. M. Hlinka (Ujčík, Káňa), rozhodující nájezd Ujčík – 51. Bicek (Šmach, D. Růžička). Rozhodčí: Fraňo, Souček – Lhotský, Pouzar. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 3856. Muž zápasu: Ujčík.

Vítkovice: Prusek – Vosátko, Malík, Ovčačík, Trnka, Punčochář, Rehák, Voráček – Huna, Burger, Szturc – J. Sýkora, Húževka, Tomas – Pohl, Vrána, Klimek – Ujčík, M. Hlinka, Káňa. Trenéři: Trličík a Moták.

Kladno: Falter – Kameš, J. Drtina, D. Růžička, Šmach, L. Procházka, Piskáček – Bicek, Patera, Kuchler – Janků, Bílek, Bělohlav – S. Treille, Kotrla, M. Látal – Hovorka, Eberle, Valský (od 25. Melka). Trenéři: Tatíček a Kopecký.


Velký návrat? Výhra a bolavý kotník

Extraliga v nedělizažila jeden velký návrat. Gólman Martin Prusek se po třech letech a zdravotních problémech z loňského března, které jej při angažmá v ruské KHL vyřadily na devět měsíců ze hry, opět představil ostravskému publiku a rozhodně nezklamal. Proti Kladnu kryl 22 střel a přispěl k výhře 2:1 po samostatných nájezdech. Do těch už ale nastoupil jeho kolega Filip Šindelář, protože si mistr světa z roku 1999 při jednom ze zákroků poranil kotník.

„Najel jsem v závěru prodloužení do rýhy, noha mi tam zůstala a to bylo špatně. Chtěl jsem vyjet, ale nešlo to. Hned jsem ucítil určité píchnutí, které vystřídala bolest a já v tu chvíli věděl, že to už dále nepůjde,“ řekl Prusek, který se z kabiny k novinářům nemohl po vyčerpávajícím utkání ani dobelhat. V polovině povídání se s bolavou grimasou dokonce sehnul a ve zbytku času odpovídal sedíc na židli.

„Nemělo by to být nic vážného. Mám natažené vazy v pravém kotníku, ale jen lehce, takže uvidíme, jak to všechno půjde dál. Snad to bude už ráno lepší,“ podotkl optimisticky Prusek, který nahradil zdravotně indisponovaného Málka. „Seběhlo se to tak, že Roman Málek nemohl nastoupit, protože má problémy s prstem, takže mi zavolali, že se mám sbalit a přijet,“ vykládal brankář se zkušenostmi z NHL, který se po zánětu srdečního svalu už měsíc rozchytává v prvoligové Olomouci, kde v pěti utkáních Hanáci pokaždé slavili.

„Byl to těžký návrat, hlavně co se kvality týká. Rozdíl mezi první ligou a extraligou je velký. Všechno je mnohem rychlejší, takže to nebylo nic jednoduchého,“ oddychoval Prusek. Svou premiéru si představoval asi jinak. Proti předposlednímu Kladnu očekával zisk tří bodů. „Nebylo to z naší strany ideální. Měli jsme v první třetině šance, ale ty jsme nevyužili a nakonec ještě soupeř vyrovnal. Teď se tolik nevyhrává a co si budeme povídat, berou se a počítají jen body,“ pokračoval Prusek.

Jeho velký návrat samozřejmě dobře vnímali i jeho spoluhráči. „Pro nás je potěšitelné, že když má Málič (Málek) problémy, tak máme Martina (Pruska), který za něj zaskočí. Nebylo to pro něj určitě nic lehkého a je skvělé, že to zvládl takovým parádním způsobem,“ pochvalně pokyvoval hlavou osmatřicetiletý Viktor Ujčík.