Domácím se rozpadla nejúdernější formace, ze které vypadl zraněný Varaďa, kterého ale skvěle nahradil Zagrapan. Růžička a spol. se v první početní výhodě ještě zahřívali na zápasové tempo, ale v páté minutě už Malíkovo vyloučení potrestal právě Zagrapan, kterému před odkrytou branku náramně poslal puk Bonk.

Třinec měl v úvodu i díky přesilovkám více ze hry. Když se začaly nadechovat Vítkovice, sehráli domácí dokonalý brejk a Bonk se Zagrapanem si zopakovali gólovou spolupráci i o pět minut později; Zagrapan tentokrát nechytatelně zamířil pod horní tyčku.

Hosté Ocelářům naplno sekundovali od druhého gólu. Sestava, ve které nezůstal kámen na kameni, se ze startu možná potýkala s horší souhrou, ale od desáté minuty Ostravané tlačili a Hrubec musel vedení domácích ohlídat dokonce devatenácti zásahy.

Podobně vypadal i začátek druhé třetiny. Aktivitu Vítkovic ale zmrazil třetím gólem Růžička, kterého pasem od zadního mantinelu ideálně uvolnil Peterek. Vítkovičtí promarnili i dlouho přesilovku pět na tři, ve které se proti Szturcově střele vyznamenal znovu Hrubec. Recept na něj našel až Szturc, který se ve 32. minutě uvolnil, neukvapil a parádně zavěsil pod břevno.

Burger měl před závěrem druhého dějství po rychlém protiútoku na holi i kontaktní gól, jenže trefil jen tyčku a na druhé straně mohly Vítkovice děkovat Málkovi, který těsně před tím vychytal Adamského a následně i Orsavu.

Druhé severomoravské derby sezony mělo říz i spád a v závěru ho ještě vygradovala pěstní výměna názorů, do které zapletli Malík, Květoň a Klesla. Při hře čtyři na čtyři navíc projel celé kluziště Ujčík a bekhendovou ranou po ledě nachytal Hrubce.

Drama však hned v zárodku odmítl Bonk, který zůstal sám mezi kruhy a zápěstím nedal Málkovi šanci. Svůj excelentní výkon elitní řada Třince ozdobila ještě pátým gólem, jenž po rychlé spolupráci s Růžičkou vstřelil Bonk.

Hlasy trenérů po utkání:

Josef Turek (Třinec): „Vítkovice předvedly kvalitní výkon. Nám pomohl velmi dobrý začátek. To nás nastartovalo a určilo to vývoj zápasu. Ve třetí třetině jsme si nechali snížit na rozdíl jedné branky. Skvělý zápas odehráli Radek Bonk s Martinem Růžičkou, právě oni v závěru rozhodli. Navíc už během utkání se na jejich výbornou hru nabalili i ostatní, třeba Marek Zagrapan, který zahrál parádně. Nesmím zapomenout ani na brankáře Šimona Hrubce, který nás podržel."

Mojmír Trličík (Vítkovice): „Diváci viděli zajímavý zápas, hlavně hodně nestandardní, co se vyloučených hráčů týká. V minulosti si nepamatuji, že by bylo v derby tolik vyloučených. Někdy se to ale takhle vyvrbí a dneska se to stalo. O výsledku rozhodla větší efektivita a produktivita domácích. Myslím, že při rovnovážném stavu hráčů na ledě jsme nebyli horším týmem."

17. kolo hokejové extraligy: HC Oceláři Třinec – HC Vítkovice Steel 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 5. Zagrapan (Bonk, M. Růžička), 10. Zagrapan (Bonk, Zíb), 25. M. Růžička (Peterek, Zagrapan), 52. Bonk (M. Růžička, Zagrapan), 55. Bonk (M. Růžička, Zíb) – 32. Szturc (Strapáč), 47. Ujčík (Sloboda, Burger). Rozhodčí: Homola, Polák – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 12:10, navíc Klesla (Třinec) 10 minut, Malík 5 minut a do konce utkání a Sloboda (oba Vítkovice) 10 minut. Využití: 2:0. Diváci: 4681.

Třinec: Hrubec – Hrabal, Zíb, Klesla, Galvas, Lojek, Klouček – M. Růžička, Bonk, Zagrapan – Orsava, Peterek, Adamský – D. Květoň, Polanský, Rákos. Trenéři: Turek a Janků.

Vítkovice: Málek – Malík, Voráček, Štencel, Barinka, Sloboda, Rehák – Šedivý, Burger, Klimek – Szturc, Ujčík, Walker – Huna, Roman, Svačina – M. Hlinka, Strapáč, Kucsera. Trenéři: Trličík a Moták.