Brzy po začátku zápasu vytáhli transparent s nápisem: Díky za vše, Viktore. V tu chvíli už tleskala celá hala, kde bylo přes sedm tisíc hlav. Bývalý kanonýr a miláček publika, který ozdobil šest let v ostravském klubu dvěma stříbry, ocenil gesto pomyslným smeknutím klobouku. „Udělalo mi to velkou radost,“ přiznal pětačtyřicetiletý trojnásobný mistr světa.

Skalní fanoušci Vítkovic na vás nezapomněli. Přivítali vás transparentem, roztleskali celou halu a ještě dlouho po konci utkání vyvolávali vaše jméno. Jak jste se cítil?

Bylo to naprosto skvělé přivítání. Tohle se nestává všude, lidem za to patří velký dík. Trochu mi to ale pokazil závěr zápasu. Dostat gól v poslední minutě a pak prohrát na nájezdy… Bohužel zápasy nás stojí vždy mnoho dřiny, a zatím za to nedostáváme moc zpátky. Zase je ale dobré, že se máme od čeho odrazit. Náš výkon byl velmi dobrý, týmový.

V Ostravském muzeu začíná výstava "Ragby. Hra síly, odvahy a bojovnosti."
Ragby v Ostravě slaví sedmdesát! Výstavu podpořili Ledecký, Nohavica i Nárožný

Vraťme se k děkovačce. Čekal jste něco takového? Někteří příznivci dokonce vstávali…

Dostal jsem před utkáním nějaké echo od známého. Měl jsem se podívat na oficiální stránky Vítkovic, že se prý vracím a budu stát na střídačce proti svým. Už to mě potěšilo. Jsem opravdu rád, že lidi nezapomněli. Do Ostravy se budu vždy rád vracet.

Byl to pro vás díky tomu výjimečný zápas?

Já jsem si to zažil hned v prvním kole v Jihlavě, takže už jsem měl „natrénováno“. Ale vážně, i tady ve Vítkovicích jsem prožil nádherné hokejové roky.

Utkání rozhodovaly nájezdy. Necukaly vám ruce? Vy jste na ně chodíval pravidelně a býval v nich úspěšný…

Ne, nic takového. Ruce mi necukaly. Shodou okolností mám na starosti výběr kluků na nájezdy, máme to tak rozděleno. Věřil jsem, že góly dají. Bohužel dali nakonec jen jeden z pěti, což je málo. Domácí je zvládli dobře pod tlakem.

Nenabádal jste někoho k zakončení, se kterým jste se úspěšně vytasil během utkání 34. kola sezony 2010/2011 s Pardubicemi, kdy jste po rozjetí levou rukou avizoval posunutou branku a gólmana Adamu Svobodu poté překonal ranou k tyči?

Ono to mohlo vypadat jako finta, ale tehdy jsem vařil z vody a naštěstí to dopadlo dobře. Před nájezdy se kluků ptám, a když si někdo nevěří, vyberu jiného. Rozhodně jim ale neradím, jak zakončit. Ať si každý dělá to, co je mu blízké a v čem si věří.

Ještě poslední věc. Zajímavé bylo, že hned dvakrát museli na šití ti, kteří nebyli na ledě. Jednou to byla domácí fanynka, podruhé váš náhradní brankář Jan Růžička…

Jo, zaregistroval jsem obojí. Že dostane pukem divák, který na to není trénovaný, tomu rozumím. Gólman by to ale měl chytat. No ale vlastně on to chytil, jen neměl helmu.

útočník HC Vítkovice Ridera Šimon Stránský
Spasitel Stránský před 7238 diváky: Ještěže tak, už jsem přestával hrát