Zbývá hodina do zápasu Norsko - Bělorusko a ostravská ČEZ Aréna se zaplňuje diváky.

Stojím ve video režii haly, odkud je na tribuny i ledovou plochu monumentální výhled. Sleduji ruch a cvrkot v kabině režie, kde už se tým deseti lidí připravuje na nadcházející utkání. MS v hokeji, skupina B (Ostrava): Finsko - Slovinsko 4:0

„Hodíš mi tam záběr na ty slečny? Nechal bych prostřih, jak fandí. Slyšíš mě?" hlásí do mikrofonu jeden z techniků, který se právě domlouvá s kameramanem u ledu. Kabina připomíná alchymistickou dílnu.

Na několika obrazovkách sleduji různé záběry z haly, animace Boba a Bobka i loga a podklady pro grafiku.

Bavit diváky

„Naším úkolem je bavit diváky v hale a zajistit, aby se měli na co dívat," říká režisér Petr Panáč.

Vše se promítá na multimediální kostku, kterou diváci bedlivě sledují.

MS v ledním hokeji v Ostravě 2015. Slovensko - USA.

„Význam naší práce poznáte hlavně v komerčních přestávkách či v pauzách zápasu. V tuto chvíli se zraky diváků zvedají a očekávají zábavu. Promítáme prostřihy z fanzón, animace i grafiku. Je důležité pozorovat lidi a vytušit, co atmosféra zrovna potřebuje. Nejvděčnějšími diváky jsou Slováci i Rusové, kteří se nechají rychle strhnout hudbou. Vždy pouštíme známé národní písně hrajících týmů a univerzální známé melodie. Už se nám i stalo, že sami hráči si objednali konkrétní písně. U ruského týmu to třeba byla Kaťuša, která hráče povzbuzuje k lepším výkonům," vysvětluje režisér.

MS v hokeji, skupina B (Ostrava): Finsko - Slovinsko 4:0

Kostka o přestávkách vybízí k polibkům zabraných diváků nebo promítá animace Boba a Bobka. „Je důležité vytipovat diváky, kteří vypadají vesele, sdílně, a dá se tedy očekávat, že si skutečně tu pusu dají a nebudou vyzvání na kostce ignorovat. Měli jsme tu i žádost o ruku, kdy se s námi slovenský fanoušek během zápasu domluvil a my jej natočili. Je to o spolupráci. Každopádně mezi nejoblíbenější patří animace faulů, které Bob a Bobek přehledně a vtipně znázorňují," konstatuje režisér.

Obří obrazovka

Překvapuje mě, že podobné technické zázemí nalézám i ve fanzóně, a to v provizorním studiu naproti obrovské velkoplošné obrazovky o rozloze sto metrů čtverečních.

„Staráme se o zábavu mezi zápasy, takže koordinujeme moderátora i kameramany. Promítáme názory fanoušků, ale třeba i kvízy nebo hudební produkci, která se odehrává zároveň na pódiu. Natáčíme dopředu rozhovory se známými hokejisty i trenéry, kteří k nám na šampionát dorazili. Vše to pak sestříháme do programu pro fanoušky. Největší úspěch mělo zatím video maskotů Boba a Bobka, kteří se pohybují po Ostravě a chtějí se dostat do haly," popisuje šéf studia Tomáš Tikal. I v tomto studiu je tým skoro patnácti lidí, kteří se na zábavě ve fanzóně podílejí. „Nejvíce stresující je vždycky improvizace. Důležité je rozhodnout, co kdy promítat, aby vše časově navazovalo. Existuje rámec, který bychom měli po dohodě s IIHF naplnit, ale zbytek je na nás," uzavírá režisér studia ve fanzóně Jiří Hrbáč.

Klára Kohutová