„Před asi dvěma měsíci jsme seděli s kamarády, kde proběhla debata na téma rozhodčích. Mému spoluhráči a kamarádovi bylo nabídnuto udělat si seminář, ale odmítl to. Já jsem se ale toho chytil. Oslovilo mě to a šel do toho,“ řekl útočník pro web hcporuba.cz

K tomu, aby v nové roli mohl na led, absolvoval i semináře a zkoušky. „Termínově vše vyšlo parádně. Nekolidovalo to s mou přípravou na ligu a v prvním zářijovém týdnu proběhly zkoušky. A teď, poslední volný víkend před startem extraligy, se naskytla možnost zapískat si utkání doma. Takže pohoda,“ usmíval se Olesz s tím, že testy byly poměrně jednoduché.

Zápasová realita však byla o poznání složitější. „Udělal jsem hodně chyb… Pohyb na ledě je jiný a navíc se musíte soustředit a hlídat úplně jiné věci než jako hráč. Opravdu to nebylo lehké. Ale bylo to přípravné utkání, měl jsem vedle sebe zkušené kluky rozhodčí, kteří mi pomohli, tak to bylo jednodušší,“ prozradil hráč s téměř čtyřmi sty starty v NHL a bronzový medailista z olympiády v Turíně.

Prioritou pro něj zůstává stále ještě hráčská kariéra. „Role rozhodčího je zatím jen doplněk. Chci poznat, co to obnáší a zkusit si hokej i z té druhé strany. Musím říct, že je to nesmírně těžké,“ přiznal na závěr Rostislav Olesz pro stránky porubského klubu, jehož je odchovancem.