Vrcholící přípravy na hokejový šampionát zaměstnávají v Ostravě stovky lidí. Dvaatřicetiletá Zuzana Skupníková vnímá šanci podílet se na velkolepém projektu jako výzvu.

Zajímáte se o hokej?

K hokeji jsem se dostala zhruba před osmi lety, kdy jsem začala pracovat jako produkční zápasů pro HC Vítkovice Steel. Musím se přiznat, že do té doby jsem hokej sledovala pouze sporadicky. V té době mě zajímal ze sportu převážně motorismus, hlavně ten na dvou kolech. Dnes již sleduji spoustu hokejových zápasů.

Umíte bruslit?

Bruslit na ledě bohužel neumím, za což si mě dodnes kolegové dobírají. Naštěstí to nebyla jedna z otázek u přijímacího pohovoru.

V Ostravě nebude startovat český celek, ale určitě se mu bude hodně fandit. Jak jste na tom byla v minulosti s fanděním během MS?

Sledujeme s manželem mistrovství světa každým rokem jako pohodlní diváci doma u televize nebo s přáteli v hospůdce.

Který z týmů startujících v Ostravě je vám nejsympatičtější?

Myslím, že tady bude každý fandit hlavně Slovákům. Nejen proto, že je nám Slovensko historicky nejblíže, ale i vzhledem k tomu, že slovenský tým v současné době trénuje pan Vladimír Vůjtek, který pochází tady z Ostravy a v minulosti působil jako trenér i v HC Vítkovice Steel. Ale v případě finále mezi Českem a Slovenskem budu samozřejmě fandit našim.

Máte v plánu vůbec sledovat alespoň jeden zápas, nebo budete tak vytížená, že se na hokej během MS ani nedostanete?

Na rozdíl od některých svých kolegů, kteří se budou během zápasů pohybovat převážně v oficiální fanzóně před ČEZ Arénou, mám to štěstí, že mé pole působnosti je uvnitř haly v centru hokejového dění. Zde bude možnost alespoň nasát určitě skvělou atmosféru a věřím, že se mi povede občas zahlédnout pěkný gól.

O lístky na zápasy Slováků je velký zájem, musela jste třeba pro známé shánět vstupenky?

Pár známých se na mne obrátilo, ale všechny jsem odkazovala na jediného oficiálního prodejce Sazka Ticket.

Líbí se vám maskoti mistrovství Bob a Bobek? Dívala jste se na tuhle pohádku v dětství, nebo jste měla jiné favority?

Nevěřím, že by někdo pohádku Boba a Bobka, kteří každý večer před spaním vyskočili z klobouku kouzelníka Pokustóna, nesledoval. Když jsem zjistila, kdo z našich pohádkových bytostí zaštítí a bude doprovázet celé MS v ČR, byla jsem nadšená. Líbí se mi, že tyto pohádkové postavičky jsou rozmanité charakteristiky, jsou milé, vtipné, akční a ztvárnění Alexe Dowise jim dodalo pro fanoušky, kteří je neznají, atraktivní vzhled hokejových maskotů. Doufám, že nám kluci králičí přinesou štěstí a nakonec nám z kouzelnického klobouku vytáhnou nějakou tu medaili.

Do Ostravy přijede během šampionátu spousta cizinců. Kam byste vy osobně turisty sama poslala? Co podle vás musí vidět?

Předpokládám, že spousta fanoušků zamíří za zábavou a společenským životem na místa, jako je kupříkladu profláknutá Stodolní ulice. Ale máme tady zajímavější místa, kam se stojí za to vydat. Například Landek, Slezskoostravský hrad a i takzvané „ostravské Hradčany". Kdo by měl více času třeba na relax, aby nabral síly na fandění a zregeneroval hlasivky, toho bych poslala do Beskyd, které skýtají spoustu krásných míst.

Co obnáší vaše funkce v organizačním týmu?

Má pozice „game production manager" obnáší produkční zajištění hokejových zápasů. To znamená koordinaci moderátora, rozstleskávaček, hudební režie a maskotů. Starám se o to, aby všichni věděli, co mají v které chvíli dělat, podle předem připraveného scénáře.

Čili dotváříte atmosféru v hale?

Přesně tak. Starám se o to, aby se diváci měli na co dívat na obrazovkách a čím se bavit. Náš tým zpříjemňuje samotnou hokejovou hru, kvůli které fanoušci přišli.

Jak jste se do organizačního týmu dostala?

Byla jsem oslovena místopředsedou Českého svazu ledního hokeje Alešem Pavlíkem, zda bych šla do tohoto velkolepého projektu a stala se tak členem dynamického a zodpovědného týmu zapáleného do sportu. Nabídka mě velmi potěšila a bez rozmýšlení jsem ji přijala.

Lákala vás tato funkce?

Ráda přijímám nové výzvy a dávám si vyšší cíle. Být součástí týmu připravující tak velký projekt určený pro zábavu, stmelení lidí, vytvoření nezapomenutelné atmosféry, „infarktových stavů", adrenalinu i radosti mě prostě baví. A taková velká akce nebývá v Ostravě často. Na tohle se nedá říct NE.

Co vás na práci nejvíce baví?

Ta rozmanitost. V přípravných pracích člověk musí zapojit kreativní myšlení, nápaditost, neotřelost. Poté, i když si všechno perfektně připravíte, jste po celou dobu akce v napětí, zda vše klapne, jak má. Neustálá příprava na improvizaci pro mě představuje adrenalin. Někdy mi to připomíná jízdu na motorce. Jako když jedu trasu, kterou znám nazpaměť, ale nikdy nevím, co mě může překvapit za další zatáčkou.

Stresujete se?

Přestože vím, že všechno se vždy vyřeší, a věřím, že dopadne dobře, přiznám se, že ve stresu bývám. Noční můry nemívám, ale na nočním stolku u postele mám blok, a když se probudím s nějakou myšlenkou, okamžitě ji zapisuji. Teď mám pocit, že více zapisuji, než spím.

Zvládáte skloubit rodinný život a povinnosti?

Děti zatím nemám, tudíž oproti mým kolegyním mám situaci jednodušší. Ale upřímně si musím přiznat, že nemít tak tolerantního partnera, jsem si jistá, že bych do takového projektu jít nemohla.

Kolik času vám práce pro mistrovství zabere?

Momentálně všechen.

KLÁRA KOHUTOVÁ