Dočkali se velké pocty. Potřetí v řadě budou Vítkovice reprezentovat český hokej na Spenglerově poháru nejprestižnějším evropském turnaji světa, který se hraje tradičně na sklonku kalendářního roku ve švýcarském Davosu.

„Máme z toho samozřejmě obrovskou radost. Věřím, že to bude do třetice jak sportovní, tak ekonomický úspěch," řekl generální manažer Vítkovic Petr Husička.

Je přitom nepsaným pravidlem, že turnaje se účastní pravidelně jen domácí Davos a výběr Kanady. Zbylé kluby se pod Alpami objevovaly v posledních letech maximálně dvakrát za sebou. Výjimkou byla v letech 2000 až 2002 Sparta Praha.

„Prospělo nám, že jsme v předešlých dvou ročnících odehráli velmi kvalitní zápasy se špičkovými evropskými kluby," podotkl Husička.

Vítkovičtí vybojovali v minulých dvou ročnících pokaždé třetí místo.

Loni vyhráli senzačně skupinu, když urvali bod s ruskou Ufou (4:5 v prodl.) a přehráli domácí Fribourg (2:1). V semifinále nestačili na hvězdný Davos. Domácí se ale pořádně zapotili. Výhru 5:4 a postup do boje o zlato s Kanadou jim vystřelil až v 59. minutě chicagský šikula Patrick Kane, hvězda z NHL.

Naposledy dokázal získat celek z Česka medaili dvakrát po sobě před 29 lety. Dukla Jihlava navázala na triumf z roku 1982 dvěma finálovými účastmi v letech 1983 a 1984.

Vítkovicím pomohly ke třetí pozvánce za sebou nejen kvalitní výkony, ale také velké sympatie domácích fanoušků a dobré vztahy s organizátory celého turnaje.

„Po čtvrtfinále mistrovství světa, které naše reprezentace prohrála se Švýcarskem, jsme si vyměnili se šéfem turnaje Fredim Pargätzim pár esemesek. Já mu v žertu psal, že asi jediný český celek, který dokáže porážet Švýcary, jsou Vítkovice. Druhý den mi poslal e-mail a následně i volal. Ve středu pak přišla smlouva, kde chyběl už jen náš podpis," popsal Husička.

Ve Vítkovicích tak okamžitě začali jednat o změnách termínů všech zápasů extraligy, které se kryjí s jejich prosincovou účastí na Spengler Cupu.

„Jde celkem o tři duely. Už na středeční schůzi APK jsme začali jednání o jejich přesunech. Měli jsme hrát dvakrát doma a ve Zlíně. Uvidíme, jestli je předehrajeme, nebo dohrajeme," poznamenal generální manažer Vítkovic.

A kdo se ve Švýcarsku představí? Spolu s Vítkovicemi to bude domácí Davos a výběr Kanady. Dalším potvrzeným účastníkem je celek Rochester Americans z farmářské AHL. Zatím není známo, kdo obsadí zbylá dvě místa. „Čekám, že rozhodně nebude chybět celek z ruské KHL. Poslední místo zřejmě zaujme někdo z Německa nebo druhý celek ze Švýcarska," uzavřel Petr Husička.

Prvenství budou na letošním 87. ročníku Spenglerova poháru obhajovat Kanaďané, kteří ve finále přejeli značně unavený Davos 7:2. Na jednoznačném triumfu se podílel gólem a třemi asistencemi při výluce v NHL útočník Patrice Bergeron.

Ten Bergeron, který před dvěma týdny vystřelil Bostonu v rozhodujícím 7. duelu s Torontem postup do 2. kola play-off NHL, když nejprve 51 vteřin před koncem srovnal v power-play na 4:4, aby v čase 66:05 rozhodl o vítězství Medvědů.

(PRO ZVĚTŠENÍ OBRÁZKU V TEXTU NA NĚJ KLIKNĚTE)

Česká stopa na Spengler CupuHistorie Spenglerova poháru se začala psát v roce 1923. Tehdy se do Davosu poprvé sjely týmy z Evropy a utkaly se o pohár, jenž nesl jméno zakladatele turnaje, velkého hokejového nadšence, lékaře Carla Spenglera. Vítězem prvního ročníku se stalo mužstvo oxfordské univerzity sestavené převážně z Kanaďanů.

Se Spenglerovým pohárem je spojen také československý hokej. Poprvé se ho v roce 1929 zúčastnil slavný LTC Praha a hned při své premiéře turnaj ovládl. Do vypuknutí druhé světové války vyhráli Pražané ještě čtyřikrát. Jednou byli druzí. LTC na úspěchy navázal i po válce. A to v letech 1946, 1947 a 1948. Štafetu po LTC převzala až v roce 1955 Rudá Hvězda Brno. Od šedesátých let pak Československo reprezentovala dvakrát úspěšně Sparta Praha a hlavně Dukla Jihlava.

Vítkovice se poprvé zúčastnily turnaje v letech 1980 a 1981. Při své premiéře skončili Ostravané jen těsně druzí za Spartakem Moskva, o rok později pak čtvrtí.

V posledních letech dostaly pozvánku na slavný turnaj týmy Pardubic, Karlových Varů a hlavně Sparty Praha. Letos budou český hokej reprezentoval už potřetí za sebou Vítkovice.