Hanáci šli po sérii deseti proher v Ostravě sice do vedení, ale domácí, kterým byl na začátku chybně odepřen Hlinkův gól,  během pěti minut skóre otočili ve svůj prospěch. Vítěznou trefu si připsal Rostislav Olesz. Olomouc je bez vítězství od 9. ledna, na vítkovickém ledě se v historii české extraligy nedočkala výhry ani na devátý pokus.

"Není nic jednoduchého hráče namotivovat, když se desetkrát prohraje. Z pohledu minulých výkonů ale naše hra dneska byla trošičku lepší. Rozdíl mezi soupeři byl při hře v oslabeních a v přesilových hrách, kde jsme si my nevytvářeli šance. Naopak jsme v nich dva góly dostali. To bylo rozhodující," řekl po utkání trenér Olomouce Petr Fiala.

Při hře pět na pět měly Vítkovice značné potíže se silovým pojetím olomoucké hry, tvrdostí a důrazem. Víc prostoru se jim dostávalo pouze v přesilových hrách, ale trestuhodně promarnily skoro dvouminutovou početní převahu pět na tři. Na Trvaje přiletělo několik střel a největší práci měl s Hunovým švihem, který ale srazil vyrážečkou.

Od 22. minuty museli Ostravané likvidovat dokonce manko. Dlapa "daroval" zpoza vlastní brány puk přímo na hůl hostujícího Hermana a Laš jeho neúspěšný pokus dopravil za Dolejšova záda. Domácí ale rychle kontrovali v přesilové hře a pohotovou dorážkou Huny z brankoviště. Jednu z mála defenzivních chyb Hanáků pak domácí využili k rychlému brejku a Olesz chytrým švihem obrátil skóre.

Úporná bitva byla plná tvrdých soubojů, ale skoupá na velké šance. Vítkovice si definitivně mohly vydechnout až dvanáct minut před koncem. V další početní výhodě nejprve spálil gólovou příležitost Hlinka, ale Stehlík pak umístěnou ranou tahem Trvaje už překonal.

Také jeden z vítkovických trenérů, Jakub Petr, přiznal, že o moc pohledné utkání nešlo. Nejdůležitější však je zisk tří bodů. "Bylo to naprosto vyrovnané utkání, ve kterém se nehrál líbivý hokej. Olomouc má velice nepříjemný styl a parádní forčekink, těžko se s tím vyrovnáváme. Bylo to znát v první třetině, i když jsme na to byli připraveni. My jsme se do takové bojové nálady a sebeobětování dostali až ve druhé třetině. To tam v první třetině chybělo, ale dalších čtyřicet minut bylo solidních a my jsme za to hráčům poděkovali," prohlásil Petr.

Hostující Knotek sice mohl závěr alespoň zdramatizovat, sám ale před Dolejšem neměl přesnou mušku a druhý pokus mu vítkovický brankář zmařil, jinak ale nováček extraligy na zvrat ani s pomocí závěrečné power-play neměl.

HC Vítkovice Steel - HC Olomouc 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 25. Huna (Zíb, Roman), 27. Olesz (Stehlík), 48. Stehlík (Svačina, Roman) - 22. Laš (Herman). Rozhodčí: Lacina, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:0. Diváci: 5029.
Vítkovice: Dolejš - Kovář, Stehlík, Zíb, Dlapa, Čerešňák, Klok, Štencel, Pastor - Szturc, M. Hlinka, Olesz - Huna, Roman, Svačina - Strapáč, Burger, E. Němec - Vandas, Húževka, Kucsera. Trenéři: Svozil a Petr.
Olomouc: Trvaj - Majeský, Staněk, Vyrůbalík, Jaroměřský, Škůrek, Ondrušek - Marosz, Patera, Cibák - Zuzin, Herman, Laš - T. Rachůnek, J. Knotek, Buc - Matai, Řípa, R. Dlouhý. Trenéři: Fiala a Dopita.