Ostravanům se v duelu, který byl vzpomínkou na vyhecované finále mezi stejnými soupeři z roku 1993 a poctou pro legendárního trenéra Vladimíra Vůjtka, nelíbily některé jeho výroky. Šlo například o podražení v podání Adama Poláška na Marka Kaluse, naopak o chvíli později byl faul pískán po souboji stejných hráčů domácímu útočníkovi.

Vítkovicím se nezdá ani neodpískání faulu opět Poláška, tentokrát na Petera Kriegera, potažmo zákrok Němečka na Fridricha, nebo opakované zašlapávání puku a tím zdržování hry. Klub sporné momenty zveřejnil na svém webu.

Utkání 44. kolo hokejové extraligy: HC Vítkovice Ridera - HC Sparta Praha, 3. února 2023, Ostrava. (zleva) Dominik Lakatoš z Vítkovic a David Němeček ze Sparty.
Lakatošův zkrat zkazil oslavu a potopil Vítkovice. Stálo nás to body, řekl Holaň

„Bohužel kaňkou na tomto hokejovém svátku byl výkon rozhodčích, kteří zcela zbytečně ovlivnili jinak po všech stránkách výborný zápas. Z obou stran, tedy ze strany naší i ze strany Sparty, to byl opravdu skvělý výkon, hokej parametrů play-off. Bohužel sudí do něj necitlivě řadou chybných momentů a sporných situací vstoupili a ovlivnili jej,“ mrzelo v prohlášení na sportovního manažera Vítkovic Romana Šimíčka.

„Proto jsme se jako klub, po zralé úvaze, zcela bez emocí a s klidnou hlavou rozhodli podat podnět komisi rozhodčích k prošetření sporných momentů a zároveň jsme se rozhodli vetovat rozhodčího Jakuba Šindela,“ pokračoval Šimíček s tím, že to nebylo poprvé, kdy Šindel v zápasech Vítkovic chyboval.

Vladimír Vůjtek.
Legenda pod stropem ve Vítkovicích. Pocta, ví Vůjtek. Vzpomíná na slavné finále

„Tentokrát to už byla poslední kapka, proto jsme se rozhodli využít veto,“ vysvětlil Roman Šimíček a sestřih sporných momentů ze zápasu se Spartou byl poslán také na komisi rozhodčích.

„Zároveň ještě jednou zdůrazňuji, že toto rozhodnutí jsme učinili až po vzájemné diskuzi vedení klubu i s trenéry a po důkladném zhlédnutí sporných momentů. Rozhodnutí jsme udělali až v sobotu dopoledne, tedy s odstupem a zcela bez emocí. Na druhé straně i tak cítíme povinnost se ohradit a na chyby upozornit,“ měl jasno Šimíček, který aktérům poděkoval za výbornou atmosféru.

Vladimír Vůjtek v době svých začátků.
Pomoc od prezidenta republiky i „hrozná práce“. Co by dělal Vůjtek bez hokeje?

„Současně děkujeme pražské Spartě, že byla tohoto velkého večera součástí a zcela sportovně a v duchu fair play jí gratulujeme k výhře na našem ledě. Věřím, že i přes prohru zanechal tento večer, tato oslava hokeje, ve fanoušcích především pozitivní pocity a dojmy,“ uzavřel Roman Šimíček.

Utkání nakonec rozhodla 49. minuta, kdy byl za stavu 3:3 po napadení Davida Němečka vyloučen do konce zápasu Dominik Lakatoš na pět minut a do konce zápasu. Sparta dlouhou přesilovku využila ve vítěznou trefu Romana Horáka.