Hokejový klub Vítkovic zakončil letošní sezonu nakonec obrovským úspěchem. Postarali se o něj junioři, kteří po čtyřech letech vyhráli juniorskou extraligu, když i ve finále s pražskou Spartou (3:1 a 4:1) potvrdili, že v této sezoně neměli v soutěži konkurenci.

Velkou radost z historicky druhého triumfu (2009, 2013) neměli jen hráči a dva tisíce fanoušků v ostravské ČEZ Aréně, ale také nejvyšší vedení ostravského hokejového klubu.

Prezident František Černík v proslovu v kabině novopečených mistrů potvrdil, jak moc si tohoto úspěchu váží a cení. „Ve finále seniorské extraligy se nám nikdy nepodařilo Spartu porazit. Proto jsem stašně rád, že se nám to povedlo nyní v juniorské extralize. Moc si tohoto triumfu vážíme, protože potvrzuje, že se ve Vítkovicích pracuje s mládeží na velmi dobré úrovni," řekl prezident Vítkovic František Černík, který hráče vybídl k tomu, aby na sobě nadále v tréninku tvrdě pracovali. „Věřím, že s řada z vás se už brzy popere o místo v seniorském celku a zahraje si extraligu. V letošní sezoně jste jasně ukázali, že na to rozhodně máte," zdůraznil Černík.

HC VÍTKOVICE STEEL MISTŘI 2013. Velkého úspěchu dosáhli junioři Vítkovic, kteří podruhé v historii vyhráli extraligu.

Trenér týmu Jakub Petr potvrdil, že Vítkovice získaly zlaté medaile hlavně díky kolektivnímu pojetí. „Možná jsme neměli v týmu tolik individualit jako jiné silné celky v soutěži. Ale v průběhu celé sezony jsme hráli vždy kolektivně. Všichni hráči podřídili své individuální schopnosti kolektivu, což nás vyneslo až na samotný vrchol. I z toho pohledu má celkové prvenství pro celý vítkovický klub obrovskou cenu," podotkl Petr.

Řada hráčů ze současného celku slavila mistrovský titul podruhé během dvou let, protože loni Vítkovice vyhrály extraligu staršího dorostu. Toho si ostatně všiml šéftrenér Českého svazu ledního hokeje Slavomír Lener, který se pátečního finále v Ostravě osobně zúčastnil a předal vítězům i mistrovský pohár. „Věřím, že s řadou z vás se brzy setkáme i v mládežnických reprezentačních výběrech, kde výbornou formu z extraligy přenesete. Vítkovice potvrdily po loňském úspěchu starších dorostenců i nyní v juniorech, že se jim podařilo sestavit hodně silný celek," dodal Lener.

Kapitán mistrů Karel Richter: V podstatě jsme neměli konkurenci

Byl první, kdo z rukou šéftrenéra mládeže ČSLH Slavomíra Lenera převzal mistrovský pohár a pověsil si na krk zlatou medaili.

HC VÍTKOVICE STEEL MISTŘI 2013. Velkého úspěchu dosáhli junioři Vítkovic, kteří podruhé v historii vyhráli extraligu. Kapitán Karel Richter byl lídrem týmu, který dokázal podruhé v historii vybojovat pro Vítkovice triumf v juniorské extralize. „Je to paráda. V létě nám přitom nikdo moc nevěřil, že bychom mohli dojít do finále nebo dokonce soutěž vyhrát. Během celé sezony jsme se ale neustále lepšili. Vyhráli jsme základní část i nadstavbu. V play-off jsme šli na krev. I v něm jsme potvrdili, že v této sezoně jsme prostě neměli konkurenci. Jsme mistři," radoval se útočník Karel Richter.

V play-off jste postupně vyřadili Litvínov (4:1, 1:4, 5:3), Liberec (5:1, 5:2) a Spartu (3:2, 4:1). Který soupeř byl nejtěžší?

Každý soupeř byl jiný, a rozdílné tak byly i samotné série. Litvínov byl hodně o bojovnosti a osobních soubojích, se Spartou se hrál spíše technický hokej. Ale hlavní je, že jsme to zvládli. Vše se podle mého názoru odvíjelo spíše od našeho systému, který fungoval a na soupeře platil. Trenér dobře věděl, co dělá, a nám to vyšlo.

Co vám problesklo hlavou, když jste zvedl mistrovský pohár?

Na tyto okamžiky se nezapomíná, byl to neskutečně skvělý pocit. A to i kvůli tomu, že v hale byla doopravdy skvělá kulisa. Dva tisíce fanoušků celý zápas fandilo, moc jsme si to užívali a chtěl bych jim za to i poděkovat.

Byl v sezoně moment, kdy jste si museli doopravdy sáhnout na samé dno sil?

Nás hodně nakopla nadstavbová část, kde se začínalo vlastně od nuly. My vyhráli s přehledem dlouhodobou část a museli v další fázi sezony všem ukázat, že jsme nejlepší. Tam jsme byli opravdu precizní a důslední v každé maličkosti. A výsledkem bylo, že jsme jen jednou zaváhali. To nás nakoplo k další práci. Do play-off nám takto zvládnutá část sezony neskutečně pomohla. Věřili jsme si, že soutěž vyhrajeme. (jaz)

HC VÍTKOVICE STEEL MISTŘI 2013. Velkého úspěchu dosáhli junioři Vítkovic, kteří podruhé v historii vyhráli extraligu.

HC VÍTKOVICE STEEL MISTŘI 2013. Velkého úspěchu dosáhli junioři Vítkovic, kteří podruhé v historii vyhráli extraligu.