„Jsem rád, že jsem ten gól konečně dal, protože už se mi kluci smáli,“ přiznal vítkovický kapitán. Pražanům nepomohly ani dvě přesné gólové teče útočníka Marka Bartánuse. Holaňova parta prohrála na ledě soupeře i posedmé a dále se topí v problémech. „Jak z toho ven? Poctivou prací. Sami víme v šatně, že to není ono. Pereme se s tím všichni, jak trenéři, tak hráči,“ krčil rameny obránce Radek Phillip. Ostravští mají příjemnější starosti, když prodloužili sérii výher na tři zápasy.

Domácí vyhráli zápas díky skvěle zvládnutým početním výhodám. „Když se podaří dát tři góly v přesilovkách, navíc doma, tak se většinou vyhrává. Strašně nám to pomohlo, protože jsme v nich měli nějaké problémy, tolik se nám dříve nedařilo,“ těšilo autora druhé branky Viktora Ujčíka. „Naše produktivita v přesilovkách nám zabezpečila vítězství,“ prohlásil kouč Vítkovic Mojmír Trličík.

Pražané se mohli vrátit do utkání v 54. minutě za stavu 4:2 pro domácí, ale dvojnásobnou početní výhodu vůbec nezvládli. „Mohli jsme s tím ještě něco udělat, ale velice špatně sehraná přesilovka 5 na 3 a následná 5 na 4 dokreslila naše marné snažení,“ klopil oči smutný sparťanský asistent David Volek.

Utkání okořenila bitka střelce úvodního gólu Káni s O´Brienem, ve které sice vyhrál na body Kanaďan hájící barvy Sparty, přesto si drobný vítkovický útočník vyslechl bouřlivý potlesk fanoušků i vychutnal pochvalné plácání po zádech od spoluhráčů.

„Už předtím mi sundal helmu, tak jsme se tam žduchali a na trestné se domluvili, že si to rozdáme. Mám napuchlé čelo, poraněný nos a ret, ale oproti výhry je to maličkost. Spadl jsem vlastně do míchačky, byl to Kanaďan, a ten se umí bít. Říkal jsem si, proč do toho nejít. Buď dostanu nebo mu dám. Kluci to ocenili a i pro diváky to bylo zpestření,“ věděl dobře jen 173 centimetrů vysoký forvard.

„První ránu jsme promáchl, druhou jsem ho snad trefil. Já jsem jednoznačně proto, aby u nás nebyli za bitky tresty do konce utkání. Bylo by pro diváky mnohem atraktivnější, kdyby to fungovalo jako v NHL, nebo tamních juniorských ligách. Trest pět minut a může se hrát dál,“ pokračoval Káňa.

„Neměl jsem brusli na noze, takže jsem to hned nezaregistroval. Seděl jsem na střídačce za kluky a slyšel najednou, že se něco děje. Tak jsem si stoupl, ale moc jsem toho neviděl. Ještě jsem tam řval na toho Kanaďana, že si vybral takového frajera. Prý se ale domluvili a říkám, že pokud se rozhodnout oba do toho jít, tak ať se pomlátí. Já už bych do toho nešel,“ přiznal Ujčík.

„Sparta ukázala hlavně v první třetině jaký má potenciál, byla hodně nebezpečna. Má řadu kvalitních hráčů, kteří se během jednoho měsíce nezhoršili. Hráče jsem na to upozorňoval, že si na to musíme dát pozor a nic nepodcenit. V závěru už jsme měli navrch,“ dodal Trličík.

12. kolo hokejové extraligy: HC VÍTKOVICE STEEL – HC SPARTA PRAHA 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 13. Káňa (Punčochář, Trnka), 24. Ujčík (Ovčačík), 29. Svačina, 43. Burger (Trnka), 60. J. Sýkora (Voráček) – 26. Bartánus (Jan Hanzlík, Pacovský), 47. Bartánus (Vykoukal, Kůrka). Vyloučení: 7:7, navíc O´Brien – Káňa oba 5 minut a do konce utkání. Využití: 3:2. Rozhodčí: Polák, Souček – Lhotský, Rozlílek. Diváci: 5232. Muž zápasu: Káňa.

Vítkovice: Málek – Ovčačík, Trnka, Punčochář, Rehák, Voráček, Barinka – Huna, Burger, Svačina – Ujčík, Húževka, Tomas – Pohl, Vrána, Klimek – Szturc, J. Sýkora, Káňa – M. Hlinka. Trenéři: Trličík a Moták.

Sparta: Pöpperle – Vykoukal, Zacpálek, Phillip, Jan Hanzlík, O´Brien, Gulaši, Macholda, Salcido – Ton, Broš, Hromas – Kůrka, D. Výborný, Smoleňák – Pacovský, Y. Treille, Bartánus – Karpov, Koreis, Tůma. Trenéři: Holaň a Volek.