Jsou to už více než půl roku staré události, ale v Ostravě pořád rezonují. Vítkovice hrdinsky otáčely téměř ztracenou semifinálovou sérii a v sedmém zápase byly krok od obratu a postupu do boje o titul. Plány jim však zkřížil gól Olivera Okuliara v prodloužení.

Až o několik týdnů později se ale tým tehdejšího kouče Miloše Holaně i celá veřejnost dozvěděli, že trojice hráčů východočeského klubu – Graeme McCormack, Kevin Klíma a Martin Štohanzl – byla během semifinále pozitivně testována na doping. Jenže v té chvíli už bylo po sezoně, s pohárem se laskali v Třinci a Ostravané mohli jen hořekovat. Vyřazení tria z kádru Mountfieldu jim finále nevrátí. Žádné další tresty zatím nepadly.

Zápas 26. kola hokejové extraligy HC Vítkovice Ridera - Hradec Králové, který se hrál 8. 12. 2023 v Ostravar Aréně.
OBRAZEM: Naději uhasil v prodloužení Šťastný, Vítkovicím zůstal doma bod

Bylo tak zřejmé, že jakmile přijede Hradec do Ostravy v nové sezoně, nezůstane tato kauza bez odezvy. A tak se stalo. Nejprve transparent s ironickým nápisem „Dopingem proti chřipce“, pak „Co neseženeš: Plutonium. Střízlivého Bartošáka. Disciplinárku při dopingu.“ Fanoušci, kterých přišlo do Ostravar Arény tři a půl tisíce, si neváhali „kopnout“ do svého odchovance a již bývalého gólmana Mountfieldu Patrika Bartošáka. To ale nebylo vše.

Hosté si vyslechli i nadávky, především pak „feťáci, feťáci“. „Já jsem v Hradci nový a čekal jsem pokaždé venku nějaké choreo, nakonec to dneska bylo poprvé. Bylo to vyostřené, což se dalo čekat,“ přiznal útočník David Šťastný.

„Jen když třeba jdeme z ledu, pokřikují na nás věci, které mi přijdou, že jsou za hranou. Nedá se ale nic dělat. Je to sport a fanoušci to milují, baví je to, jsou nápadití. Nelíbí se mi to, ale patří to k tomu, byť my hráči to moc nevnímáme,“ pokračoval Šťastný.

Hokejové fanoušky zarmoutila smutná zpráva, bývalý klubový lékař Vítkovic Jindřich Prokop mladší nečekaně zemřel v neděli 3. prosince ve věku 68 let.
Smutek v hokejových Vítkovicích, zemřel lékař Jindřich Prokop mladší

„Já nic nevnímal, nic se nestalo,“ reagoval na fandy házející papírky na střídačku Hradce asistent kouče Peter Frühauf. „To jsem se dozvěděl až v kabině, že po nich házeli pytlíky, nebo něco takového. Já to neviděl, takže k tomu nemám co říct,“ usmál se Šťastný. „Ale jak jsem řekl, nelíbí se mi to, nicméně je to rozhodnutí lidí, kteří to dělají. Když si za tím stojí a chtějí to, tak ať to dělají. My to nějak přejdeme a nebudeme to řešit,“ dodal útočník Hradce.

Domácí s podobným počinem svých fanoušků počítali. „Já ty zápasy sledoval, takže jsem to očekával. Nijak extra mě to nepřekvapilo,“ vyjádřil se Jonáš Peterek, který v utkání vstřelil svou první branku v české extralize. „Některé věci možná trochu za hranou byly, ale asi bych to úplně nerozebíral,“ podotkl Peterek.

Hokejisté Vítkovic. Ilustrační foto.
Vítkovice ve Švýcarsku prohrály, rozhodne se až v Ostravě. Trnka: Je to hratelné

Vítkovice, v jejichž dresu poprvé nastoupil útočník Tomáš Vondráček, mrzel výpadek ve druhé třetině, kdy Hradec otočil dvěma zásahy Estephana skóre. „Tam jsme hráli špatně,“ přikývl asistent trenéra Jiří Veber.

„Nevím, z jakého důvodu jsme se báli hrát. Dělali jsme špatná rozhodnutí. Ale ve třetí jsme dokázali zareagovat, vyrovnali jsme a byla šance získat vítězství na svou stranu, ale v předbrankovém prostoru jsme nebyli dost důslední. Je škoda to pak tak ztratit, body potřebujeme,“ hodnotil Veber.