V roce 2024 slaví statutární město Ostrava 100 let vzniku takzvané Velké Ostravy. A teď se k nim přihlásil i tradiční účastník a dvojnásobný vítěz tuzemské nejvyšší soutěže.

„HC Vítkovice Ridera je již více jak 95 let hrdým a nejúspěšnějším reprezentantem Ostravy v ledním hokeji u nás, v Evropě i po celém světě. Klub, založený v roce 1928 ještě pod hlavičkou SK Moravská Ostrava, se vždy hlásil ke svému původu ve třetím největším městě republiky. Fakt, že po drtivou většinu své historie nenese jméno města přímo v názvu tomu nijak nerozporuje,“ stojí v tiskové zprávě na oficiálních stránkách klubu.

Hokejisté Vítkovic porazili v utkání 42. kola extraligy Kladno 4:2.
V Kladně za šest bodů! Vítkovice smetly zlomené Rytíře, Klimeš má další nulu

Klub připomíná, že před sto lety byly položeny základy moderní městské aglomerace, jakou známe dnes. Ostrava se tím přerodila z periferního souměstí několika menších celků v pulsující stotisícovou metropoli rozhraní Moravy a Slezska a i v rámci tehdejšího Československa se stala třetím nejlidnatějším městem republiky. Milník, který je potřeba si připomínat i ve sportovním odvětví, protože i bez něj by ostravský sport jen těžko byl tím, čím je v současnosti.

„I u nás ve vítkovickém hokejovém klubu jsme si vědomi důležitosti stého výročí vzniku takzvané Velké Ostravy. A protože jsme byli vždy hrdým reprezentantem našeho města na ledových kluzištích nejen u nás, ale po celém světě, rozhodli jsme se aktivně přidat k oslavám výročí města a současně také dát vzpomenout na jednu z nejslavnějších ér naší klubové historie,“ říká mediální pracovník Vítkovic Zdeněk Janiurek.

Brankář Vítkovic Lukáš Klimeš.
Zkusím ještě rok. Klimeš o cestě z druhé ligy do Vítkovic: Stále mi to nedochází

Vítkovice, které bojují v závěru základní části o co nejlepší pozici pro předkolo play off, si k oslavě vybraly prestižní bitvu proti brněnské Kometě. Na konci února nastoupí v retro dresech, jejichž podoba je inspirována historickými trikoty z přelomu 40. a 50. let.

„Jsou to dresy, kterým pracovně říkáme ostravské. Primárně v nich na konci 40. let hrávaly tehdejší výběry Ostravy proti nejslavnějším českým a evropským klubům či podobným výběrům v přátelských utkáních. Nicméně mají přímou souvislost i s naším klubem, protože je Vítkovice jako takové nejednou oblékly i v ligových zápasech v první polovině 50. let,“ líčí Zdeněk Janiurek.

Výroční dresy jsou modro-bílé, což jsou historické barvy města Ostravy. Na prsou jim dominuje heraldický znak města Ostravy ve zlatavém erbovním orámování. Nic víc.

Hokejisté Vítkovic porazili v utkání 42. kola extraligy Kladno 4:2.
Parádní obrat Vítkovic! Kladenské Rytíře s Jágrem sestřelil dvěma góly Kotala

„Nejde o přesnou repliku tehdejších svetrů. Ale současné výroční dresy jsou takřka z devadesáti devíti procent totožné s těmi, ve kterých především vítkovičtí hokejisté nastoupili na domácím ledě proti výběru Stockholmu, nebo ve finále Mistrovství republiky 1953 proti pražské Spartě,“ připomíná Janiurek.

Součástí kompletního designu budou samozřejmě i návleky na kalhoty a štulpny. „Děkujeme partnerům klubu i partnerům Tipsport extraligy, že souhlasili s výjimkou a umožnili nám odehrát celé utkání v těchto výročních dresech bez reklam,“ vzkazuje Janiurek.

Originální hrané dresy půjdou po utkání do veřejné aukce, takže fanoušci mohou získat cenný kousek do své sbírky. Více o tom, co byla Velká Ostrava, se lze dočíst zde.