Že je historická bitva o trofej blízko, cítili v Ostravar Aréně všichni. První třetina jako by se vymykala důležitosti duelu, oba týmy měly problémy s bráněním, sudí zase s mikrofonem, díky kterému se pět a půl tisíce lidí v hale bavilo jeho pokyny.

Zásadní moment nastal ve 12. minutě. Vítkovice vedly, ale nezvládly přesilovku, a místo ohrožení branky soka samy inkasovaly. „To byl zlomový bod všeho,“ věděl kapitán Dominik Lakatoš. „Přesilovkou si máme pomáhat, ale my se tímhle zbytečně srážíme,“ dodal.

Hokejisté Vítkovic (v bílém) v prvním semifinále proti švédskému celku Skellefteå AIK.
Do Švédska s mankem. Vítkovice favorita nezaskočily, v Ostravě uspěla Skellefteå

Navíc brzy po návratu ze šaten poslal hosty Pär Lindholm do vedení, které na startu třetí části potvrdil Dylan Sikura. „Zase to rozsekla druhá třetina. Já nevím… To už je snad v desátém zápase,“ kroutil hlavou Lakatoš. „Nechci říct, že hrajeme laxně, nevím, jak to popsat. Snad všechny góly dostáváme ve druhé třetině, a pak to musíme honit,“ posteskl.

Litoval i zahozených šancí. „Musím se na to ještě podívat,“ prohodil. „Kvalita soupeře je vysoká, ale možnosti jsme měli. Je to jen o tom se prosadit. Někdy tomu chybělo štěstí. Odrazit se to tam lépe, byli bychom šťastnější,“ povzdechl si Lakatoš.

Hokejisté Vítkovic (v bílém) v odvetě čtvrtfinále Ligy mistrů proti švýcarskému Rapperswil-Jona.
Vítkovice v semifinále Ligy mistrů: prestiž místo peněz. Proti jsou zlatokopové

Úrovně protivníka si byl vědom i kouč Jiří Veber. „Góly jsme ale dostali po vlastních chybách, když jsme byli v držení kotouče, ovšem ztratili jsme ho. Nebo jsme situaci špatně řešili. Škoda, že faul na konci nepřišel dřív,“ poukázal na závěrečnou krátkou přesilovku pět na tři.

Ostravané ale nic nevzdávají. „S Rapperswilem jsme také tady prohrávali o dva góly a dokázali jsme to otočit. Do Švédska pojedeme s tím, že chceme postoupit,“ prohlásil Dominik Lakatoš. „Určitě nic nebalíme,“ uzavřel Veber.