Obhájit stříbrné medaile a titul vicemistra extraligy, jako se to podařilo v předešlých dvou letech. S takovou touhou vstupují hokejisté Vítkovic do nového ročníku nejvyšší soutěže.

„Chceme navázat na dvě poslední úspěšné sezony a co nejdéle vydržet v soutěži, ale takové plány má zbylých třináct týmů,“ řekl na včerejší tiskové konferenci generální manažer HC Vítkovice Steel Petr Husička.

Husička: Finance? Přísliby jsou

Ostravský klub se opět nachází před startem soutěže v určité nejistotě. Na vině jsou finance. Generální partner Evraz dosud neprodloužil s vítkovickým klubem smlouvu a tomu tak chybí část peněz ze stomilionového rozpočtu. „Schází nám čtvrtina,“ podotkl Husička, který je přesvědčen, že nakonec vše dopadne dobře a rozpočet bude naplněn.

„Vše je na dobré cestě. Přísliby jsou a doufám, že se nám to v nejbližší době podaří dotáhnout,“ pokračoval Husička s tím, že díky posledním úspěchům se sponzorské zázemí v klubu zvyšuje. „Sponzoři nám spíše přibývají, než ubývají. Je to odraz posledních dvou sezon. Vždycky se lépe vyjednává z druhého než třináctého místa,“ poznamenal Husička.

Trličík: Přišli jiní borci

Po hokejové stránce se budou v Ostravě muset vyrovnat hlavně s odchodem dvou velice kvalitních útočníků. Slovenského kanonýra Rudolfa Huny, třetího nejproduktivnějšího vítkovického hráče základní části, a produktivního centra Petra Vrány, s devíti trefami nejlepšího týmového střelce play off. S oběma vítkovickými tahouny odešlo 44 gólů a 35 asistencí.

„Samozřejmě je to dost velká ztráta, oba byli velmi produktivní, ať už v gólech nebo nahrávkách. Takoví hráči k dispozici jen tak nejsou,“ přiznal vítkovický kouč Mojmír Trličík.

„Přišli ale jiní borci, Tomáš Káňa, nebo Juraj Štefanka. Hráč se nikdy nedá nahradit, protože je jedinečný. Našim úkolem bude ještě zvýšit důraz a tlačit se do brány. Věříme, že to zvládneme jako mužstvo,“ prohlásil Trličík.

Změny v obraně

Defenziva dostála dvou změn. Vítkovickou kabinu opustili Martin Dudáš s Lubomírem Vosátkem, které nahradil Tomáš Kudělka z TPS Turku a Karol Sloboda z Karlových Varů. Ze zámoří se vrátil Adam Sedlák. „Nejvíce nás tlačila bota v obraně, proto jsme udělali Kudělku se Slobodou. S Hunou a Vránou zase odešlo plno bodů, snažili jsme se je nahradit Káňou a Štefankou. Více jsme ale do kádru zasahovat nechtěli, šanci a prostor dostanou naši odchovanci,“ dodal Husička.

Poté, co kvůli vleklým zdravotním problémům ukončil kariéru zkušený Martin Prusek, mají Vítkovice k dispozici dva gólmany – jedničku Romana Málka a dvojku Filipa Šindeláře. „V případě, že by došlo nedejbože ke zranění, máme domluveného brankáře na střídavý start z první ligy. Jméno ale nebudu prozrazovat, abychom ta zranění nepřivolali,“ dodal Trličík.

PŘÍPRAVA? SKALP DAVOSU I LVA POPRAD

Ostrava – Ani ztráta elitních útočníků Rudolfa Huny a Petra Vrány, se kterými odešlo 79 kanadských bodů, výrazně nepřibrzdil hokejisty Vítkovic v přípravě na blížící se nový ročník extraligy, do kterého vstoupí loňský finalista v neděli na ledě Plzně. Vicemistr poslední dvou let o sobě dával neustále vědět.

Nejprve se vyšlápl na nováčka Kontinentální hokejové ligy, tým HC Lev Poprad, který v jeho domácím prostředí zdolal 4:3 a vrátil mu dřívější porážku 1:3 z ČEZ Arény. Následoval podařený kemp ve Švýcarsku a výhra nad třicetinásobným mistrem z Davosu (3:1). Přípravné období zakončily Vítkovice triumfem na 2. ročníku Memoriálu Ferda Spajiče v chorvatském Záhřebu.

„V úvodu přípravy jsme prozkoušeli mnoho hráčů, takže ty výsledky nebyly až takové. Postupně se to zlepšovalo. Odehráli jsme třeba velice dobrý Tatranský pohár v Popradu, kde jsme skončili druzí a mimo jiné porazili domácího Lva. Také ve Švýcarsku se nám dařilo, vždyť jsme porazili i mistrovský Davos. Vrcholem celé přípravy byl turnaj v Záhřebu, kde jsme vyhráli všechna tři utkání,“ pochvaloval si kouč Vítkovic Mojmír Trličík. „Před začátkem extraligy jsme proto mírní optimisté, ale zase, je to pořád jen příprava.“