Ve své aréně vyhrály Vítkovice osmý z posledních devíti zápasů a z tribun jim aplaudovalo osm a půl tisíce diváků. „První třetina nám vůbec nevyšla, proto jsme rádi, že jsme to s pomocí našich fanoušků zvládli,“ řekl vítkovický obránce Marek Hrbas.

„Během první přestávky jsme si v kabině něco řekli a pomohlo to. Celá druhá třetina byla úplně jiná. Začali jsme dohrávat všechny souboje, tlačili jsme se do brány a hlavně jsme do toho dali emoce,“ vykládal Hrbas, který jeden gól dal a další nahrál.

Domácí ještě více vyhecovala situace ze 24. minuty, kdy byl stav 2:2. To Knotek tvrdě srazil na mantinel Květoně, který odjel na střídačku s pomoci spoluhráčů a už se do hry nevrátil. „Byl to jeden z momentů, kdy šly emoce ještě nahoru,“ hlásil Hrbas.

Rozdílový gól vstřelil v polovině zápasu jeho parťák Lukáš Klok, který nachytal gólmana Konráda figurujícího ve slovenské nominaci na olympiádu. „Viděl jsem, že tam šel lapačkou přes ruku. Sám jsem se tomu divil. Asi to podcenil,“ usmíval se Klok.

Vítkovice rozhodly před druhou pauzou, když zužitkovaly hned první dvě přesilovky. A bylo to díky důrazu Tršky a Olesze na brankovišti. Domácí kapitán skóroval v čase 39:55 a definitivně Hanáky uzemnil. Nejvíce Konráda. Ten už do třetí třetiny nenastoupil.

Vítěznou premiéru v extralize si odbyl v domácím dresu teprve šestnáctiletý útočník Jaromír Pytlík, kterého do klubu přivedl generální manažer a trenér Vítkovic Jakub Petr. „Byl jsem překvapený a zároveň rád, že jsem dostal šanci a mohl jsem hrát,“ řekl Pytlík.

Hned při prvním střídání mohl skórovat. „Skákalo to před gólmanem, snažil jsem se to dorazit, ale on to chytil. Byl jsem ze začátku nervózní, ale pak to ze mě spadlo. Extraliga je rychlá, hraje se hodně do těla, chodí více lidí a je lepší atmosféra,“ podotkl Pytlík.

Vzhledem ke zranění Květoně si zahrál víc, než čekal. Na ledě strávil přes osm minut a připsal si dvě střely. „Co mě čeká v šatně ještě nevím. Zápisné asi nebude v mých možnostech. Něco tam ale bude, takže si budu muset nejspíš půjčit,“ uzavřel Jaromír Pytlík.

HLASY TRENÉRŮ

Pavel Trnka (Vítkovice): „Jsou to pro nás důležité body proti týmu z první šestky. Do první třetiny jsme vstoupili laxně a soupeř dominoval. Od druhé třetiny jsme ale zlepšili pohyb a byli jsme agresivnější. Dali jsme v ní tři branky a druhá třetina rozhodla o výsledku.“

Zdeněk Venera (Olomouc): „Začali jsme dobře. První třetina vypadala velice dobře, hráli jsme aktivně a měli jsem střeleckou převahu. Více než nerozhodný stav jsme z toho ale bohužel nevytěžili. O výsledku rozhodla druhá třetina, ve které se domácím podařilo třikrát skórovat. Hlavně ten gól pět sekund před koncem byl zlomový. V třetí třetině si to už Vítkovice zkušeně hlídaly a nikam se nehnaly.“

Vítkovice Ridera – Olomouc 5:2 (2:2, 3:0, 0:0)
Muž zápasu: Hrbas
Branky a nahrávky: 10. Hrbas (Szturc, Baranka), 17. P. Zdráhal (Roman), 31. Klok (Sloboda, Kucsera), 38. Trška (Olesz, Hrbas), 40. Olesz (Trška, Kucsera) – 10. Mráz (Podlaha), 18. Eberle (Laš). Rozhodčí: Šír, Bejček – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Diváci: 8503.

Vítkovice: Bartošák – Klok, Sloboda, Hrbas, Baranka, Urbanec, Trška – Olesz, Lev, Dej – Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Kolouch, P. Zdráhal – Kurovský, Š. Stránský, Szturc – Pytlík. Trenéři: Petr a Trnka.
Olomouc: Konrád (41. Falter) – Vyrůbalík, Dujsík, Jaroměřský, Houdek, J. Galvas, L. Galvas, Staněk – Laš, J. Knotek, Eberle – Burian, Strapáč, Irgl – Holec, Herman, Jergl – Ostřížek, Mráz, Podlaha. Trenéři: Venera, Tomajko, Moták.

Další zápasy 41. kola:

Piráti Chomutov – Mladá Boleslav 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka a nahrávky: 2. Kotvan (Dlapa, Samuels-Thomas). Rozhodčí: Hribik, R. Svoboda – Gerát, Kis. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 3716.

Dukla Jihlava – Sparta Praha 2:4 (0:3, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 34. Anděl (De la Rose), 37. Čachotský (Anděl, Hamill) – 4. Pech (Klimek, Kalina), 7. P. Vrána (A. Kudrna, Buchtele), 17. J. Mikuš (Buchtele, A. Kudrna), 29. Buchtele (Forman, Z. Michálek). Rozhodčí: Lacina, Pešina – Jindra, Polonyi. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5184.

Kometa Brno – Hradec Králové 3:4 v prodl. (0:0, 1:1, 2:2 – 0:1)
Branky a nahrávky: 32. Malec (V. Němec, Vincour), 43. Zaťovič (Vincour, Krejčík), 60. Nečas (Zaťovič, M. Erat) – 31. Džerinš (Zámorský, Cingel), 42. Cingel (Jaroslav Bednář, Džerinš), 45. Džerinš (Cingel, Gregorc), 64. Gregorc (Červený). Rozhodčí: Kika, Mrkva – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Bílí Tygři Liberec – Verva Litvínov 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 28. Jašek (L. Krenželok), 38. Redenbach (Ševc, M. Kvapil), 43. Jašek (Lakatoš), 54. Šmíd (L. Krenželok, Bakoš), 57. Pyrochta (P. Jelínek) – 56. V. Hübl (Gerhát). Rozhodčí: Heikkinen (Fin.), Pražák – Brejcha, D. Jelínek. Vyloučení: 3:8, navíc Derner – Kantor oba 10 min. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5072.

Dynamo Pardubice – Berani Zlín 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 35. Tomášek (S. Treille), 53. Marosz (Trončinský, Rolinek) – 10. D. Šťastný (Fořt, Roberts Bukarts), 25. P. Sedláček (Kubiš, Žižka), 54. Ferenc (Freibergs, Fořt). Rozhodčí: Hejduk, M. Sýkora – Pešek, Rampír. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 8032.

14. JIHLAVA 40 7 6 7 20 83:111 40

Program 42. kola - neděle 19. ledna: 15.00 Sparta Praha – Vítkovice Ridera, Oceláři Třinec – Dukla Jihlava, Bílí Tygři Liberec – Aukro Berani Zlín, 15.30 Piráti Chomutov – Dynamo Pardubice, 16.30 Mladá Boleslav – Kometa Brno, 17.00 Olomouc – Škoda Plzeň, 18.20 Hradec Králové – Verva Litvínov.