Litvínov do zápasu nastoupil svižněji, ale také musel čelit první vyložené šanci, kterou v deváté minutě nikým nekrytý Szturc spálil nepřesnou střelou. Štěstí se ale na hosty usmálo 64 sekund před koncem úvodní dvacetiminutovky: Martynek pohotovým bekhendem zasunul za Kantora vyraženou Hanzlovu střelu.

Vítkovická produkce měla k ideálu daleko. Kouč Svozil proto od druhé třetiny zredukoval hru na tři pětky a už v prvním střídání mohl srovnat Olesz, ale jeho pokus narazil na tyč. Domácím to však vzadu nadále skřípalo. Gerhátův průnik tak tak zastavil Kantor, ale naprosto neobsazený Doležal ho vzápětí z mezikruží podruhé prostřelil ranou mezi betony.

"Prohrávali jsme 2:0 a řekněme si na rovinu, že jsme nehráli dobře. Nebruslili jsme, byli jsme ustrašení, asi jsme pociťovali důležitost toho zápasu," řekl vítkovický obránce Karol Sloboda.

Domácí působili bezradně, ale soupeř jim hodil záchranný kruh vlastními kiksy. Slobodovu přihrávku si gólman Janus bruslí sám srazil za záda, načež se Trávníček nechal vyloučit na pět minut a do konce utkání a Olesz šťastnou tečí přesilovku rychle zužitkoval ve vyrovnání. Dvougólové manko smazali za 70 sekund.

Vítkovice mohly mít i více, jenže promarnily dvouminutovou přesilu pět na tři, jejíž část navíc litvínovský Doležal odehrál bez zlomené hokejky. "To byl asi zlom toho, že jsme tady nedostali nějakou nálož," řekl litvínovský trenér Radim Rulík.

Nápor Ostravanů utnul v 34. minutě Piroš, který v útočném pásmu zachytil jejich rozehrávku a příklepem z těžkého úhlu vrátil Litvínovu vedení. "Rozehráno jsme to měli dobře, ale první špatný okamžik přišel za stavu 2:0 tím gólem na 2:1. Pak přišlo navíc to vyloučení, přesilovka, vyrovnání a tam jsme se dostali trošku pod tlak. Naštěstí jsme se z toho dostali trochu štastným gólem na 3:2," řekl Reichel.

Měřítko play off, jak Vítkovičtí zápas nazvali před začátkem, snesl z jejich strany teprve v poslední části. Až v závěru se do soupeře pořádně zakousli a ze stupňovaného tlaku rezultoval prvně gól Šticha, který v 50. minutě skóroval ranou bez přípravy od modré čáry. Domácím to ale nestačilo a pět minut před koncem je k vytouženému vítězství posunul Balán, jenž zblízka rychle mezi Janusovy betony tečoval Vandasovo nahození z rohu hřiště.

"Od druhé třetiny jsme zredukovali sestavu a prospělo nám to. Trefili jsme navíc snad tři tyčky. Můžeme být spokojeni s tím, že jsme to otočili z 0:2," řekl vítkovický kouč Ladislav Svozil.

V krizové pasáži však Severočechy z temnoty vyvedl nejmladší hráč na ledě Reichel, který svůj aktivní výkon korunoval v 58. minutě při hře pět na čtyři vyrovnávací trefou na 4:4. Nakonec ještě málem skóre obrátil Duda, avšak z otočky minul, a tak v nájezdech přihrál druhý bod Vítkovicím Štencel, jenž byl jediným úspěšným exekutorem. Litvínov tak prohrál teprve druhé nájezdy v sezoně, absolvoval již přitom již devět. "Při tom vývoji jsou pro nás dva body dobré," řekl Sloboda.

Hlasy trenérů:
Ladislav Svozil (Vítkovice): "Pro nás to bylo hrozně těžké utkání hlavně co se týče psychiky. Na mužstvu to bylo vidět. Nedali jsme si přesně puk, skákalo nám to. Na první dva góly jsem Litvínovu nahráli my. Zaplaťpánbůh, že jsme to pak otočili z 0:2 aspoň na bodík v normální době. Přeskupil jsme formace, trefili jsme asi tři tyčky. Bylo vidět, že to je o hlavě. Dneska byl výkon svázaný psychikou od začátku, to se těžko hraje. Nechtěli jsme prohrát, to se podařilo."
Radim Rulík (Litvínov): "Nezačali jsme špatně. Měli jsem dobrý pohyb a dneska jsme do zápasu na naše možnosti vstoupili dobře. Ten zápas měl různé periody, nechci to dopodrobna rozebírat, ale jsme rádi, že jsme vybojovali bod, protože jsme těsně před koncem prohrávali o branku. Nepodali jsme špatný výkon. Čtyři góly je na naše poměry dost, to jsme nedali dlouho. Navíc venku. Z toho pohledu jsme rádi. Na nájezdy jsme prohráli, byť je to disciplína, která se nám vcelku daří, ale nemůžeme je vyhrávat pořád."

HC Vítkovice Steel - HC Verva Litvínov 5:4 po sam. nájezdech (0:1, 2:2, 2:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 28. Sloboda (Burger, P. Zdráhal), 29. Olesz (Čerešňák, Kudělka), 50. Štich (Burger, P. Zdráhal), 55. Balán (Vandas, Philipp), rozhodující nájezd Štencel - 19. Martynek (R. Hanzl, Kubát), 27. J. Doležal (Válek), 34. Piroš (M. Hořava), 58. Reichel (M. Hořava, Piroš). Rozhodčí: Hejduk, Mrkva - Bryška, Skopal. Vyloučení: 3:3, navíc Trávníček (Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 4283.
Vítkovice: Kantor (34. Dolejš) - Čerešňák, Kudělka, Štencel, Philipp, Sloboda, Štich - Olesz, Szturc, Hovorka - Vandas, Kolouch, Kucsera - P. Zdráhal, Balán, Burger - Tomi, M. Hlinka, E. Němec. Trenéři: Svozil a Petr.
Litvínov: Janus - F. Pavlík, Kubát, Gula, T. Pavelka, Z. Sklenička, Frolo - Duda, Gerhát, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, Trávníček - M. Hořava, Reichel, Piroš - Jurčík, Válek, J. Doležal. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Třinec poprvé zdolal Olomouc

Hokejisté Třince vyhráli ve 39. kole extraligy v Olomouci 2:1 po samostatných nájezdech a připsali si premiérovou výhru nad Hanáky v sezoně. Duel rozhodl gól Marka Růžičky v 63. minutě. Na střídačce Ocelářů tak výhru slavil i bývalý majitel Olomouce Jiří Dopita.

"Byl to vyrovnaný zápas, který se musel divákům líbit. Třinec měl štěstí v závěru, ale dnes jsme to odehráli dobře. Když budeme takto hrát, budeme body sbírat. Dnes bereme i ten jeden bod," řekl trenér domácích Jan Tomajko.

Do prvních vážnějších šancí se dostali domácí. Nejprve zkoušel Hrubce překonat Húževka, následně se do přečíslení dostali Herman s Jerglem. Ani oni však skóre otevřít nedokázali. Ve 13. minutě měl velkou příležitost hostující Tybor, brankář Konrád však jeho pokus zlikvidoval.

Ideální možnost změnit bezbrankový stav měl 17 sekund před konce první třetiny Vodný, jehož brejk při třinecké přesilovce zastavil Kleslův faul. Olomoucký útočník však následné trestné střílení neproměnil.

Druhou část začal aktivněji Třinec a hned si vybojoval přesilovku, kterou však neodehrál dobře. Kohouti dostali šanci hrát početní převahu ve 27. minutě a po akci Buce s Mikúšem ji využili. Slovenský útočník zakončoval z úhlu, brankář Hrubec ještě při střele vychýlil branku. Gól tak ještě potvrzoval videorozhodčí.

V polovině zápasu zkoušeli Konrádovu pozornost krajané Kopecký s Tyborem, domácí brankář obě tvrdé rány vyrazil. V dalším střídání už Plíhal po zakončení zvedal ruce k oslavě gólu, puk ale v olomoucké brance neskončil. V závěru třetiny hráli hosté další přesilovku a už se jim podařilo vyrovnat. Šance Žejdla s Linhartem ještě Konrád zlikvidoval, na Kopeckého teč Galvasovy střely však zareagovat nestihl.

I ve třetí třetině měli hosté hráli několik přesilových her, ve kterých mohli přidat druhý gól, Konrád však svůj tým podržel. Velkou šanci měl zejména Irgl, který ale přestřelil. V závěru normální hrací doby mohli v početní výhodě rozhodnout i domácí, ani oni to však nedokázali.

Zápas se tam musel prodlužovat a druhý bod získali hosté, i když domácí před gólem Růžičky reklamovali faul na Mikúše, který po kontaktu s Adamským ztratil puk a třinecký útočník následně překonal Konráda.

"Nechci to hodnotit, od toho je tady rozhodčí, aby situaci posoudil. Bohužel to jako faul neviděl," řekl útočník domácích Tomáš Mikúš. Adamský podle svých slov soupeře nefauloval. "Mikúš kolem mě udělal otočku, škrknul o mě brusli a spadl. Rozhodčí to nezapískal, hrálo se dál a my jsme dali druhý gól," uvedl.

Jan Tomajko (Olomouc): "Začali jsme dobře, ale oslabení ve druhé části nás dostala dolů. Zápas byl vyrovnaný, divákům se to muselo líbit, hodně se bruslilo. Třinec měl štěstí v závěru, ale dnes jsme to odehráli dobře. Když budeme takto hrát, budeme body sbírat a dnes bereme i ten jeden bod. Rozhodující situaci z prodloužení nechci hodnotit, musíme se podívat na videu. Jeden záběr jsme viděli, ale nebudu se vyjadřovat.
René Mucha (Třinec): "V první třetině jsme byli pod tlakem a měli jsme štěstí, že jsme neinkasovali. Ve druhé polovině druhé třetiny jsme začali mít šance, měli jsme přesilovky. Podařilo se nám vyrovnat. Závěr byl spíše o bojovnosti, v prodloužení se štěstí přiklonilo k nám. Situaci před rozhodujícím gólem jsem neviděl, řešil jsem, kdo půjde na led."

HC Olomouc - HC Oceláři Třinec 1:2 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 27. Mikuš (Buc, Skrbek) - 40. Kopecký (Galvas, Polanský), 63. Marek Růžička. Rozhodčí: R. Čech, Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:5, navíc Kopecký (Třinec) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5123.
Olomouc: Konrád - Skrbek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek - Buc, Herman, Laš - Eberle, Řípa, Vodný - Skladaný, Húževka, T. Mikúš - Pekr, Holec, Jergl. Trenéři: Venera a Tomajko.
Třinec: Hrubec - Nosek, Linhart, Hrabal, Galvas, Slovák, Klesla - Irgl, Žejdl, Dravecký - Tybor, Kopecký, Jašek - Marek Růžička, Plíhal, Svačina - Meidl, Polanský, Adamský - Rufer. Trenéři: Dopita a Mucha.