Před třemi lety jste představili projekt „Nové Vítkovice“. Nemáte pocit, že jste se letními změnami vrátili  v čase do roku 2016?

Ani ne, vezměme si to post po postu. Bartošák sice odešel, já jsem mu poděkoval za služby a popřál hodně štěstí v dalším angažmá. My jsme mu podali pomocnou ruku a on nám to tady bohatě vrátil. Přišel Mirek Svoboda, kterého znám, o ten post se nebojím. Co se týká obrany, tak stavební kameny zůstávají.

Výrazných změn ale doznal útok…

Tam je řez větší, ale vazby dvojiček máme. Taky máme juniorku, některé hráče znám z reprezentací, takže to pomalu skládáme a myslím, že to nebude tak dramatické. Více k tomu ale půjde říct až po přípravných zápasech. Nedělejme ale přehnané závěry, je třeba vyzkoušet věci, o nichž si myslíme, že by měly fungovat. Příležitost dostanou i mladí hráči, což  v minulosti tolik nebylo. Ti sami cítí, že šance dostat se do extraligového týmu je větší, a to mě na tom baví.

Hlavním tahounem ofenzivy by měl být Roberts Bukarts, že?

Každý ho vnímá jako koncového hráče, který se umí prosadit. Na mistrovství světa to potvrdil. Nechci komentovat jeho předchozí angažmá, my víme, co v něm je, zkušenost s ním máme bohatou ze střídaček soupeřů. U nás by měl zvýšit produktivitu a hlavně pomoci  v přesilových hrách.

Hokejisté Vítkovic zahájili přípravu na ledě před novým ročníkem extraligy, 29. července 2019 v Ostravě. Na snímku Roberts Bukarts.

Jak citelná bude ztráta osobnosti, jako je Rostislav Olesz?

Jeho odchod byla varianta, nakonec to tak vyústilo. Zásah do sestavy to je, ale každý je nahraditelný, včetně trenérů. S tím vědomím jsme při tvorbě kádru pracovali, a věřím, že dovedeme Rosťu nahradit v tom, v čem je a byl silný. Pořád je to hráč, který má extralize co dát, a má i na zahraniční angažmá. Věřím týmu, který tady máme.

Jakým hokejem by se měl prezentovat?

Podle věkové stránky rychlým, bruslivým a agresivním. To ale kluci věděli, už když tady šli. Skladba mužstva i styl hokeje, který chceme hráčům vsugerovat, je jiný. Nevím, proč porovnávat ty týmy, které tu byly tři roky, a pořád se schovávat za to, že jsme extra mladý tým. Asi budeme nejmladší v extralize, ale pořád musíme mít na paměti, že je tu spousta zkušených hráčů, kteří si něčím prošli, a kádr budou táhnout. O tom jsem přesvědčený. A věková skladba není vše, jak se ukazuje v mnoha sportech a soutěžích ve světě. Máme zkušenost, že i mladý tým může být úspěšný.

Lze už nyní mluvit o ambicích a cílech?

Ti kluci, které tady teď máme, by sem nešli a nepodstupovali tvrdou dřinu, kdyby si nechtěli zahrát play-off. Nechci se za nic schovávat, do play-off bychom se chtěli dostat.