Nejprve pár čísel: sezona 2009-2010 a extraliga mladších dorostenců – mladíček Tomi sází v dresu Vítkovic jeden gól za druhým a zastavuje se na cifře 36. K tomu jen tak mimochodem přidává sedm branek za starší dorost.

O dva roky později sedmnáctiletý Tomi už plnohodnotně mezi staršími dorostenci nepolevuje. Opět pálí ostrými a je z toho 39 gólů a mistrovský titul navrch.

V loňské a předloňské sezoně se vítkovická juniorka může na střelecké služby svého snajpra opět spolehnout. Tomi dává v mistrovské sezoně 2012-2013 pětadvacet gólů, v loňské jen o dva méně.

Letos už dvacetiletý Tomi válí v dresu prvoligového AZetu, ve středu rozhodl dvěma brankami o výhře Havířova v havlíčkobrodské kotlině a v interním bodování mužstva mu patří skvělá třetí příčka za zkušenějšími spoluhráči Pechancem a Jiránkem.

Otec Vojtěch, který se sedmiletým Vojtou chodíval trénovat střelbu „za barák", může být právem hrdý. „Jestli někomu vděčím za to, kde jsem, tak určitě rodičům. Odmala mě vedli ke sportu, potažmo k hokeji, pořád mě podporovali a podporují," říká na úvod Vojtěch Tomi.

Vaše statistiky v mládežnických kategoriích jsou úchvatné. Měl jste odmalička dané, že budete rozený střelec?
Abych se přiznal, tak ano. Bavilo mě střílet branky. Vždycky pro mě bylo lepší skórovat než branku připravit (úsměv). Už jako malý prcek jsem chodíval s tátou trénovat především střelbu, pilovat útočné věci. Jsem rád, že mi to zůstalo.

K hokeji vás přivedli rodiče, ale co další sporty? Vítězil u vás vždycky hokej?
Hokej vítězil, ale než jsem se rozhodnul, na jakou školu půjdu, dělal jsem i fotbal.

I tam jste dával góly?
Tam jsem byl brankář (smích). Ne, že by mě fotbal nebavil, ale raději jsem měl hokej, takže když se rozhodovalo, který sport si vyberu, měl jsem jasno.

Loni jste začal sbírat ostruhy mezi muži. Nejprve v první lize, paradoxně v dresu Havlíčkova Brodu, jemuž jste dal ve středu dvě branky…
Na první mužské angažmá v Brodě vzpomínám rád. Připsal jsem si čtrnáct startů, hned při tom prvním za Rebely jsem dal gól. Ale jinak to byl fičák. Můžu se přiřadit k dalším hráčům, kteří z juniorky přecházejí mezi muže, a potvrzuji, že to je mnohem rychlejší a důraznější hokej.

Letos pravidelně nastupujete za Havířov v první lize. Jak jste spokojen s touto sezonou?
Je to lepší. Jsem otrkanější a mám už více startů i branek. V Havířově jsem se chytil, máme tady super partu a daří se. Poslední měsíc to sice z mé strany nebylo ono, nějak jsem se střelecky zadrhl, ale naštěstí se mančaftu dařilo a vyhrávali jsme. Jsem rád, že jsem to v Havlíčkově Brodu protrhl, snad mi to tam zase bude padat. Ještě by to chtělo, aby se začalo dařit i Vítkovicím.

Co říkáte na havířovské publikum? Je to asi něco jiného než ve Vítkovicích. Můžete to srovnat?
Havířovští fanoušci jsou úžasní. Tady na severu je to jasná jednička, jak nás dokážou povzbudit. V takové atmosféře se mi hraje perfektně, jsem z toho úplně nadšený. Ve Vítkovicích se sice taky fandí, ale zpravidla jen kotel. Tady fandí celý stadion, to nás žene neuvěřitelně kupředu.

Vážení čtenáři, Deník na svém webu nezveřejňuje celý obsah novin a celé znění všech článků. Ucelené zpravodajství z regionu, České republiky i zahraničí, kultury a sportu, a také rubriky zábavy, osobní inzerce nebo speciální přílohy najdete v tištěném vydání Vašeho deníku nebo ve zlevněné předplacené internetové verzi. Aplikaci e-paper najdete ve spodní části těchto webových stránek. Deník v plném znění takto můžete po připojení číst kdykoliv a kdekoliv na počítači nebo mobilním zařízení. Stránky i jednotlivé články můžete tisknout nebo archivovat.