Slováky tíží o to více, že po třech perně vydřených výhrách nad Dánskem, Běloruskem a Slovinskem drželi čtvrtého soupeře z kategorie papírově slabších za stavu 2:0 na začátku prostředního dějství v šachu.

"Tři zápasy jsme tvrdě dřeli, abychom vyhráli a otočili ztrátu. A říkali jsme si, že se jednou musíme dostat do vedení a bude to lepší. Teď jsem byli dokonce ve dvoubrankovém vedení, ale udělali jsme některé fauly, dostali jsme dva góly v oslabení a ten zápas jsme ztratili. Je to pro nás šokující a zkazilo to dojem z prvních tří zápasů," neskrýval Vůjtek zklamání.

Jeho hokejový orchestr zatím příliš často hraje falešnými tóny. Jednou vyhoří střelecky, podruhé nezvládne souboj nervů a uchýlí se k oplácení a faulům jako proti Norsku jedna z opor Andrej Meszároš. "Hokej je emotivní hra. Bohužel se stalo, co se stalo. Andrej se omluvil celé kabině. Faul byl zbytečný, tím vyústila ta momentální deprese mužstva, že se ztratilo vedení o dva góly," řekl Vůjtek.

Nedostatečná psychická odolnost je podle něj zatím průvodním znakem všech slovenských zápasů. Mužstvo má v Ostravě zcela domácí prostředí, ale velká očekávání fanoušků jej možná svazují. "Nezvládáme turnaj jako domácí mužstvo po psychické stránce. Plný stadion, všichni věřili, že to lehce vyhrajeme, ale ono to nešlo tak lehce. Potom tam byla síla vůle v posledních třetinách, kdy jsme zápasy otáčeli, ale ono to pořád nejde a jednou to narazí," řekl Vůjtek.

Příčinou výpadku proti Norsku podle něj byla i únava. "Nikdy v životě jsem nehrál čtyři zápasy během pěti dnů. Možná jsme hodně sil dali do těch prvních tří zápasů. Tím, že jsme to museli otáčet a jít na dno fyzických sil, nám možná trochu chyběly v momentu, když jsme dostali gól na 2:1. Norové vypadali živější," řekl Vůjtek.

Věří, že v sérii utkání proti Rusku, Finsku a Spojeným státům z celku spadne role favorita a tím i psychické závaží. "Doufám, že teď z nás spadne stres, že jsme favorit. Věřím, že se hráči za dva dny dají dokupy a prokážou silnou vůli a i hokejově proti silnějšímu soupeři vyrostou. Musíme se uvolnit a hrát hru, které jsme schopni. Chybí nám lehkost, to se musí vrátit na hokejky a tím pádem i výsledek by mohl vypadat dobře," řekl Vůjtek.

Je pravděpodobné, že do sestavy se znovu vrátí kapitán a útočník Floridy Tomáš Kopecký, pro kterého ve středu překvapivě nezbylo místo na soupisce. Citlivé téma pro slovenské novináře však Vůjtek nechtěl zbytečně jitřit.

"My jsme se s ním na něčem dohodli, turnaj nekončí jedním zápasem a my věříme, že nám ještě pomůže v dalším průběhu. Jinak těch změn už moc udělat nemůžeme," řekl Vůjtek. "Zkomplikovali jsme si cestu do play off, ale musíme dá hlavu vzhůru. Máme dva dny na odpočinek a pak musíme porazit někoho z favoritů," dodal.