Poté se vydal domů. Když si zhruba za dvě a půl hodiny uvědomil, že zbraň neuklidil do trezoru, začal se po ní shánět. Prohledal vše, nikde ji ale nenašel. Záhy mu došlo, že ji zapomněl u auta. Vytočil tísňovou linku 158 a vše nahlásil. „Jsem v průseru,“ začal svůj telefonát, ve kterém operačnímu důstojníkovi vylíčil svůj návrat z chalupy a pozbytí flinty.

Policisté ihned zahájili pátrání po zbrani uložené v textilním pouzdře. Stejně jako v řadě jiných případů jim pomohly kamerové záběry, konkrétně z tramvaje.

„I když samotné parkoviště nebylo pod dohledem kamer, policisté mimo jiné zajistili kamerové záznamy z tramvaje. Ty zachytily pohyb muže, který měl u sebe pouzdro. Díky místní znalosti policistů z oddělení hlídkové služby Ostrava se tohoto podařilo okamžitě ztotožnit,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie. Do druhého dne od oznámení kriminalisté zadrželi dvaatřicetiletého muže, který zbraň vzal.

Muž verzi obžaloby odmítl.
Vaše ctihodnosti, lichotil soudci muž z Ostravy, kterému hrozí výjimečný trest

Ukázalo se, že jde o recidivistu s bohatou trestní minulost. Při výslechu uvedl, že se procházel s kamarádem ulicemi v Ostravě-Porubě. Na parkovišti si všiml velké černo-zelené tašky opřené o auto. Myslel si, že jsou v ní rybářské pruty. A jelikož se nikdo poblíž nenacházel, vzal ji. Cestou již přemýšlel, komu by pruty prodal. Když se ale do tašky po chvíli podíval, zjistil, že uvnitř je kulovnice.

Prodej zbraně

„Myšlenky na prodej a získání peněz se nevzdal. Začal se zajímat o nějaké kupce. Následující den kulovnici prodal známému za tři tisíce korun,“ dodala Michalíková. Ještě v den obchodu si pro kupce přišli kriminalisté. Muž (33 let) tvrdil, že měl v úmyslu kulovnici i s náboji, které u ní našel, vrátit. Jak dodal, policisté byli rychlejší.

Nepoctivec, který kulovnici vzal, čelí obvinění z trestných činů zatajení věci a nedovoleného ozbrojování. Hrozí mu až dva roky vězení. Paradoxně, jeho o rok starší známý je v přísnější sazbě. Za nedovolené ozbrojování a legalizaci výnosů z trestné činnosti by mohl dostat až čtyři roky.

Ilustrační foto.
Investiční podvody jedou v kraji závratným tempem. Policie radí, jak nenaletět

Problémy bude mít i vlastník legálně držené zbraně, který ji nezabezpečil a nechal bez dohledu. „Dopustil se přestupkového jednání na úseku zbraní a střeliva. Toto bylo oznámeno k dalšímu projednání na Odbor ochrany životního prostředí Magistrátu města Ostravy,“ uvedla Michalíková a dodala: „Buďte ke svým věcem obezřetní, především když se jedná o zbraně. Takovým nezodpovědným jednáním mohlo dojít k neštěstí, ať už k úrazu samotných obviněných osob z důvodu jejich neodbornosti, ale také k případnému ohrožení veřejnosti.