Jakub Prachař vyprávěl, jak lehce přišel k závratným sumám. A to muže zaujalo. Vše se zdálo být reálné. Netušil, že věty, které slyší, Jakub Prachař nikdy nevyslovil. Do úst mu je vložili podvodníci s využitím umělé inteligence.

Muž na stránce našel odkaz pro registraci do obchodní platformy, která prý pomohla herci zbohatnout. „Zaregistroval se, uvedl telefonní číslo, e-mail. Následně byl do 30 minut telefonicky kontaktován. První otázka od podvodníka zněla, zda už někdy investoval peníze a následně mu tuto možnost nabídl,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie.

Výhodné investice

Domluvili se na počáteční investici 250 eur. Ještě před samotnou platbou prostřednictvím e-mailu obdržel přihlašovací údaje k obchodní platformě, login a hesla. Následně po obdržení platebních údajů poslal peníze dle požadavku. Po celou dobu probíhala komunikace telefonicky, přes WhatsApp nebo e-mailem. Následující den ho kontaktoval makléř, který mu popsal, jak bude spolupráce dále vypadat. „Je nutné upozornit na to, že podvodné jednání je opravdu sofistikovaně připravené a tváří se jako skutečné,“ zdůraznila Michalíková.

Nic netušící muž postupně „investoval“ do různých komodit a transakcí. Mimo jiné přišla nabídka obchodování s ropou. „Dostal nabídku, že na tomto obchodě může participovat,“ uvedla Michalíková. Údajný zisk mu obchodníci počítali v kryptoměně. Postupně jim poslal statisíce korun.

Peníze už nepřevedl

Když si chtěl později peníze převést na svůj účet a směnit na eura, neuspěl. Stránka přestala fungovat. Ihned volal „obchodníkům“. Dostalo se mu ubezpečení, že se situace řeší. Resetoval své heslo, provedl internetový výběr, ale peníze na požadovaný účet nedošly.

close Komunikace s podvodníkem. info Zdroj: se souhlasem PČR zoom_in Komunikace s podvodníkem.

„Po celou dobu komunikace jistý muž na telefonu poškozeného ujišťoval, že i ostatní kolegové mají problémy, a že vše bude v pořádku. Opakovaně tedy posílal peníze na požadované účty, opětovně byl kontaktován různými společnostmi, kdy byl stále upozorňován, že se stal obětí podvodu, a že mu pomůžou. Proto přeposílal peníze na další požadované účty, kdy konečná částka se vyšplhala na dva a čtvrt milionu korun,“ doplnila Michalíková.

Muž se nakonec obrátil na policii. „U výslechu uvedl, že hovořil a dopisoval si s několika lidmi. Někteří mluvili plynule česky, jiní měli východní přízvuk. Při psané komunikaci dělali pravopisné chyby – zřejmě překladač,“ řekla Michalíková.

K TÉMATU

Policie varuje

„Policie v souvislosti s těmito případy opět varuje veřejnost před tímto podvodným jednáním a doporučuje maximální obezřetnost. Ke každé takové investici je potřeba přistupovat jako k rizikové. Před samotnou investicí do kryptoměn je vždy potřeba zjistit, jak tyto investiční platformy fungují a jakým způsobem se provádí nákup a prodej měny. Stejně tak je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo dané společnosti, a rovněž je třeba pamatovat na to, abychom nikomu za žádných okolností nepovolovali vzdálený přístup ke svému počítači. Tyto podvody jsou dnes opravdu sofistikované,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: VIDEO: Baník Ostrava je fenomén! Někdo si z lásky k němu potetuje i celé tělo

Fenomén Baník | Video: Deník/Jaroslav Perdoch