Tím je 37letý muž, kterého pomohla dopadnout i mladá oznamovatelka. Ta na linku 158 oznámila možnou krádež osobního vozidla.

„Byla všímavá. Při příchodu na parkoviště zjistila poškození svého auta, a když se rozhlédla, viděla, že jsou poškozená i další vozidla. Kousek od místa činu si všimla dvou mužů, kteří se snažili nastartovat Škodu Fabii, a tak usoudila, že by se mohlo jednat právě o muže, kteří mohou mít něco společného s poškozením zaparkovaných aut,“ uvedla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Rozbité sklo na lávce nad Bazaly, 21. května 2024 Ostrava.
Slezská Ostrava pod palbou vandalů. Poškozený je mural i lávka u Bazalů

Uniformovaní policisté byli během několika minut na místě. Přestože jim oba výtečníci v autě tvrdili, že nemají nic společného s poškozenými vozy na parkovišti, jeden z nich byl v hledáčku ostravských kriminalistů, což se záhy zjistilo.

Policisté z obvodního oddělení Ostrava-Vítkovice následně provedli ohledání daného místa a jeho okolí, kde zjistili zhruba deset poškozených aut. Modus operandi byl téměř stejný, rozbitá skleněná výplň či poškození dveří od vypáčení.

Na snímcích starosta obvodu Ostrava-Jih Martin Bednář s oceněnými školáky a s ředitelem ZŠ B. Dvorského Milošem Kosíkem.
Nebyli lhostejní. Parta žáků z Ostravy-Jihu pomohla zraněnému seniorovi

Jednoho z mužů si do své gesce převzali kriminalisté. Jde právě o 37letého zloděje, na kterého měli nastřádané neprůstřelné důkazy za předchozí spáchanou trestnou činnost. „Ukázalo se, že jeho zájmem byla jak osobní vozidla, tak vloupání do různých objektů. S kriminalisty zpočátku nespolupracoval a k trestné činnosti se nedoznával, usvědčily jej ale kamerové záznamy,“ popsala Michalíková.

Kriminálník za použití hrubé síly poškodil několik aut a různé kanceláře, odcizil ale třeba i motorku Ducati Monster 620 či osobní auto Mazda. V případě vloupání do vozidel se měl soustředit převážně na jejich součástky, například autobaterie, sklo ze zpětného zrcátka, autorádio i SOS tlačítko, nenechal tam však ani zapomenuté doklady či sluneční brýle. Jak se ukázalo, některé odcizené věci použil pro své auto (autobaterii i zpětné zrcátko).

Slovenský premiér Robert Fico.
Atentát na Fica pohledem ostravských studentů. Násilí není řešení, shodují se

Na krádeže se přepravoval vozem přesto, že má vyslovený zákaz řízení. Svým automobilem také přijel na čerpací stanici, kde natankoval a odjel bez placení.

„Komisař 6. oddělení obecné kriminality Ostrava proti němu zahájil trestní stíhání a obvinil jej z trestných činů krádeže, poškození cizí věci, maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, porušování domovní svobody a legalizace výnosů z trestné činnosti,“ doplnila Eva Michalíková z Policie ČR.

Opilec si ustlal na cizím hrobě v Ostravě-Vítkovicích.
VIDEO: Kuriozita z Ostravy! Opilec si „ustlal" na cizím hrobě, vyděsil seniorku

Muži zákona mu prokázali dvanáct skutků. Škodu, kterou svým jednáním způsobil, byla téměř za 400 tisíc korun. Ostravský zloděj skončil ve vazbě a v případě odsouzení mu hrozí pobyt za mřížemi až na čtyři roky. Proti druhému muži, který byl zadržen ve vozidle s obviněným, je vedeno samostatné trestní stíhání, kdy je obviněný ze spáchání přečinu krádeže.

Kriminalistům se ještě podařilo zajistit odcizené vozidlo, po motorce Ducati však stále pátrají. Obviněný ji totiž prodal, policisté se tedy obracejí na nového majitele ukradeného motocyklu, aby se sám přihlásil na linku 158, případně možné svědky, kteří by pomohli motorku dohledat.