Bregović rád spolupracuje s hudebníky z různých zemí, proto by z jejich setkání mohla vzniknout i spolupráce, řekla ČTK ředitelka šestého ročníku mezinárodního festivalu Zlata Holušová.

"Neznám ani jejich jména, protože mám doma jen pirátskou desku, kterou mi někdo dal. Ale jsou skutečně dobří a jsem si jistý, že půjdou dál," řekl novinářům Bregović o kapele, která letos získala cenu Anděla jako objev roku 2006 a stala se historicky první kapelou z Česka, která vystoupila na prestižním festivalu v britském Glastonbury.

Setkání Bregoviće s Gipsy.cz (už v pátek odlétá hrát do Velké Británie), bylo dramaturgickým záměrem ředitelky festivalu. "Chtěla jsem, aby se potkali, protože by mezi nimi mohlo vzniknout hudební jiskření. Ale nevěděla jsem, že se Goranovi jejich hudba tak líbí," řekla Holušová.

Bregović přijel do Ostravy v rámci svého evropského turné, na kterém představuje novou desku Karmen with Happy End (Karmen se šťastným koncem). Jeho stejnojmenná 'dechovková' opera se hraje po celém světě. "Nejsem velkým fanouškem opery. Zajdu si na ni, jen když se chci opít. Jednou jsem se opil až příliš u Bizetovy Carmen a napadlo mě vzít na ni partu mých cikánů. Začal jsem psát nejdříve filmový scénář, ale skončil jsem u opery," vysvětlil novinářům.

Karmen se šťastným koncem je podle něho opera chudých, kterou věnoval malým orchestrům. "Z mé strany je to libreto, které si může třeba za spropitné zahrát každý malý orchestr na svatbě," uvedl. Zároveň si neumí představit, že by cikánská kapela hrála Karmen bez šťastného konce. "V jejich životech je mnoho smutných konců, proto potřebují ty šťastné," dodal.

Po evropském turné se Bregović přesouvá do Mexika a Spojených Států, do konce roku by chtěl dokončit původní filmový scénář ke Karmen. K filmové hudbě se ale autor, kterého proslavila hudba ke Kusturicově ironicky protiválečnému filmu Underground, vrátit nechce. "Nemyslím, že bych byl dobrým filmovým skladatelem. Když jste mladý, máte chuť vyzkoušet tisíc možností. Ale v padesáti máte pocit, že jste starý. Už nemůžu plýtvat časem na filmovou hudbu," řekl novinářům.

Sedmapadesátiletý Bregović se narodil v Sarajevu, hrál od 15 let ve striptýzových barech a v roce 1974 založil populární jugoslávskou kapelu Bijelo Dugme (Bílý knoflík), která se po 14 letech rozpadla. "Před třemi lety jsme si zahráli. Bylo to jako sraz ze střední školy po dvaceti letech, ale takové výročí nebudeme slavit pořád," vzpomínal hudebník, jehož životním krédem je - sešlápnout a jet na plný plyn.

Na festivalu Colours of Ostrava vystoupil už před čtyřmi roky. V paměti mu prý utkvěla nejvíce vůně Stodolní ulice prosycená grilovaným masem u stánkařů, dodala Holušová.