Filmaři z celého světa již nemusejí kvůli výběru kostýmů, nábytku nebo dalších rekvizit z barrandovského fundusu cestovat do Prahy.

Nyní jim stačí věci potřebné pro výpravu jejich filmu vybrat na rozšířených internetových stránkách divize Fundus společnosti Barrandov Studio, a elektronickou poštou se domluvit na podmínkách pronájmu. Vše potřebné pak může směřovat přímo na natáčení.

„Vaše webové stránky využívají naši klienti téměř každodenně,“ vzkazuje Karla Stojáková z firmy Axman Production, která se stará o servis zejména asijským filmovým štábům.

„Naším cílem nyní bylo ještě více zdůraznit a prohloubit funkcionalitu webových stránek jako pracovního nástroje našich zákazníků. Náš přístup se dá ve zkratce charakterizovat jako „nic pro sebe, všechno pro klienty“.

Při zkvalitnění našich webových stránek jsme vycházeli z připomínek zákazníků a samozřejmě také našich zkušeností, které jsme shromažďovali poslední tři roky, kdy jsou naše katalogy v internetové podobě,“ říká ředitel divize Fundus Jiří Matějka.

Aktualizace internetových stránek divize Fundus usnadní filmařům zejména vyhledávání v rozsáhlém katalogu. Zákazník má možnost vybrat si kostýmy a rekvizity z fotografické dokumentace, přičemž popisky jsou v české i anglické verzi. „V současné době si klient může v našem katalogu vybrat z více než patnáct tisíc fotografií nábytku a rekvizit, a dalších tisíců, které tvoří základ budoucí kompletní dokumentace kostýmů. Kompletizace katalogu kostýmů, kterých jsou na Barrandově statisíce, je časově velmi náročný úkol a počítáme, že potrvá ještě několik let, než bude zcela dokončena,“ uvádí ředitel divize Fundus s tím, že při prohlížení těchto fotek má zákazník o každé věci veškeré detailní informace.

Jednou z prvních zakázek, kterou si klient vybral kompletně přes internet, byla dodávka 80 kompletů šlechtických kostýmů pro druhý díl výpravného historického televizního seriálu The Tudors. „Pracovníci irského kostýmního departmentu vybírali kostýmy elektronickou cestou a doladění jednotlivých kompletů svěřili našim odbornicím. Cestu do Prahy jsme jim tedy ušetřili. Nakonec jsme zásilku sami dopravili do studia poblíž Dublinu.

Taková důvěra nás samozřejmě velmi těší a také potvrzuje správnost naší orientace na internet a další prostředky elektronické komunikace,“ sdělil Jiří Matějka.

Oddělení barrandovského kostýmního fundusu nabízí unikátní kolekci více než 260 tisíc kostýmů, vlásenek a doplňků od „pravěku po budoucnost“.

Vynikající pověst má také práce kostýmních dílen. Jejich specialitou jsou zakázky náročných historických kostýmů a obuvi zpracované ve špičkové kvalitě. Stejně rozsáhlý a bohatý je i barrandovský nábytkový a rekvizitní fundus, který patří k největším v Evropě.

Naleznete zde nábytek z různých epoch, koberce a dekorační látky, rekvizity, kočáry a povozy, sedla a postroje, historické zbraně a zbrojní rekvizity nebo historická vojenská a civilní vozidla.

Ještě na počátku 21. století směřovalo z Barrandova do zahraničí ročně jen několik kusů rekvizit, kostýmů a nábytku.

V posledních letech, zejména díky orientaci na technologie elektronické komunikace, je situace zcela opačná a divize Fundus společnosti Barrandov Studio, jenž poskytuje služby v oblasti půjčování a výroby filmových rekvizit a kostýmů, stále rozšiřuje okruh klientů z řad převážně evropských, ale i zámořských produkcí.

Barrandovský Fundus jako nejseverněji v Evropě položená velká půjčovna obchodně boduje zejména v severní Evropě.

„Pochopili jsme své poslání a včas se chopili příležitosti,“ uzavírá Jiří Matějka.

Z barrandovského fundusu v posledních letech pocházely rekvizity, kostýmy a nábytek pro světoznámé filmy jako Omen 666, La Mome (Edith Piaf) nebo Eragon.

Během posledních měsíců byly využívány barrandovské kostýmy a rekvizity také pro velké projekty Wanted, Babylon A.D. a Letopisy Narnie - Princ Kaspian natáčené v Česku