„Krédo Jitky Štenclové spočívá ve snaze postihnout nepostižitelné, vytvořit nevytvořitelné a zaznamenat nezaznamenatelné. Jsou to vysoko stanovené cíle, u kterých ona sama mnohdy nepředpokládá, že by je naplnila, ale stanovuje si je tak vysoko, aby v případě, že se jim alespoň trochu přiblíží, dosáhla vysokého mistrovství nejen ve výtvarné tvorbě, ale i v životě,“ uvedl majitel výtvarného centra Chagall v Ostravě Petr Pavliňák, který výstavu pražské malířky, která pochází z Opavy, zahajoval.

„Tvorba Jitky Štenclové je abstrahovaná, mnohdy až abstraktní. Nositelem myšlenky se pro autorku stávají základní, až archetypální tvary, jako jsou kruh, čtverec, trojúhelník. Vyjadřuje jimi své pocity, nálady, poselství,“ doplnil Pavliňák. Protože Jitka Štenclová dovedně pracuje s výraznou barevností, dala by se označit za koloristku. „Toto označení je podle mého oprávněné. V její tvorbě převažuje výrazná barevnost. Dovede vedle sebe kvalitně řadit tóny barev teplých, studených i komplementárních,“ dodal Petr Pavliňák.

Jitka Štenclová, rodačka z Opavy, žije a pracuje v Praze. Nebrání se označení svého přístupu k umění jako multimediálního. „Zkouším experimentovat v různých oblastech, takže si tohoto označení velice cením, i když zejména v pražských kruzích má označení multimediální trochu jiný význam,“ uvádí Štenclová.

Vystudovala interiérovou malbu na střední umělecko-průmyslové škole. „Na vysoké škole jsem se ale začala věnovat textilní tvorbě. Bylo to asi hlavně proto, že jsem se obávala, aby mi do malby nikdo nemluvil. Řekla jsem si, že se naučím nějaké řemeslo, a to, že mi do něj někdo bude mluvit, v tomto případě nebude vadit. Navíc se dala textilní tvorba dobře skloubit s péčí o rodinu. Malířskou tvorbu se mi pak podařilo rozvinout až počátkem devadesátých let, kdy jsem získala ateliér,“ dodala Jitka Štenclová.

Výstava je podle ní částečně bilancující. Některá díla pocházejí například z poloviny devadesátých let a další jsou vytvořena právě pro prostor hradecké galerie. Výstavní program Galerie výtvarného umění v Hradci nad Moravicí sestavuje referentka kultury zdejšího městského úřadu Jitka Kotačková. „Galerie není komerční, a proto jako taková nemá svého stálého kurátora. Pořádáme čtyři výstavy ročně a pátou akcí je v září výtvarné sympozium, nazvané Jantarová cesta, které probíhá v září a jeho výsledky vystavujeme v prostorách Červeného zámku,“ přiblížila Kotačková.