Rodák z Českých Budějovic, syn herce a zubní laborantky, vystudoval nejprve Střední keramickou školu v Bechyni, aby později zakotvil na pražské DAMU, kde studoval v jednom ročníku s Vilmou Cibulkovou, Veronikou Žilkovou, Jitkou Asterovou či Evou Holubovou. Na přelomu dvacátého a jednadvacátého století, dá se říci, že jako jeden z mála Čechů se výrazněji prosadil v bájném filmovém království Hollywoodu. A zatím jeho poslední mezinárodní filmový počin se nazývá Prázdniny pana Beana, které právě běží v kinech.

Karel Roden přitahuje zahraniční filmaře svým vybroušeným hereckým projevem a dokonalou angličtinou. „Vždycky jsem chtěl hrát i v cizích filmech a k tomu člověk potřebuje jazyk. Proto jsem odjel na rok do Velké Británie, kde jsem navštěvoval herecké kursy a zdokonalil se v angličtině. Byla to pro mě ta nejlepší škola, z které čerpám dodnes. Za to, co jsem zatím dokázal, vděčím tátovi. Herci ze staré školy. Škoda jen, že tatínek nebyl ochoten nikdy opustit České Budějovice. Nabídky přitom měl. Nakonec se jen mihl ve třech snímcích, z nichž jedním byla Vávrova Romance pro křídlovku,“ svěřil se před časem herec.

Jedna z doposud největších zahraničních rolí Karla Rodena byla určitě postava zločince Emila Slovaka v americkém filmu 15 minut z roku 2001. Cesta k její získání nebyla vůbec jednoduchá. „Musel jsem projít náročným konkursem, který měl několik kol. Přihlásily se stovky herců. O to větší jsem měl radost, že jsem nakonec uspěl,“ přiznal se Karel Roden. Jak známo, jedná se o akční thriller, v němž slavný Robert De Niro hraje překvapivě ve vedlejší roli. Zatímco hlavní herecký part ulovil právě Karel Roden.

Další zahraniční filmovou hereckou příležitost získal ve snímku Blade II. (2002), kde si zahrál advokáta ve službách upírského klanu. V akčním filmu Neprůstřelný mnich (2003) vytvořil šíleného nacistu Struckera, který chce zneužít prastarý svitek skrývající obrovskou moc. V komiksovém opusu Hellboy (2004) se Roden v hlavní roli převtělil do šíleného Rasputina. V dalším zahraničním filmu se Roden blýsknul po boku skvělého komika Rowana Atkinsona alias Mr. Beana.

„Venku to člověka víc provokuje, aby na sobě pracoval. Vůbec se nedá srovnávat servis zahraniční produkce a té české. Jenže to není spravedlivé takto porovnávat,“ přiznává herec. O svém soukromí Karel Roden údajně vůbec nehovoří. Je všeobecně známo, že jeho expřítelkyní byla několik let jeho spolužačka z DAMU Ivana Chýlková, nyní partnerka Jana Krause. Karel Roden je dlouhá léta spojován s výtvarnicí a příležitostnou herečkou Janou Krausovou, která se před lety objevila například v seriálu ostravského televizního studia Velké sedlo. Právě ona prý obdivuje u Rodena jeho vyrovnanost, cílevědomost a spolehlivost.

V několika médiích jsme se v poslední době také mohli dočíst, že Karel Roden zvelebuje někdejší šlechtické sídlo, jehož součástí jsou hospodářské budovy a několik rybníků.